– Rada Miasta Krakowa prowadzi działania zmierzające do wdrożenia na terenie Krakowa programu dotyczącego leczenia niepłodności, polegające na przygotowaniu projektu programu oraz przeprowadzeniu odpowiednich procedur, niezbędnych do rozpoczęcia jego realizacji – mówi Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu.
Więcej na zapłodnienie pozaustrojowe
W ostatni wtorek przypadał Międzynarodowy Dzień In Vitro. Samorządy pochwaliły się wówczas tym, jakie efekty przynoszą miejskie programy polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego.
– In vitro to często ostatnia szansa na potomstwo dla par borykających się z problemem niepłodności. Trzeba o tym mówić nie tylko dziś, w Światowy Dzień In vitro. Trzeba także stwarzać szanse! Tak jak w Warszawie, gdzie niedawno przedłużyliśmy nasz program na kolejne dwa lata – informował Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. W Warszawie, dzięki programowi, na świat przyszło dotąd 743 dzieci, w sumie w ciążę zaszło 2378 kobiet – cześć z nich czeka na urodzenie dziecka.
W stolicy program realizowany jest od 2017 roku. Z pierwszej edycji programu (październik 2017-grudzień 2019) skorzystało 3171 par, a z obecnej edycji (od lutego 2020 roku) skorzystało już 311 par (stan na koniec kwietnia).
CZYTAJ TAKŻE: Samorządy walczą o in vitro