Samorządy dostaną rekompensaty za tarczę

Redzikowo (województwo pomorskie)
fot. Beata Kitowska/Fotorzepa

Po kilkunastu latach starań słupskie samorządy otrzymają rządowe wsparcie w ramach rekompensaty za budowę „tarczy antyrakietowej” w Redzikowie. Pieniądze chcą przeznaczyć na rozwój infrastruktury, zwłaszcza drogowej, czy edukację. O części wydatków zdecydują sami mieszkańcy.

O powstaniu „tarczy antyrakietowej” w Redzikowie pod Słupskiem mówiło się od lat. Ostatecznie jej budowa ruszyła trzy lata temu. Pierwotnie baza miała być gotowa w 2018 roku, ale inwestycja się przeciąga.

Duże potrzeby

Samorządy od lat starały się o rekompensaty wynikające z ograniczeń związanych z tą inwestycją. – Już w 2008 roku oficjalnie dowiedzieliśmy się o tej lokalizacji i o ograniczeniach w zakresie zagospodarowania terenów wokół tarczy. Wówczas zostały złożone deklaracje mieszkańcom regionu słupskiego o rządowym wsparciu, które przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego regionu – opowiada Barbara Dykier, wójt gminy Słupsk. Dodaje, że biorąc pod uwagę fakt, iż region słupski jest wykluczony komunikacyjnie, wsparcie rządu miało dotyczyć przede wszystkim budowy krajowej infrastruktury drogowej, w tym drogi S6. – Obok tych „dużych” projektów inwestycyjnych padły wówczas deklaracje bezpośredniego wsparcia gminy Słupsk w realizacji zadań własnych. I dzisiaj, po ponad 10 latach starań, o takim lokalnym wsparciu mówimy – wspomina wójt Dykier.

Trasa S6 należy do najważniejszych dróg północnej Polski / fot. Beata Kitowska/Fotorzepa

CZYTAJ TAKŻE: Poszukiwani budowniczy S6

Samorząd miasta Słupsk starał się o uzyskanie rekompensaty od 2007 roku, a powiat od 2008 roku. – Podczas spotkania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 6 sierpnia otrzymaliśmy informację o rekompensacie wynoszącej 90 milionów zł, z czego powiat słupski otrzyma 30 milionów – opowiada Paweł Lisowski, starosta słupski. Rekompensata ma być wypłacana w latach 2020-2024.

– Kwota ma formę dotacji rządowej, która będzie dedykowana wskazanym samorządom. Z uwagi na to, że rekompensata na charakter dotacji rządowej, samorząd musi zabezpieczyć wkład własny w wysokości od 50 do 20 proc. kosztów realizacji wskazanych inwestycji – tłumaczy wójt Dukier.

Miasto Słupsk również planuje przeznaczyć pieniądze na budowę dróg, uzbrojenie terenów pod dalszy rozwój w latach 2020-2024 oraz zwiększenie liczby nowych mieszkańców. – Wykorzystamy je także na wsparcie  infrastruktury sportowej – opowiada nam Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska. Dodaje, że pozyskane środki finansowe w pewnym zakresie są w stanie zniwelować straty, jakie wynikają z budowy tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Z kolei gmina Słupsk zamierza środki z tytułu rządowego wsparcia przeznaczyć na rozbudowę i poprawę bazy oświatowo–edukacyjnej. – A z ogólnej kwoty dotacji o wydatkowaniu miliona złotych zdecydują sami mieszkańcy Redzikowa – podkreśla Barbara Dykier.

To dopiero pierwszy krok

Przypomina, że najbardziej rygorystyczne ograniczenia z powodu budowy bazy w Redzikowie obejmują teren w promieniu czterech kilometrów od bazy. – Promieniem tym objęte jest ponad 200 ha przeznaczonych pod inwestycje gospodarcze. Każdy, kto chce inwestować na tym terenie, musi uzyskać zgodę służb wojskowych, zarówno polskich jak i amerykańskich, dlatego też priorytetem jest likwidacja komunikacyjnego wykluczenia regionu, która dzisiaj stanowi dodatkową barierę w pozyskiwaniu inwestorów – tłumaczy wójt Dykier.

Czy rządowa rekompensata zniweluje  straty samorządów spowodowane budową tarczy i wynikających z tego tytułu ograniczeń? – Uważam, że rekompensata, która ma zostać przekazana jest pierwszym pozytywnym krokiem dotyczącym zniwelowania ponoszonych strat. Program przewidziany jest na lata 2020-2024, natomiast po 2024 roku baza będzie nadal funkcjonowała i będziemy zabiegać, aby program rekompensat był kontynuowany – mówi starosta słupski.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy: ubytki w PIT wymagają drastycznych kroków

– Nie dokonujemy w tym momencie bilansu zysków i strat, chociaż raport o konsekwencjach gospodarczych lokalizacji bazy w Redzikowie został opracowany i wykazana strata jest wielokrotnie wyższa. Wspomnę tylko o wyłączeniu 700 ha w gminie Słupsk, które w MPZ przeznaczono jako tereny inwestycyjne – przypomina Barbara Dykier. – Mam nadzieję, że tak jak w przypadku dofinansowania gminnych inwestycji, które dzisiaj ze stanu wieloletnich obietnic przechodzą w realne rządowe dokumenty, tak strategiczne programy dla regionu słupskiego będą wkrótce zrealizowane – dodaje.

Lotnisko też będzie płacić

To nie jedyna wielka inwestycja, która wiąże się z rekompensatami dla samorządów. Podobnie ma być z Centralnym Portem Komunikacyjnym, który ma powstać w gminie Baranów nieopodal Żyrardowa. – Spółka jest w trakcie opracowywania koncepcji działań kompensacyjnych, łagodzących skutki budowy dla otoczenia. Działania będą kierowane do samorządów i do mieszkańców na etapie pozyskiwania gruntów, uzgodnień środowiskowych i lokalizacji inwestycji – mówi Konrad Majszyk, dyrektor komunikacji i PR CPK. Dodaje, że spółka przewiduje różne formy wsparcia zarówno dla gmin, jak też dla mieszkańców terenu planowanej inwestycji. Chce m.in. współfinansować część  inwestycji lokalnych, których potrzebę zasygnalizują samorządy w porozumieniu z mieszkańcami. – Obecnie formułują oni swoje oczekiwania wobec CPK jako inwestora. Naszym zadaniem będzie znalezienie takiej formuły prawnej, aby znaczącą część tych oczekiwań spełnić – podkreśla Majszyk.

CZYTAJ TAKŻE: Na razie pola, w planach gigant

Obecnie z mieszkańcami prowadzone są konsultacje na forum Rady Społecznej, w skład której wchodzi łącznie 15 przedstawicieli wskazanych przez rady gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki. 25 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie w tej formule, która jest elementem komunikacji między mieszkańcami i samorządami a spółką CPK i rządowym Biurem Pełnomocnika ds. CPK. – Zakładamy, że Rada Społeczna będzie pełniła rolę doradczą i mediacyjną zarówno na etapie przygotowań jak i w trakcie realizacji inwestycji – mówi Konrad Majszyk.

CPK jest na etapie prac nad zleceniem przygotowania planu generalnego. Te prace mają trwać do 2021 roku. – W trakcie jego powstawania będziemy na bieżąco kolejne jego elementy konsultowali z samorządami i mieszkańcami – zapowiada przedstawiciel CPK.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2019: Święto polskich samorządowców

Zapraszamy na galę Rankingu Samorządów 2019, podczas której uhonorujemy najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów ...

Patronat „Życia regionów”: Urzędy muszą działać jak najsprawniej 

Wymieniają się doświadczeniami, debatują m.in. o tym, jak doskonalić pracę urzędu, motywować pracowników, optymalizować ...

W tym roku miasta chcą sobie zafundować wielką wyprzedaż

Miliony złotych mają wpłynąć w tym roku do samorządowych budżetów dzięki zbyciu miejskich nieruchomości. ...

Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

Instytucje kultury przygotowują się do ponownego otwarcia. Od soboty można odwiedzać m.in. oddział Muzeum ...

Miasta będą musiały obejść się smakiem. Prestiżowe imprezy przeniesione do sieci

Jesień, jak zwykle miała obfitować w filmowe spotkania, jednak większość dużych imprez odbędzie się ...