Dziurawych budżetów miast na razie nie zasilą środki z użytkowania wieczystego

fot. AdobeStock

Galerie handlowe, biurowce czy firmy transportowe zapłacą za użytkowanie wieczyste z prawie rocznym poślizgiem. Dla samorządów to nie jest dobra wiadomość.

Termin uregulowania rocznej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego zostanie przesunięty do 31 stycznia 2021 r. Dodatkowo użytkownicy wieczyści gruntów Skarbu Państwa mogą liczyć jeszcze na częściowe umorzenie tej opłaty.

Na 4 czerwca Sejm zaplanował uchwalenie zmian w tej sprawie. Zawiera je tarcza antykryzysowa 4.0, czyli ustawa o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19.

Złe wieści

Nowe przepisy idą dalej od poprzednich. Pierwsza tarcza antykryzysowa odraczała bowiem termin uregulowania tej opłaty do końca czerwca 2020 r.

Dla samorządów nie jest to dobra wiadomość. Z powodu pandemii zmagają się z dużymi problemami finansowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze za złotówkę, ulgi w podatkach. Tak samorządy pomagają biznesowi

– Dalsze przesunięcie terminu wniesienia opłaty rocznej za 2020 r. z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych spowoduje dziurę w budżecie Sopotu w wysokości ponad 8 mln zł. Środki te gmina mogłaby przeznaczyć na realizację zadań własnych, jak również na walkę z COVID-19 – mówi Mirosław Goślicki, skarbnik miasta Sopotu.

– Prezydent miasta Sopotu, na wniosek użytkownika wieczystego, wyraża zgodę na wniesienie należnej opłaty do 31 sierpnia 2020 r. Wysokość udzielonej pomocy publicznej de minimis została ustalona i potwierdzona w wydanych zaświadczeniach. Dalsze przesunięcie wniesienia opłaty rocznej spowoduje, że wydane zaświadczenia będą nieaktualne. Poza tym, przesunięcie opłaty rocznej do 31 stycznia 2021 r. obciąży bardzo użytkownika wieczystego, ponieważ w jednym roku, w krótkim odstępie czasu, będzie od niego wymagana opłata roczna za rok 2020 r. Dlatego racjonalnym wydawałoby się przesunięcie tej opłaty np. do 30 września br. – zapewniałoby to gminom środki i nie byłoby takim obciążeniem w przyszłym roku dla użytkowników wieczystych – mówi Mirosław Goślicki.

Pieniądze ważne zwłaszcza dziś

W Legionowie w użytkowaniu wieczystym jest 49 ha gruntów.

– Planowana kwota przychodu z tytułu rocznej opłaty wynosi ok. 2,5 mln zł i jest znacząca dla budżetu gminy miejskiej Legionowo, szczególnie dziś, w sytuacji spadku innych dochodów, m.in. z tytułu udziału gminy w podatku PIT i CIT (tylko za miesiąc marzec i kwiecień to kwota ponad 4,5 mln zł) – tłumaczy Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta w Legionowie.

CZYTAJ TAKŻE: Czynsze za złotówkę, ulgi w podatkach. Tak samorządy pomagają biznesowi

Na terenie miasta Płocka znajdują się 204 nieruchomości, oddane w użytkowanie wieczyste na cele handlowo-usługowe.

– W chwili obecnej nie są prowadzone analizy dotyczące wpływu zmiany terminu uiszczenia opłaty za użytkowanie wieczyste gruntów – wyjaśnia Konrad Kozłowski z Urzędu Miasta w Płocku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bądź uczestnikiem najnowszej historii. Jeszcze ci za to zapłacą

Choć od rozpoczęcia niedzielnego głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich dzielą nas tylko godziny, ...

Rząd obiecał otwarcie placówek. Samorządy: nie tak prędko

Choć rząd zapowiedział otwarcie żłobków i przedszkoli już w przyszłym tygodniu, to samorządy są ...

Droższe parkowanie w Krakowie dopiero od grudnia

6 złotych, czyli dwa razy więcej niż dziś, będzie kosztowała pierwsza godzina postoju w ...

Pociąg stanie na żądanie. Znacznie częściej, niż do tej pory

Koleje Dolnośląskie chcą mieć więcej przystanków na żądnie. Możliwe, że po takie rozwiązanie sięgną ...

Rok zielonych inwestycji we Wrocławiu

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu podsumowuje 2019 rok. Ma się czym pochwalić. Powstało 19 ...

PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski ...