To dobrze, ale z warunkami do jazdy bywa różnie, szczególnie dla rowerzystów szosowych, dlatego tak cenne są takie szlaki jak Wiślana Trasa Rowerowa w województwie kujawsko-pomorskim. Bo przecież rower jest najlepszym sposobem na poznanie urokliwych miejsc nad Wisłą i jej dopływami.

Dwa kółka na Kujawach cieszą się szczególnym uznaniem. Pod patronatem marszałka odbywają się rodzinne rajdy rowerowe, wiodące szlakami przez najciekawsze miejsca regionu. Ten zamykający sezon prowadził właśnie nad Wisłą. Aby uatrakcyjnić wycieczki, można skorzystać z aplikacji podpowiadających miejsca warte odwiedzenia.

Prawdziwy raj dla amatorów dwóch kółek znajduje się również w Mazowieckim Parku Krajobrazowym. Kilkaset metrów od miejskiego zgiełku biegnie wąska i dzika ścieżka wzdłuż Wisły. Parę kilometrów dalej znajduje się ujście Świdra i nad tą meandrującą rzeką kolarze górscy mogą poczuć się jak ryba w wodzie. Kilkanaście kilometrów tych ścieżek biegnących tuż nad urwiskiem rzecznym zadowoli najbardziej wymagających. Być może włodarze innych miast powinni włączyć się w kujawsko-pomorski projekt i pociągnąć nadwiślański szlak w górę rzeki. Tak, by można było przejechać wzdłuż królowej polskich rzek. Dlaczego nie?