Wakacje poprawiły wyniki regionalnych lotnisk. Szykuje się rekordowy rok

To może być bardzo dobry rok dla regionalnych lotnisk w Polsce. Już pierwsza połowa roku przyniosła znaczący wzrost frekwencji. Teraz wakacje ugruntowały korzystny trend.

Publikacja: 08.09.2023 11:12

Na najlepszy do tej pory wynik liczy lotnisko w Gdańsku. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. był

Na najlepszy do tej pory wynik liczy lotnisko w Gdańsku. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. było tam już ponad 2,6 mln podróżnych

Foto: Filip Frydrykiewicz

Ponad 6,2 mln osób skorzystało w tym roku z krakowskiego lotniska w Balicach. W sierpniu liczba podróżnych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17 proc. do przeszło 913 tys. osób. Ten wynik okazał się także lepszy w porównaniu do sierpnia 2019 r. o blisko jedną dziesiątą. Już pierwsza połowa 2023 r. roku przyniosła frekwencję wyższą w ujęciu rocznym o przeszło jedną piątą, a wobec pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. o 16 proc.

W sumie osiągane w poszczególnych miesiącach wyniki okazują się lepsze od wcześniejszych prognoz. - Jest szansa, że jeszcze w tym roku powitamy 9-milionowego pasażera – przyznał Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Najlepszy wynik w historii katowickiego lotniska

Nawet na 5,4 mln pasażerów liczą w tym roku Katowice Airport. - Będzie to najlepszy wynik w historii katowickiego lotniska i dobry prognostyk na 2024 r., w którym spodziewamy się odprawienia około 6 mln pasażerów – zapowiedział Artur Tomasik, prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Od stycznia do końca lipca liczba obsłużonych osób sięgnęła 3 milionów. To najszybciej osiągnięte trzy miliony podróżnych w skali roku w historii tego portu. Sam lipiec to 756,6 tys. pasażerów i zarazem najlepszy miesiąc w historii lotniska.

Czytaj więcej

Samoloty z lotniska w Radomiu wylecą na majówkę

Na najlepszy do tej pory rok liczy także Gdańsk: w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. było tam już ponad 2,6 mln podróżnych. To o 42 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, a także o 7 proc. więcej w porównaniu z dotychczasowym rekordowym 2019 r.

W Porcie Lotniczym Olsztyn – Mazury czerwiec oraz lipiec przyniosły większą frekwencję niż w przedpandemicznym 2019 r. Podobnie było w maju, w którym frekwencja wzrosła rok do roku o 13,6 proc. Zdaniem władz lotniska, bardzo dobrym okazał się także sierpień, w którym przewinęło się przez nie prawie 17,7 tys. podróżnych. W rezultacie od stycznia z lotniska skorzystało już 100 tys. osób. - Liczymy  na zamknięcie roku z liczbą ok. 140 tys. pasażerów – powiedział Wiktor Wójcik, przez zarządzającej lotniskiem spółki Warmia i Mazury. W przyszłym roku frekwencja może się jeszcze zwiększyć za sprawą uruchomienia nowych połączeń: do Turcji oraz Tunezji.

12,5 mln podróżnych na lotnisku Chopina

Rekordowe wyniki notuje Port Lotniczy Lublin, który w końcu czerwca przyjął 3-milionowego pasażera. W lipcu lotnisko obsłużyło 48,5 tys. podróżnych, co było najlepszym miesięcznym wynikiem w 11-letniej jego historii. Okazało się, że na jego poprawienie wystarczył miesiąc: w sierpniu liczba pasażerów wzrosła do prawie 51,2 tys. Wpłynęła na to duża oferta lotów wakacyjnych, m.in. cztery razy w tygodniu do tureckiej Antalyi, ponadto na Rodos czy do Tunezji. Popytem cieszyły się także loty do Chorwacji, Bułgarii czy Włoch. W przyszłym roku do siatki połączeń dołączy grecka Kreta.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Śląska będą hamować budowę CPK

Dobre prognozy ma przed sobą rzeszowskie lotnisko w Jasionce, przez które w lipcu przewinęło się ponad 120 tys. pasażerów. 37 procent tego wyniku to pasażerowie wakacyjnych czarterów, które tego lata latają na trasach do Turcji, Grecji, Bułgarii, Albanii, Czarnogóry i Egiptu.

12,5 mln osób obsłużyło od stycznia do początku września Lotnisko Chopina. W sierpniu ruch wyniósł ok. 2 mln osób, podobnie było w lipcu. Według serwisu InfoAir, który powołuje się na członka zarządu PPL ds. korporacyjnych, Witolda Janiszewskiego, w 2023 r. polskie lotniska prawdopodobnie przekroczą barierę 50 mln pasażerów.

Ponad 6,2 mln osób skorzystało w tym roku z krakowskiego lotniska w Balicach. W sierpniu liczba podróżnych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17 proc. do przeszło 913 tys. osób. Ten wynik okazał się także lepszy w porównaniu do sierpnia 2019 r. o blisko jedną dziesiątą. Już pierwsza połowa 2023 r. roku przyniosła frekwencję wyższą w ujęciu rocznym o przeszło jedną piątą, a wobec pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. o 16 proc.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Karpacz już czeka na gości Forum Ekonomicznego
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Materiał partnera
Nowy inkubator przedsiębiorczości na ostatniej prostej
Materiał partnera
Dolnośląscy przedsiębiorcy otrzymają nową przestrzeń do działania
Biznes
Najbardziej innowacyjny region w Europie
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Biznes
Do polskich portów wracają wielkie statki wycieczkowe
Biznes
Małe reaktory jądrowe. „W budowie widzimy bardziej szansę, niż zagrożenie”