Samorządy dostaną rekompensaty za tarczę

Redzikowo (województwo pomorskie)
fot. Beata Kitowska/Fotorzepa

Po kilkunastu latach starań słupskie samorządy otrzymają rządowe wsparcie w ramach rekompensaty za budowę „tarczy antyrakietowej” w Redzikowie. Pieniądze chcą przeznaczyć na rozwój infrastruktury, zwłaszcza drogowej, czy edukację. O części wydatków zdecydują sami mieszkańcy.

O powstaniu „tarczy antyrakietowej” w Redzikowie pod Słupskiem mówiło się od lat. Ostatecznie jej budowa ruszyła trzy lata temu. Pierwotnie baza miała być gotowa w 2018 roku, ale inwestycja się przeciąga.

Duże potrzeby

Samorządy od lat starały się o rekompensaty wynikające z ograniczeń związanych z tą inwestycją. – Już w 2008 roku oficjalnie dowiedzieliśmy się o tej lokalizacji i o ograniczeniach w zakresie zagospodarowania terenów wokół tarczy. Wówczas zostały złożone deklaracje mieszkańcom regionu słupskiego o rządowym wsparciu, które przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego regionu – opowiada Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. Dodaje, że biorąc pod uwagę fakt, iż region słupski jest wykluczony komunikacyjnie, wsparcie rządu miało dotyczyć przede wszystkim budowy krajowej infrastruktury drogowej, w tym drogi S6. – Obok tych „dużych” projektów inwestycyjnych padły wówczas deklaracje bezpośredniego wsparcia gminy Słupsk w realizacji zadań własnych. I dzisiaj, po ponad 10 latach starań, o takim lokalnym wsparciu mówimy – wspomina wójt Dykier.

Trasa S6 należy do najważniejszych dróg północnej Polski / fot. Beata Kitowska/Fotorzepa

CZYTAJ TAKŻE: Poszukiwani budowniczy S6

Samorząd miasta Słupsk starał się o uzyskanie rekompensaty od 2007 roku, a powiat od 2008 roku. – Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 6 sierpnia otrzymaliśmy informację o rekompensacie wynoszącej 90 milionów zł, z czego powiat słupski otrzyma 30 milionów – opowiada Paweł Lisowski, starosta słupski. Rekompensata ma być wypłacana w latach 2020-2024.

– Kwota ma formę dotacji rządowej, która będzie dedykowana wskazanym samorządom. Z uwagi na to, że rekompensata na charakter dotacji rządowej, samorząd musi zabezpieczyć wkład własny w wysokości od 50 do 20 proc. kosztów realizacji wskazanych inwestycji – tłumaczy wójt Dukier.

Miasto Słupsk również planuje przeznaczyć pieniądze na budowę dróg, uzbrojenie terenów pod dalszy rozwój w latach 2020-2024 oraz zwiększenie liczby nowych mieszkańców. – Wykorzystamy je także na wsparcie  infrastruktury sportowej – opowiada nam Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. Dodaje, że pozyskane środki finansowe w pewnym zakresie są w stanie zniwelować straty, jakie wynikają z budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Z kolei gmina Słupsk zamierza środki z tytułu rządowego wsparcia przeznaczyć na rozbudowę i poprawę bazy oświatowo–edukacyjnej. – A z ogólnej kwoty dotacji o wydatkowaniu miliona złotych zdecydują sami mieszkańcy Redzikowa – podkreśla Barbara Dykier.

To dopiero pierwszy krok

Przypomina, że najbardziej rygorystyczne ograniczenia z powodu budowy bazy w Redzikowie obejmują teren w promieniu czterech kilometrów od bazy. – Promieniem tym objęte jest ponad 200 ha przeznaczonych pod inwestycje gospodarcze. Każdy, kto chce inwestować na tym terenie, musi uzyskać zgodę służb wojskowych, zarówno polskich jak i amerykańskich, dlatego też priorytetem jest likwidacja komunikacyjnego wykluczenia regionu, która dzisiaj stanowi dodatkową barierę w pozyskiwaniu inwestorów – tłumaczy wójt Dykier.

