Mieszkańcy miast nie chcą płacić za kosztowne rozwiązania ekologiczne

Tylko nielicznym mieszkańcom dużych miast podoba się koncepcja, by inwestycje miejskie były proekologiczne, jeśli podnosi to ich koszty. Niektórzy zarzucają samorządom hipokryzję: niby dbają o środowisko, a wycinają drzewa dla deweloperów.

Publikacja: 17.12.2024 07:42

11 proc. mieszkańców Wrocławia zgadza się na proekologiczne inwestycje, jeśli są one kosztowniejsze

11 proc. mieszkańców Wrocławia zgadza się na proekologiczne inwestycje, jeśli są one kosztowniejsze niż alternatywne rozwiązania

Foto: Adobe Stock

W badaniu „Finanse samorządów miejskich w opinii mieszkańców 12 miast”, które opublikowała Unia Metropolii Polskich sprawdzono opinie mieszkańców 12 miast-członków UMP (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Białystoku, Katowic i Rzeszowa) na temat zrównoważonego rozwoju.

Czym jest zrównoważony rozwój?

Ankietowani interpretowali to pojęcie na wiele sposobów: jako rozwój każdej dziedziny życia (od transportu, przez edukację i kulturę) lub wszystkich dzielnic w tym samym tempie. Dla niektórych jest to nawet równowaga pomiędzy dochodami, a wydatkami miasta. W raporcie zacytowano kilka opinii. „Każda gałąź, która w jakiś sposób zasila miasto, w jakiś sposób daje usługi obywatelom, budżet jest wyrównany, to znaczy nie jest tak, że na jedną gałąź idzie bardzo dużo, a na inną dużo mniej, tylko mniej więcej według potrzeb”; „Takie mądre spojrzenie na to, jak dysponować wydatkami w danym momencie, nawet w sytuacji światowej”; „Ja myślę, że to może chodzi o to, że taki zrównoważony, że wszyscy mają jednakowe prawa, że nie jest taka Polska B albo Polska Wschodnia i jakaś, tylko wszyscy mają takie same możliwości” – odpowiedzieli respondenci.

Czytaj więcej

Zima, ale samorządy nadal sadzą drzewa

Autorzy raportu zwrócili uwagę na to, że tylko pojedyncze osoby łączyły to określenie z połączeniem równowagi ekologicznej z odpowiedzialnym rozwojem społecznym i gospodarczym, aby przyszłe pokolenia mogły korzystać z zasobów w sposób zrównoważony. „Dla niektórych to jest też świadome planowanie rozwoju miasta, czyli na przykład budowanie nowych osiedli z myślą o tym, że będą tam mieszkać młodzi ludzie potrzebujący przedszkoli oraz konieczne będzie zapewnienie im dróg dojazdowych i komunikacji miejskiej”. – napisano w opracowaniu.

Zrównoważony rozwój: Jak mogą działać samorządy?

Rafał Szczepkowski z Unii Metropolii Polskich tłumaczy, że wyzwaniem dla samorządów jest nie tylko uświadamianie mieszkańców, ale również przedstawianie tej idei w kontekście ich codziennego życia. - Podnoszenie świadomości mieszkańców to proces wieloaspektowy, który wymaga zastosowania odpowiednich metod komunikacyjnych i edukacyjnych. Największą skuteczność osiąga się wtedy, gdy mówimy językiem korzyści – wyjaśniamy, jak konkretne inwestycje wpłyną na jakość życia ludzi. Transparentność finansowa miasta, atrakcyjnie przedstawione dane oraz inwestowanie w lokalne działania informacyjne, takie jak kampanie na przystankach czy w komunikacji miejskiej, mogą przynieść wymierne efekty. Ważne jest też zaangażowanie społeczności poprzez Budżet Obywatelski czy konsultacje – mieszkańcy, którzy czują się częścią procesu decyzyjnego, są bardziej skłonni wspierać lokalne inicjatywy – odpowiada na pytanie, w jaki sposób samorządy mogą podnosić świadomość proekologiczną mieszkańców.

