Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Spółka Gminy Jarocin, która rozpoczęła działalność w 1999 roku. Zajmuje się realizacją budynków wielorodzinnych i ich eksploatacją na zasadach najmu.

Publikacja: 28.09.2017 15:49

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Foto: materiały prasowe

Dodatkowo, JTBS świadczy usługi w zakresie administracji Wspólnotami Mieszkaniowymi, sprawowaniu zarządu budynkami na podstawie umów zlecenia, wynajmowaniu lokali użytkowych będących zasobami Jarocińskiego TBS oraz prowadzeniu innej działalności związanej z budownictwem mieszkaniowym.

Wieloletnia działalność Spółki ugruntowała posiadanie znaczącej roli w realizacji miejskiej polityki mieszkaniowej oraz zapewniła trwałą stabilność finansową. Posiadane doświadczenie umożliwia również realizowanie przemyślanych i skalkulowanych inwestycji o bardzo niskim ryzyku. Wymienione cechy stawiają Spółkę w bardzo korzystnym świetle względem przyszłych lokatorów. Przyszli nabywcy mieszkań mają zapewnione bezpieczeństwo i miarodajną jakość z nabytych mieszkań.

Cele na najbliższe lata

Jarocińskie TBS Sp z o.o. jest otwarte na potrzeby zarówno obecnych, jak i przyszłych lokatorów, dlatego zmierza do osiągnięcia ambitnych celów rozwoju Spółki. Planujemy uruchomić internetowy system obsługi lokatorów, za pośrednictwem którego każdy lokator mający dostęp do łącza internetowego, będzie mógł monitorować swoje bieżące rozliczenia, a także w szybki i łatwy sposób skontaktować się z biurem obsługi klienta. Kolejnym celem Spółki jest wykonanie szeregu intensywnych, ukierunkowanych i efektywnych inwestycji związanych z utworzeniem nowych mieszkań. Nowe mieszkania będą oferowane w systemie deweloperskim (planowana budowa ok. 160 mieszkań na sprzedaż), ale także powstaną mieszkania czynszowe bez partycypacji (400 mieszkań). Wymienione zadania inwestycyjne będą realizowane w latach 2017-2018 w Jarocinie i okolicach (Łuszczanów, Potarzyca, Siedlemin). Zadaniem Spółki na lata 2015-2018 jest również wykonanie szeregu remontów (klatki schodowe, wymiana instalacji elektrycznej, termomodernizacja) budynków starych zasobów. Od roku 2015 Spółka realizuje także stopniowe wymiany wodomierzy w zasobach mieszkaniowych na wodomierze objętościowe z odczytem radiowym.

Projekt „Mieszkanie Plus” realizowany przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.

Jarocin był pierwszym w Polsce samorządem, który już w grudniu 2016 roku rozpoczął prace budowlane w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W ramach projektu „Jarocin – Twoje miejsce na Ziemi” rozpoczęto budowę 366 mieszkań w trzech różnych lokalizacjach na terenie gminy. W szybkim tempie w jarociński krajobraz wpisują się pnące się w górę piękne szeregowce, a w nich dwu- i trzypokojowe mieszkania. Lokale o metrażach do 55 m2 zostaną wykończone „pod klucz”, a każdy z nich będzie miał indywidualne ogrzewanie gazowe. Również liczniki na wodę i prąd będą oddzielne, co lokatorom umożliwi samodzielne rozliczanie się. Pierwsze mieszkania mają być oddane w marcu 2018 roku. Zakończenie budowy wszystkich 366 mieszkań nastąpi jesienią 2018 roku.

– Zapotrzebowanie na mieszkania jest duże – informuje Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o. – gminnej spółki realizującej budowę mieszkań. O 366 mieszkań aplikuje ponad 600 chętnych i codziennie wpływają dodatkowe wnioski – mówi prezes Wolski. To pokazuje, że potrzebna jest kontynuacja projektu, dlatego będziemy budować dalej – dodaje. Burmistrz Adam Pawlicki podkreśla, że jarociński program budowy tanich, dostępnych mieszkań to pierwszy tego typu projekt w skali kraju.

Finansowanie budowy mieszkań w ramach programu

JTBS buduje mieszkania przy finansowym wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego. Za realizację programu „Jarocin – Twoje miejsce na ziemi” odpowiedzialna jest spółka założona przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz TFI BGK S.A. JTBS „wykłada” pod budowę mieszkań blisko 9 ha gruntów, przekazanych wcześniej aportem przez gminę Jarocin. Natomiast TFI BGK, jako inwestor finansowy, wniesie środki pieniężne, pozwalające na realizację budowy, w kwocie do 50 mln zł, z możliwością zwiększenia finansowania do 90 mln zł.

– Od początku Jarocin jest liderem i zamierzamy nim być także na finiszu. Budowa tych 366 mieszkań to dobrze zainwestowane w gospodarkę mieszkaniową 50 mln zł. Budujemy mieszkania pod klucz w cenie o połowę niższej niż funkcjonuje na wolnym rynku. To dobra wiadomość także dla przedsiębiorców, którzy u nas lokować firmy, bo będą mogli łatwiej pozyskać pracowników do swoich firm – wskazuje Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

– Materiał przygotowany przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej