Pieniądze na wymianę czekają, a kopciuchy mają się dobrze

Choć mieszkańcy mogą korzystać z rządowego, a często także samorządowego wsparcia przy wymianie pieców, to ten proces nie posuwa się w zbyt szybkim tempie. Nadal do likwidacji jest tysiące kopciuchów.

Publikacja: 01.02.2023 17:02

W 2019 roku wystartował program „Czyste Powietrze”. Rząd zdecydował się przeznaczyć w ciągu 10 lat p

W 2019 roku wystartował program „Czyste Powietrze”. Rząd zdecydował się przeznaczyć w ciągu 10 lat ponad 100 mld złotych na wymianę kopciuchów

Foto: Pawel

- Wrocław wspiera mieszkańców w tym procesie proponując: dopłaty do wymiany kopciuchów, zwolnienia i ulgi w czynszach oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, dopłaty do rachunków do 4 tys. zł. rocznie - wylicza Agata Dzikowska z  wrocławskiego magistratu.

W 2019 roku w tym mieście ruszył warty 330 mln zł program „Zmień Piec”, który zakłada  likwidację kopciuchów. Umożliwia on  dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. 

Rekordy w miastach

W sumie od 2019 roku zlikwidowano we Wrocławiu ponad 9 tys. kopciuchów za ponad 200 mln zł. Tylko w ubiegłym roku, mimo rosnących kosztów inwestycji, kolejnych ponad 100 komunalnych kamienic pozbyło się trujących pieców. W sumie w 2022 roku ogrzewanie wymieniono w 855 mieszkaniach, w 106 budynkach. Wymieniono 1100 kopciuchów. 

- To absolutny rekord w skali kraju. W ubiegłym roku Wrocław wypłacił też mieszkańcom ponad 30 mln zł na samodzielną wymianę pieców, dzięki czemu wrocławianie zlikwidowali blisko 3 tys. kopciuchów z programu Kawka plus – mówi Agata Dzikowska.

Czytaj więcej

Mieszkańcy stolicy mają niecałe 50 dni na pozbycie się "kopciuchów"

Swoim rekordem chwalą się też Katowice. Dzięki wsparciu miasta udało się wyeliminować 1848 trujących powietrze "kopciuchów". W 2022 roku miasto na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła wydało ponad 18 mln zł.

W Łodzi w ramach rewitalizacji obszarowej oraz programie "Mia100 Kamienic" w zasobie miejskim  wymieniono 4 tys. indywidualnych źródeł ciepła. - W ramach rewitalizacji obszarowej zostanie zlikwidowanych kolejnych 2,5 tys. kopciuchów, a z programu miejskiego w latach 2017-2021 zlikwidowaliśmy cztery tysiące pieców – podaje łódzki ratusz.

A w Poznaniu w miejskim programie Kawka Bis w 2022 roku, w ramach 477 rozliczonych umów, udzielono prawie 6,9 mln zł dofinansowania i zlikwidowano 725 źródeł na paliwo stałe.

Pieniądze rządowe i samorządowe

W 2019 roku wystartował program „Czyste Powietrze”. Rząd zdecydował się przeznaczyć w ciągu 10 lat ponad 100 mld złotych na wymianę kopciuchów.

Tylko w Poznaniu w przypadku tego programu do końca zeszłego roku w ramach 1044 złożonych wniosków zrealizowano 410 przedsięwzięć, czyli ocieplono budynki oraz wymieniono źródło ogrzewania na łączną kwotę 6,7 mln zł.

Ale na wymianę wciąż czeka wiele starych pieców. - Na podstawie danych przygotowanych na potrzeby programu ochrony powietrza dla strefy aglomeracji poznańskiej uchwalonym w 2020 roku przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego szacuje się, że na terenie miasta pozostało 16 936 sztuk szkodliwych źródeł ciepła, z czego 2 784 znajduje się w naszym zasobie komunalnym – przyznaje Magdalena Żmuda, dyrektor wydziału klimatu i środowiska poznańskiego ratusza.

Czytaj więcej

Śmieci nie można spalać. Straż miejska systematycznie to sprawdza

Jak zauważa Agata Dzikowska z wrocławskiego magistratu, uchwała antysmogowa Sejmiku Województwa Dolnośląskiego nakłada obowiązek wymiany pieców najgorszej jakości na właścicieli lokali do 2024 roku. Zresztą podobne uchwały są podjęte w całej Polsce, poza Podlasiem.

- Dlatego miasto wspiera mieszkańców w tym procesie proponując: dopłaty do wymiany kopciuchów, zwolnienia i ulgi w czynszach oraz  dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Do 2024 Wrocław wymieni wszystkie piece w swoim zasobie  komunalnym – zapowiada urzędniczka.

Z kolei w Łodzi na wymianę czeka 42 tysiące pieców, z czego 13,5 tys. w budynkach komunalnych. Z początkiem roku ruszył nabór do kolejnej, siódmej już edycji miejskiego programu dotacji na wymianę źródeł ciepła.

W tym roku przyjmowanie wniosków będzie trwać do 30 czerwca. Inwestycje będą musiały być zrealizowane i rozliczone do końca listopada 2023 roku. Na każdą z inwestycji można otrzymać nawet 90 procent miejskiego dofinansowania. Maksymalne kwoty dotacji to 9 tys. zł dla mieszkańca lub 50 tys. zł na cały budynek.

Węgiel wciąż najtańszy

Mimo dotacji i promocji programów przez samorządy wymiana kopciuchów raczej nie przyśpieszy. Powód? Koszty ogrzewania. Ale jest i nadzieja. Z badań Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że właściciele pieców węglowych są zainteresowani ich wymianą na inne źródło ciepła nie z przyczyn ekonomicznych, ale głównie dlatego, że użytkowanie pieca na węgiel jest niewygodne i czasochłonne.

Nie tylko trzeba do nich regularnie dokładać, ale też czyścić i wybierać popiół. Stąd nadzieja na wymianę źródeł ciepła na bezobsługowe.

- Wrocław wspiera mieszkańców w tym procesie proponując: dopłaty do wymiany kopciuchów, zwolnienia i ulgi w czynszach oraz dopłaty do rachunków za ogrzewanie w ramach Lokalnego Programu Osłonowego, dopłaty do rachunków do 4 tys. zł. rocznie - wylicza Agata Dzikowska z  wrocławskiego magistratu.

W 2019 roku w tym mieście ruszył warty 330 mln zł program „Zmień Piec”, który zakłada  likwidację kopciuchów. Umożliwia on  dofinansowanie do wymiany pieca dla mieszkańców i przyłączanie komunalnych kamienic do sieci ciepłowniczej. 

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?