Szacowany koszt inwestycji to prawie 39 mln zł. Ponad jedną czwartą tej kwoty (11 mln zł) pokryje bezzwrotna dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Reszta środków pochodzić ma z preferencyjnej pożyczki wysokości do 27 mln zł. Pozostałą kwotę Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej (MPGK) pokryje z własnych funduszy.
– Musimy dostosowywać się do europejskiego standardu segregacji, starać się jak najbardziej zwiększać ilości odpadów, które udaje nam się zrecyklingować, abyśmy mogli wszyscy żyć w środowisku czystym i przyjaznym dla nas. Ta inwestycja to duży krok naprzód – informuje Andrzej Malara, prezes MPGK w Katowicach.
Czytaj więcej
Związek Miast Polskich (ZMP) przyjął stanowisko, w którym sprzeciwia się zapowiedziom powołania r...
- Miasto Katowice wspiera wszelkie rodzaje działalności poprawiającej jakość życia mieszkańców. Inwestycje w unowocześnianie maszyn służących zwiększeniu odzysku surowców nadających się do recyklingu to jeden z tych elementów, w które warto inwestować, i który ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Katowic – zarówno dziś, jak i w kolejnych latach, a nawet pokoleniach. Czystsze, zdrowsze środowisko wpływa na nas wszystkich – mówi pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.
- Cieszy, że nasze programy spotykają się z zainteresowaniem ze strony beneficjentów. Dzisiaj mówimy o instalacji, która pomoże temu regionowi osiągać właściwe poziomy recyklingu, a to jest na pierwszym miejscu w hierarchii sposobów postępowania z odpadami – podkreśla Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.