Czarne złoto dla ogrodników w Gdańsku i Wrocławiu. Za zielone odpady

Mieszkańcy Gdańska mogą już zamówić za symboliczną złotówkę kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio. Podobna akcja prowadzona jest też we Wrocławiu.

Publikacja: 15.04.2022 12:29

Czarne złoto dla ogrodników w Gdańsku i Wrocławiu. Za zielone odpady

Foto: Adobe Stock

- Po dostarczeniu ostatniej nowoczesnej maszyny wykorzystywanej do produkcji kompostu rozpoczynamy jego wytwarzanie na większą skalę. Kompostowania rocznie będzie przyjmować ok. 6 tys. ton odpadów zielonych. Wytworzymy z nich blisko 3 tys. ton kompostu – mówi Dorota Witkowska, rzecznik wrocławskiej spółki Ekosystem.

We Wrocławiu kompost gotowy latem

Ta firma zaprasza mieszkańców Wrocławia zarówno do przywożenia bioodpadów, jak i odbierania kompostu przez mieszkańców.

Kompostownia przy ul. Janowskiej wraca w pełnej odsłonie po dwóch latach przerwy. W tym czasie funkcjonowała w ograniczonym zakresie, przetwarzając jedynie odpady zielone przyjmowane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Teraz wyposażono ją w nowy sprzęt, m.in. samojezdną przerzucarkę.

Jak podaje firma kompost wytwarzany będzie nie tylko z odpadów zielonych, przywożonych przez mieszkańców na PSZOK, ale też z tych dostarczanych przez firmy pielęgnujące zieleń lub odbierające takie odpady od właścicieli nieruchomości.

- Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy, chcące przekazać do zagospodarowania odpady ogrodowe, takie jak liście, trawa, gałęzie, kwiaty – podaje firma.

Jak podaje jej rzeczniczka proces wytwarzania kompostu zajmuje ok. 12 tygodni, dlatego pierwsze partie kompostu będą dostępne pod koniec czerwca.

– Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku mieszkańcy w zamian za przyniesione odpady do PSZOK-u będą mogli pobrać potrzebny im kompost – mówi Dorota Witkowska. Dodaje, że większa ilość niezbędna do użyźniania powierzchni gleby będzie w sprzedaży pod koniec wakacji.

W Gdańsku już go sprzedają

Tyle nie muszą czekać mieszkańcy Gdańska, którzy już od poniedziałku mogą zamawiać kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio za symboliczną złotówkę.

Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł zarejestrować się przez stronę internetową  i zamówić 0,5 tony lub tonę kompostu w cenie jeden złotych. Dowóz będzie gratis. Jednak adres dostawy musi znajdować się w granicach administracyjnych Gdańska. Promocja potrwa do 22 kwietnia.

- Zbieranie zapisów trwa do 22 kwietnia. Drugim etapem będzie dostarczanie zamówionego kompostu pod wskazany adres. Rozwożenie kompostu rozpocznie się 9 i potrwa do 27 maja – podaje gdański ratusz.

I jeszcze dowożą za darmo

Za transport odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. - Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji “Czarne złoto ogrodników”. Wielu z nich nie może indywidualnie przyjechać do zakładu po kompost, dlatego w tym roku po raz kolejny 300 gospodarstw domowych skorzysta z bezpłatnego transportu - podkreśla Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne, która rozwiezie zamówiony podczas akcji kompost

Dodaje, że mieszkańcy muszą pamiętać, że do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, jego spółka dostarczy wskazaną ilość tzw. kompostu w maju, po wcześniejszym poinformowaniu o terminie dostarczenia.

- Ważną informacją jest, że w tym roku nie będziemy już wjeżdżać w alejki działkowe i jeżeli mieszkańcy chcą zamówić kompost na potrzeby swojej działki tzw. ROD, powinni mieć na uwadze, że zostanie on dostarczony przed bramę główną – mówi prezes Piotrusiewicz.

A Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, mówi, że jest akcja, która nie tylko związana się z wiosną i pracami ogrodowymi.

– To dla nas przede wszystkim akcja edukacyjna. Pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści – podkreśla prezes Dzioba

Dodaje, że dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy, otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego.

- Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego – tłumaczy prezes Dzioba.

- Po dostarczeniu ostatniej nowoczesnej maszyny wykorzystywanej do produkcji kompostu rozpoczynamy jego wytwarzanie na większą skalę. Kompostowania rocznie będzie przyjmować ok. 6 tys. ton odpadów zielonych. Wytworzymy z nich blisko 3 tys. ton kompostu – mówi Dorota Witkowska, rzecznik wrocławskiej spółki Ekosystem.

We Wrocławiu kompost gotowy latem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Władze Śląska nagradzają gminy za walkę o czyste powietrze
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.