11 proc.

Tylu mieszkańców Wrocławia zgadza się na inwestycje, które są proekologiczne, jeśli podnosi to ich koszt

A ta niekiedy przegrywa z codziennością finansową tak osób prywatnych, jak i społeczności. Ale też niektórzy respondenci zarzucili władzom samorządowym hipokryzję. Np. miasto mówi o ekologii i zachęca do np. segregowania śmieci, po czym wycina kawał lasu, żeby sprzedać teren deweloperowi.

Zapytani o inwestycje, które mają zapewnić miastom zrównoważony rozwój, ankietowani wymienili kilka projektów: warszawskie plany na ustanowienie centrum strefą wolną od samochodów; katowicką kampanię edukacyjno-informacyjna, zachęcająca do wymiany pieca. Łódź zainstalowała fotowoltaikę na dachach budynków miejskich, a Poznań podnosi opłaty parkingowe i zachęca do korzystania z komunikacji miejskie.

Czytaj więcej

Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy

Ekologia? Mieszkańcy są „przeciw”, jeśli jest kosztowna

Zapewne własna sytuacja finansowa i brak zainteresowania zrównoważonym rozwojem są przyczynami tego, że na pytanie: „jestem gotowy(a) płacić więcej za bilety komunikacji miejskiej w moim mieście, jeśli przełoży się to na inwestycje w bardziej nowoczesne pojazdy” cztery osoby na dziesięć odpowiedziało „tak”, a kolejne trzy zdecydowane „nie” . Odpowiedzi mieszkańców różnych miast są zbliżone, choć największe przyzwolenie na takie rozwiązanie dali poznaniacy (48 proc. gotowych na podwyżkę) a najmniejsze mieszkańcy Rzeszowa (38 proc. na „nie” i 35 proc. na „tak”).

Jeszcze mniej osób zgodziło się z kolejnym zdaniem: „Inwestycje miejskie powinny być przeprowadzane w duchu ekologii, nawet jeśli byłyby droższe od rozwiązań mniej ekologicznych”. We wszystkich miastach odpowiedzi przeczących było znacznie więcej niż akceptujących. Zgadzało się na takie rozwiązanie od 19 proc. mieszkańców w Bydgoszczy i 18 proc. w Gdańsku do 11 proc. we Wrocławiu.

- Władze samorządowe muszą znać oczekiwania mieszkańców – to fundamentalne dla skutecznego zarządzania miastem czy gminą. Badania społeczne i konsultacje mogą być narzędziem do zrozumienia potrzeb mieszkańców. W tym do ustalenia czy mieszkańcy są gotowi inwestować w działania prośrodowiskowe, które koszty są dla nich akceptowalne, a które nie. Taka wiedza umożliwia nie tylko lepsze planowanie budżetu, ale także skuteczniejsze działania komunikacyjne i edukacyjne – dodaje Szczepkowski.

W badaniu „Finanse samorządów miejskich w opinii mieszkańców 12 miast”, które opublikowała Unia Metropolii Polskich sprawdzono opinie mieszkańców 12 miast-członków UMP (Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina, Lublina, Bydgoszczy, Białystoku, Katowic i Rzeszowa) na temat zrównoważonego rozwoju.

Czym jest zrównoważony rozwój?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Zima, ale samorządy nadal sadzą drzewa
Ekologia
Samorządy nadal wspierają wymianę kopciuchów, chociaż rząd przestał
Ekologia
Nie maleje liczba dzikich wysypisk. Coraz większe wydatki samorządów
Ekologia
Samorządy walczą ze smogiem. Jakie dotacje na wymianę starych pieców
Ekologia
Obronić się przed powodzią i suszą: Jak polskie miasta reagują na zmiany klimatyczne?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10