Co robią samorządy w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze

Po zatruciu Odry prezydent Wrocławia zlecił pilne badania wody w jeziorach i w stawach na terenie miasta. Samorządy kupują sprzęt dla jednostek OSP, którzy oczyszczają rzekę.

Publikacja: 13.08.2022 09:39

Co robią samorządy w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze

Foto: Adobe Stock

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

- Zarząd Województwa Lubuskiego złożył wniosek do rządu o pilne wprowadzenie stanu klęski żywiołowej – poinformowała w piątek Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego.

Pilne badanie wrocławskich stawów i jezior

Mieszkańcy terenów nadodrzańskich od końca lipca informują o odkryciu ton śniętych ryb. Początkowo sygnały dotyczyły tylko Opolszczyzny, ale w kolejnych dniach także innych regionów wzdłuż Odry.

Do piątku z rzeki wyciągnięto dziesiątki śniętych ryb. Już znaleziono także martwe ptaki oraz bobry.

Sprawę badają nie tylko polskie inspektoraty ochrony środowiska i prokuratura, ale także i niemieckie władze.

- Niemcy zbadali Odrę. Radio Oderwelle informuje o dużym stężeniu rtęci w rzece. Pod żadnym pozorem nie wolno zbliżać się do Odry, poić zwierząt – apeluje Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego. I złożyła wniosek do rządu o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zlecił MPWiK Wrocław przeprowadzenie wspólnie z Politechniką Wrocławską pilnych badań wody w jeziorach i stawach na terenie Wrocławia.

Chodzi między innymi o : Staw w Ogrodzie Botanicznym, Staw Pilczycki, Staw w Parku Południowym, Staw w parku Tołpy, Stawy w Leśnicy, Stawy na Stabłowicach przy ul. Głównej, Fosie Miejskiej czy Gliniankach.

- Przeprowadzimy również badania ujścia Ślęzy, Oławy, Bystrzycy i Widawy – zapowiada prezydent Sutyrk.

Czytaj więcej

Po katastrofie ekologicznej Odra nie dla wędkarzy, ani pływaków

Zapewnił mieszkańców, że kąpieliska i baseny we Wrocławiu są bezpiecznie. - W związku z zapytaniami mieszkańców o jakość wody we wrocławskich basenach oraz kąpieliskach informujemy, że wszystkie zarządzane przez spółkę Spartan WCT obiekty pozostają otwarte, a korzystanie z nich jest bezpieczne – informuje prezydent Wrocławia.

I wylicza; to: Morskie Oko, Glinianki, Kłokoczyce, Jeziorowa, Królewiecka i letnia pływalnia Orbita.

- Miejsca te nie mają kontaktu z Odrą i są usytuowane powyżej poziomu rzeki. Poza tym obserwowana przez nas flora i fauna na tych terenach w żaden sposób nie ucierpiała, a wszystkie kąpieliska są pod stałą kontrolą Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – podał prezydent Wrocławia

Samorządy na pomoc zatrutej rzece

A prezydent Nowej Soli Jacek Milewski, informował w piątek, że odbyło się posiedzenie Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Starostwie Nowosolskim. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Nowosolskiego, Miasta Nowa Sól, policji, straży pożarnej, prokuratury, sanepidu, WOPR, weterynarii oraz straży rybackiej.

W powiecie nowosolskim działania związane z wyławianiem śniętych ryb prowadzą członkowie Straży Rybackiej. Zebrane ryby są przekazywane do punktu utylizacji oraz do Powiatowego Lekarza Weterynarii, który zlecił specjalistyczne badania.

- Obecne na spotkaniu samorządy zadeklarowały, że zabezpieczą członków Straży Rybackiej w środki ochrony np. rękawice, maseczki, okulary ochronne, worki – podał prezydent Milewski.

Patrole Straży Rybackiej wspiera również Powiatowa Komenda Policji oraz WOPR.

- W działaniach na Odrze bierze także udział straż pożarna, która zgodnie z wytycznymi wojewody została zadysponowana do przekazania sprzętu do wsparcia strażaków w Krośnie Odrzańskim oraz Kostrzynie na Odrą - wylicza prezydent Milewski.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna na terenie powiatu planuje przebadać siedem ujęć wody pitnej znajdujących się w pobliżu Odry.

- Jeszcze raz zwracamy się z prośbą o szczególną ostrożność i powstrzymanie się od korzystania z rzeki, a indywidualne informacje zostały przekazane także hodowcom, których zwierzęta miały dostęp do rzeki –przekazał prezydent Nowej Soli.

Przyznał, że patrole Straży Rybackiej niemal codziennie spotykają osoby, które wchodzą do wody lub łowią ryby. Do mieszkańców miasta

Czytaj więcej

Po katastrofie ekologicznej Odra nie dla wędkarzy, ani pływaków

Mieszkańcy Nowej Soli, ale też innych nadodrzańskich miejscowości otrzymali SMS-owe alerty bezpieczeństwa dotyczące zanieczyszczenia Odry.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało swój SMS-owy alert do osób przebywających na terenie kolejnych regionów. Przyczyną jest katastrofa ekologiczna w Odrze.

Czerwona flaga na kąpieliskach

Skażona woda w Odrze dotarła już do Szczecina. I tam znaleziono martwe ryby. - Czerwona flaga w Dąbiu i na Dziewokliczu. Bezwzględny zakaz wchodzenia do wody – podał w piątek Urząd Miasta.

A Andrzej Kus Rzecznik miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska dodał, że w związku z zaistniałą sytuację, zarówno na Dziewokliczu, jak i w Dąbiu, wywieszona została czerwona flaga. - Obowiązuje bezwzględny zakaz wchodzenia do wody. Porządku pilnują ratownicy – podaje Andrzej Kus .

Wciąż jednak można przychodzić na teren obu obiektów i korzystać ze wszystkich pozostałych atrakcji. Wstęp jest niebiletowany.

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego przyznał, że martwe ryby w Odrze to smutny i tragiczny widok.

- Podjąłem decyzję o wysłaniu naszych służb do Parków Krajobrazowych do Doliny Dolnej Odry aby monitorowali sytuację. Drodzy mieszkańcy, jeśli zauważyliście martwe ryby, ptaki, to informujcie o tym Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego – apeluje marszałek.

Zarząd Województwa zdecydował o zakupie sprzętu dla OSP i wędkarzy. W piątek już ten transport już do nich dojechał.

- Nasi wspaniali strażacy i wolontariusze będą mogli bezpiecznie oczyszczać naszą Odrę – poinformował marszałek Geblewicz.

I publicznie pyta: - Malownicza Dolina Dolnej Odry, to ostatni tak cenny przyrodniczo obszar w Europie. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym unikalnych. Tu polują bieliki, zamieszkał puchacz Bubo-Bubo. Czy takim pozostanie?

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o dymisji szefa Wód Polskich Przemysława Dacy, a także szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Michała Mistrzaka.

Premier podkreślił, że sprawę zatrucia Odry traktuje z najwyższym priorytetem.

- Nie spocznę, dopóki źródło i skutki skażenia nie zostaną jak najszybciej wykryte i usunięte, a cała sytuacja odpowiednio wyjaśniona" - podkreślił szef rządu we wpisie na Facebooku.

Ekologia
Nie maleje liczba dzikich wysypisk. Coraz większe wydatki samorządów
Ekologia
Samorządy walczą ze smogiem. Jakie dotacje na wymianę starych pieców
Ekologia
Obronić się przed powodzią i suszą: Jak polskie miasta reagują na zmiany klimatyczne?
Ekologia
Co robić z odpadami niebezpiecznymi? Samorządy pomagają mieszkańcom
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ekologia
Zielone dachy obniżą rachunki w budynkach komunalnych