Aktualizacja: 21.03.2025 02:10 Publikacja: 22.08.2023 13:24
W ramach prowadzonych prac usunięte zostanie ok. 4 tys. ton odpadów niebezpiecznych
Foto: supakitmod
21 sierpnia br. w ministerstwie klimatu i środowiska podpisana została umowa między władzami Zielonej Góry a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota dofinansowania – 43 mln zł – ma pokryć całość kosztów likwidacji składowiska.
Jak poinformował resort środowiska, w ramach prac usunięte zostanie ok. 4 tys. ton odpadów niebezpiecznych zgromadzonych przez spółkę Awinion. „Zadanie to jest traktowane priorytetowo, ponieważ w pobliżu tego terenu zlokalizowane jest ujęcie wody składające się z kilku studni zasilanych wodami podziemnymi. Ewentualne wypłynięcie substancji niebezpiecznych i jej przedostanie się do pobliskich studni głębinowych mogłoby spowodować zanieczyszczenie Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 150, który zasila miasto Zieloną Górę i okoliczne gminy. Zagrożenie to wzrosło po pożarze z 22 lipca 2023 r.” – czytamy komunikacie.
Na instalacje, które umożliwiają czasowe gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi - można dostać wsparcie od samorządu. W Warszawie wnioski o dotacje na ten rok przyjmowane są do końca marca, ale podobne programy mają też inne miasta.
Stare piece mają się dobrze. Chociaż są gminy, które pozbyły się kopciuchów niemal całkowicie, jak np. Kraków, Warszawa czy Skawina, sporo samorządów nadal ma z tym problem.
W niektórych miastach nie trzeba już jeździć do stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po zużyte ubrania i inne tego typu odpady przyjedzie specjalny samochód.
Rząd nie spełnił jeszcze swojej pierwszej wiatrowej obietnicy, dotyczącej zmniejszenia odległości wiatraków od najbliższych zabudowań, a już bierze się za kolejną. Na pochopność decyzji ws. modernizacji wiatraków zwracają uwagę samorządy.Bartłomiej Sawicki
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Na szkołach, przedszkolach, budynkach ratusza, czy obiektach sportowych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne. Samorządy są coraz bardziej otwarte na odnawialne źródła energii, bo zależy im na środowisku, ale też i oszczędnościach za energię elektryczną.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Choć w wielu miastach rosną opłaty za wywóz odpadów, to mieszkańcy stolicy dłużej będą płacić niższe stawki. Rada Warszawy przedłużyła okres obniżki o pół roku. Projekt uchwały w tej sprawie złożył Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, a stołeczni radni poparli go jednogłośnie.
Od kwietnia nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olsztynie. Więcej za wywóz śmieci od następnego miesiąca zapłacą też mieszkańcy Kielc.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do działania 1.5 programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Przedmiotem naboru jest dofinansowanie projektów dotyczących usuwania niewłaściwie składowanych lub magazynowanych odpadów i w konsekwencji likwidowania lub ograniczania wywołanego przez nie zagrożenia dla ludzi lub środowiska.
W niektórych miastach nie trzeba już jeździć do stałego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Po zużyte ubrania i inne tego typu odpady przyjedzie specjalny samochód.
Władze gmin w Polsce proszą mieszkańców o wypełnianie ankiet dotyczących zagospodarowania odpadów w przydomowych kompostownikach. Pomagają one oszacować, czy gmina osiągnęła wymagany poziom recyklingu. W przeciwnym razie grożą jej wysokie kary, które w konsekwencji mogą dotknąć także mieszkańców.
Poznaliśmy podstawowe założenia nowego modelu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, które opracowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Tak będzie wyglądał obieg opakowań już niedługo.
Większość spółek z branży cały czas widzi więcej barier wzrostu niż czynników sprzyjających rozwojowi. Narzekają zwłaszcza na słaby popyt i wysokie koszty.
Wiercenia, zaporowe cła na aluminium, odejście od zamienników plastikowych słomek, wychodzenie z klimatycznych porozumień – dowodów na to, że ta prezydentura odbije się boleśnie na stanie planety, nie trzeba daleko szukać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas