Czarne złoto dla ogrodników w Gdańsku i Wrocławiu. Za zielone odpady

Mieszkańcy Gdańska mogą już zamówić za symboliczną złotówkę kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio. Podobna akcja prowadzona jest też we Wrocławiu.

Publikacja: 15.04.2022 12:29

Czarne złoto dla ogrodników w Gdańsku i Wrocławiu. Za zielone odpady

Foto: Adobe Stock

- Po dostarczeniu ostatniej nowoczesnej maszyny wykorzystywanej do produkcji kompostu rozpoczynamy jego wytwarzanie na większą skalę. Kompostowania rocznie będzie przyjmować ok. 6 tys. ton odpadów zielonych. Wytworzymy z nich blisko 3 tys. ton kompostu – mówi Dorota Witkowska, rzecznik wrocławskiej spółki Ekosystem.

We Wrocławiu kompost gotowy latem

Ta firma zaprasza mieszkańców Wrocławia zarówno do przywożenia bioodpadów, jak i odbierania kompostu przez mieszkańców.

Kompostownia przy ul. Janowskiej wraca w pełnej odsłonie po dwóch latach przerwy. W tym czasie funkcjonowała w ograniczonym zakresie, przetwarzając jedynie odpady zielone przyjmowane w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Teraz wyposażono ją w nowy sprzęt, m.in. samojezdną przerzucarkę.

Jak podaje firma kompost wytwarzany będzie nie tylko z odpadów zielonych, przywożonych przez mieszkańców na PSZOK, ale też z tych dostarczanych przez firmy pielęgnujące zieleń lub odbierające takie odpady od właścicieli nieruchomości.

- Zapraszamy do współpracy wszystkie firmy, chcące przekazać do zagospodarowania odpady ogrodowe, takie jak liście, trawa, gałęzie, kwiaty – podaje firma.

Jak podaje jej rzeczniczka proces wytwarzania kompostu zajmuje ok. 12 tygodni, dlatego pierwsze partie kompostu będą dostępne pod koniec czerwca.

– Tak jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku mieszkańcy w zamian za przyniesione odpady do PSZOK-u będą mogli pobrać potrzebny im kompost – mówi Dorota Witkowska. Dodaje, że większa ilość niezbędna do użyźniania powierzchni gleby będzie w sprzedaży pod koniec wakacji.

W Gdańsku już go sprzedają

Tyle nie muszą czekać mieszkańcy Gdańska, którzy już od poniedziałku mogą zamawiać kompost produkowany przez Zakład Utylizacyjny z odpadów bio za symboliczną złotówkę.

Każdy mieszkaniec Gdańska będzie mógł zarejestrować się przez stronę internetową  i zamówić 0,5 tony lub tonę kompostu w cenie jeden złotych. Dowóz będzie gratis. Jednak adres dostawy musi znajdować się w granicach administracyjnych Gdańska. Promocja potrwa do 22 kwietnia.

- Zbieranie zapisów trwa do 22 kwietnia. Drugim etapem będzie dostarczanie zamówionego kompostu pod wskazany adres. Rozwożenie kompostu rozpocznie się 9 i potrwa do 27 maja – podaje gdański ratusz.

I jeszcze dowożą za darmo

Za transport odpowiadać będą Gdańskie Usługi Komunalne. - Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest możliwość transportu, którą oferujemy podczas akcji “Czarne złoto ogrodników”. Wielu z nich nie może indywidualnie przyjechać do zakładu po kompost, dlatego w tym roku po raz kolejny 300 gospodarstw domowych skorzysta z bezpłatnego transportu - podkreśla Bartosz Piotrusiewicz, prezes spółki Gdańskie Usługi Komunalne, która rozwiezie zamówiony podczas akcji kompost

Dodaje, że mieszkańcy muszą pamiętać, że do wszystkich, którzy złożą zamówienie w kwietniu przez formularz na stronie, jego spółka dostarczy wskazaną ilość tzw. kompostu w maju, po wcześniejszym poinformowaniu o terminie dostarczenia.

- Ważną informacją jest, że w tym roku nie będziemy już wjeżdżać w alejki działkowe i jeżeli mieszkańcy chcą zamówić kompost na potrzeby swojej działki tzw. ROD, powinni mieć na uwadze, że zostanie on dostarczony przed bramę główną – mówi prezes Piotrusiewicz.

A Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku, mówi, że jest akcja, która nie tylko związana się z wiosną i pracami ogrodowymi.

– To dla nas przede wszystkim akcja edukacyjna. Pokazuje, że segregowanie odpadów ma sens i każdy z nas może czerpać z niego wymierne korzyści – podkreśla prezes Dzioba

Dodaje, że dzięki temu, że mieszkańcy coraz lepiej segregują odpady i oddzielają frakcję bio, którą my w ich imieniu w sposób przemysłowy kompostujemy, otrzymujemy dobry produkt z recyklingu organicznego.

- Na tym polega siła idei gospodarki obiegu zamkniętego, na której skupiamy się w strategii rozwoju Zakładu Utylizacyjnego – tłumaczy prezes Dzioba.

- Po dostarczeniu ostatniej nowoczesnej maszyny wykorzystywanej do produkcji kompostu rozpoczynamy jego wytwarzanie na większą skalę. Kompostowania rocznie będzie przyjmować ok. 6 tys. ton odpadów zielonych. Wytworzymy z nich blisko 3 tys. ton kompostu – mówi Dorota Witkowska, rzecznik wrocławskiej spółki Ekosystem.

We Wrocławiu kompost gotowy latem

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ekologia
Co zrobić, gdy spotkamy barszcz Sosnowskiego? Ta roślina jest naprawdę groźna
Materiał partnera
Wrocław. Miasto, które gra w zielone
Ekologia
Miejskie pieniądze na fotowoltaikę. Jakie dotacje oferują samorządy?
Ekologia
Gdzie w polskich miastach można znaleźć ule? W parkach, biurowcach i... pralkach
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Ekologia
Gminy nie nadążają z kontrolą szamb i przydomowych oczyszczalni. Za duże koszty?