Krajowy Plan Odbudowy to mapa drogowa wykorzystania 58 mld euro z unijnego Funduszu Odbudowy, który jest wspólnotową odpowiedzią na kryzys pandemiczny. Po konsultacjach publicznych rząd przygotował nową wersję programu, zapewniając, że uwzględnił większość uwag i postulatów zgłoszonych przez stronę społeczną.
Zdaniem zarządu Związku Miast Polskich, w nowej wersji rzeczywiście widać zmiany w dobrym kierunku, ale nie są one na tyle wystarczające, by uzyskać pełną akceptację ZMP. „Nie możemy dziś pozytywnie zaopiniować nowej wersji projektu KPO i postulujemy dalsze prace nad tym niezwykle ważnym dla Polek i Polaków dokumentem” – pisze ZMP.
CZYTAJ TAKŻE: Apel: „Domagamy się upublicznienia nowej wersji KPO”
Miasta wytykają, że ogólne zasady utworzenia i działania Komitetu Monitorującego KPO, o co postulowali samorządowcy i politycy, jednak sam Komitet ma nie mieć bezpośredniego wpływu na proces wyboru projektów i wdrażanie KPO. Nie jest też określona proporcja i liczba poszczególnych grup desygnujących członków do jego składu.
W efekcie za wdrażanie KPO wciąż ma odpowiadać jedynie administracja rządowa. Pojawił się zapis o roli samorządów wojewódzkich (marszałków), jednakże nie jest tam wprost powiedziane, jaką funkcję mają pełnić i zdaniem ZMP nie będą one miały żadnych kompetencji. „Samorząd powinien być współgospodarzem KPO” – podkreśla w swoim stanowisku ZMP.