Czy rządowa rekompensata zniweluje  straty samorządów spowodowane budową tarczy i wynikających z tego tytułu ograniczeń? – Uważam, że rekompensata, która ma zostać przekazana jest pierwszym pozytywnym krokiem dotyczącym zniwelowania ponoszonych strat. Program przewidziany jest na lata 2020-2024, natomiast po 2024 roku baza będzie nadal funkcjonowała i będziemy zabiegać, aby program rekompensat był kontynuowany – mówi starosta słupski.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy: ubytki w PIT wymagają drastycznych kroków

– Nie dokonujemy w tym momencie bilansu zysków i strat, chociaż raport o konsekwencjach gospodarczych lokalizacji bazy w Redzikowie został opracowany i wykazana strata jest wielokrotnie wyższa. Wspomnę tylko o wyłączeniu 700 ha w gminie Słupsk, które w MPZ przeznaczono jako tereny inwestycyjne – przypomina Barbara Dykier. – Mam nadzieję, że tak jak w przypadku dofinansowania gminnych inwestycji, które dzisiaj ze stanu wieloletnich obietnic przechodzą w realne rządowe dokumenty, tak strategiczne programy dla regionu słupskiego będą wkrótce zrealizowane – dodaje.

Lotnisko też będzie płacić

To nie jedyna wielka inwestycja, która wiąże się z rekompensatami dla samorządów. Podobnie ma być z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który ma powstać w gminie Baranów nieopodal Żyrardowa. – Spółka jest w trakcie opracowywania koncepcji działań kompensacyjnych, łagodzących skutki budowy dla otoczenia. Działania będą kierowane do samorządów i do mieszkańców na etapie pozyskiwania gruntów, uzgodnień środowiskowych i lokalizacji inwestycji – mówi Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji i PR CPK. Dodaje, że spółka przewiduje różne formy wsparcia zarówno dla gmin, jak też dla mieszkańców terenu planowanej inwestycji. Chce m.in. współfinansować część  inwestycji lokalnych, których potrzebę zasygnalizują samorządy w porozumieniu z mieszkańcami. – Obecnie formułują oni swoje oczekiwania wobec CPK jako inwestora. Naszym zadaniem będzie znalezienie takiej formuły prawnej, aby znaczącą część tych oczekiwań spełnić – podkreśla Majszyk.

CZYTAJ TAKŻE: Na razie pola, w planach gigant

Obecnie z mieszkańcami prowadzone są konsultacje na forum Rady Społecznej, w skład której wchodzi łącznie 15 przedstawicieli wskazanych przez rady gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki. 25 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie w tej formule, która jest elementem komunikacji między mieszkańcami i samorządami a spółką CPK i rządowym Biurem Pełnomocnika ds. CPK. – Zakładamy, że Rada Społeczna będzie pełniła rolę doradczą i mediacyjną zarówno na etapie przygotowań jak i w trakcie realizacji inwestycji – mówi Konrad Majszyk.

CPK jest na etapie prac nad zleceniem przygotowania planu generalnego. Te prace mają trwać do 2021 roku. – W trakcie jego powstawania będziemy na bieżąco kolejne jego elementy konsultowali z samorządami i mieszkańcami – zapowiada przedstawiciel CPK.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyjątkowy czas w Mieście Literatury

Kończy się rok, podczas którego Wrocław – jak powiedziała Olga Tokarczuk – przeżył „najbardziej ...

Samorządy każą szczepić dzieci

Radni Krakowa zmienili zasady rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Maluchy z aktualną książeczkę szczepień otrzymają ...

Są już efekty uchwały antysmogowej w Krakowie

Do 20 września strażnicy miejscy odebrali od krakowian 79 zgłoszeń w sprawie łamania zakazu ...

Dym z nielegalnych wysypisk rozwieje tylko prokurator

W marcu zmniejszy się liczba legalnych składowisk, nielegalnym grozi tylko grzywna. Ekolodzy chcą zmiany ...

Wojewoda utrącił jedną z priorytetowych inicjatyw władz Warszawy

Warszawska uchwała krajobrazowa może trafić do kosza. Wojewoda mazowiecki zakwestionował jej ważność. Władze Warszawy ...

Stary Węgier znów w akcji

Popularne węgierskie 
ganzy pojawiły się na polskich torach 
w latach 60., by następnie służyć ...