Wakacje poprawiły wyniki regionalnych lotnisk. Szykuje się rekordowy rok

To może być bardzo dobry rok dla regionalnych lotnisk w Polsce. Już pierwsza połowa roku przyniosła znaczący wzrost frekwencji. Teraz wakacje ugruntowały korzystny trend.

Publikacja: 08.09.2023 11:12

Na najlepszy do tej pory wynik liczy lotnisko w Gdańsku. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. był

Na najlepszy do tej pory wynik liczy lotnisko w Gdańsku. W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. było tam już ponad 2,6 mln podróżnych

Foto: Filip Frydrykiewicz

Ponad 6,2 mln osób skorzystało w tym roku z krakowskiego lotniska w Balicach. W sierpniu liczba podróżnych wzrosła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 17 proc. do przeszło 913 tys. osób. Ten wynik okazał się także lepszy w porównaniu do sierpnia 2019 r. o blisko jedną dziesiątą. Już pierwsza połowa 2023 r. roku przyniosła frekwencję wyższą w ujęciu rocznym o przeszło jedną piątą, a wobec pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. o 16 proc.

W sumie osiągane w poszczególnych miesiącach wyniki okazują się lepsze od wcześniejszych prognoz. - Jest szansa, że jeszcze w tym roku powitamy 9-milionowego pasażera – przyznał Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Najlepszy wynik w historii katowickiego lotniska

Nawet na 5,4 mln pasażerów liczą w tym roku Katowice Airport. - Będzie to najlepszy wynik w historii katowickiego lotniska i dobry prognostyk na 2024 r., w którym spodziewamy się odprawienia około 6 mln pasażerów – zapowiedział Artur Tomasik, prezes zarządzającego lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Od stycznia do końca lipca liczba obsłużonych osób sięgnęła 3 milionów. To najszybciej osiągnięte trzy miliony podróżnych w skali roku w historii tego portu. Sam lipiec to 756,6 tys. pasażerów i zarazem najlepszy miesiąc w historii lotniska.

Czytaj więcej

Samoloty z lotniska w Radomiu wylecą na majówkę

Na najlepszy do tej pory rok liczy także Gdańsk: w pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. było tam już ponad 2,6 mln podróżnych. To o 42 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej, a także o 7 proc. więcej w porównaniu z dotychczasowym rekordowym 2019 r.

W Porcie Lotniczym Olsztyn – Mazury czerwiec oraz lipiec przyniosły większą frekwencję niż w przedpandemicznym 2019 r. Podobnie było w maju, w którym frekwencja wzrosła rok do roku o 13,6 proc. Zdaniem władz lotniska, bardzo dobrym okazał się także sierpień, w którym przewinęło się przez nie prawie 17,7 tys. podróżnych. W rezultacie od stycznia z lotniska skorzystało już 100 tys. osób. - Liczymy  na zamknięcie roku z liczbą ok. 140 tys. pasażerów – powiedział Wiktor Wójcik, przez zarządzającej lotniskiem spółki Warmia i Mazury. W przyszłym roku frekwencja może się jeszcze zwiększyć za sprawą uruchomienia nowych połączeń: do Turcji oraz Tunezji.

12,5 mln podróżnych na lotnisku Chopina

Rekordowe wyniki notuje Port Lotniczy Lublin, który w końcu czerwca przyjął 3-milionowego pasażera. W lipcu lotnisko obsłużyło 48,5 tys. podróżnych, co było najlepszym miesięcznym wynikiem w 11-letniej jego historii. Okazało się, że na jego poprawienie wystarczył miesiąc: w sierpniu liczba pasażerów wzrosła do prawie 51,2 tys. Wpłynęła na to duża oferta lotów wakacyjnych, m.in. cztery razy w tygodniu do tureckiej Antalyi, ponadto na Rodos czy do Tunezji. Popytem cieszyły się także loty do Chorwacji, Bułgarii czy Włoch. W przyszłym roku do siatki połączeń dołączy grecka Kreta.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Śląska będą hamować budowę CPK

Dobre prognozy ma przed sobą rzeszowskie lotnisko w Jasionce, przez które w lipcu przewinęło się ponad 120 tys. pasażerów. 37 procent tego wyniku to pasażerowie wakacyjnych czarterów, które tego lata latają na trasach do Turcji, Grecji, Bułgarii, Albanii, Czarnogóry i Egiptu.

12,5 mln osób obsłużyło od stycznia do początku września Lotnisko Chopina. W sierpniu ruch wyniósł ok. 2 mln osób, podobnie było w lipcu. Według serwisu InfoAir, który powołuje się na członka zarządu PPL ds. korporacyjnych, Witolda Janiszewskiego, w 2023 r. polskie lotniska prawdopodobnie przekroczą barierę 50 mln pasażerów.

Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.