Rusza sezon na kajaki

Podlasie do sezonu kajakowego jest przygotowane najlepiej ze wszystkich regionów kraju – przekonują firmy zajmujące się organizacją spływów. Oferta dla miłośników tego sportu jest coraz lepsza.

Publikacja: 19.06.2017 22:00

Region kusi zarówno początkujących, jak i wymagających kajakarzy.

Region kusi zarówno początkujących, jak i wymagających kajakarzy.

Foto: Fotolia

Jak wynika z danych Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do rzek, na które najczęściej wypuszczają się kajakarze, należą Czarna Hańcza, Rospuda, Biebrza, Narew, Supraśl, Sokołda i Bug. Spływ kajakowy Narwią został wyróżniony już w 1996 r. nagrodą Przebiśniega. Trasa liczy 150 km, rozpoczyna się w Puszczy Białowieskiej, a kończy w Tykocinie. Po drodze można się spotkać z kulturą pięciu narodowości i grup etnicznych zamieszkałych na Podlasiu.

Miasta Mielnik, Siemiatycze i Drohiczyn popularyzują od kilku lat spływy kajakami i tratwami Bugiem od Mielnika do Drohiczyna. Dużym zainteresowaniem cieszy się m.in. spływ 500 kajaków – rekreacyjna impreza na Bugu, jednej z ostatnich nieuregulowanych rzek w Polsce. Pierwszy odbył się w 2013 roku w związku z obchodami 500-lecia województwa, uczestniczyły w nim 232 załogi kajakowe. W tym roku impreza odbędzie się 5 sierpnia. Spływ rozpocznie się w Drohiczynie – pierwszej historycznej stolicy Podlasia, a zakończy się w miejscowości Granne – w Nadbużańskim Centrum Turystycznym.

– Wydarzenie to było nominowane do naszego tytułu Podlaska Marka jako Wydarzenie Roku 2016 – mówi rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Urszula Arter. – W głosowaniu internautów zdobyło bardzo wysoką, 4. pozycję – 662 głosy spośród 6955 oddanych. Tytułu nie zdobyło, ale i tak jest marką samą w sobie i fantastycznie promuje nasze województwo.

Kreowanie produktów turystycznych

W 2004 r. w Puszczy Knyszyńskiej oznakowane zostały szlaki kajakowe Sokołdy i Supraśli. Trasa spływu Supraślą liczy 90 km, a Sokołdą 30 km (spływ można przedłużyć dalej Supraślą). Po drodze jest wiele przeszkód terenowych, co podnosi jego atrakcyjność.

Doinwestowany ma zostać również liczący 120 km szlak Pisa–Narew, który ma się stać ponadregionalnym produktem turystycznym z potencjałem do uprawiania turystyki kajakowej. Przedstawiciele trzech województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego – podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński podkreśla, że region zamierza mocniej niż dotąd promować szlak Pisa–Narew, kładąc nacisk na jego potencjał transgraniczny, wynikający z faktu, że łączy się on z Kanałem Augustowskim. Jest to powrót do koncepcji wykorzystania zarówno szlaku wodnego im. Króla Stefana Batorego, jak i samego Kanału Augustowskiego w wodniacki projekt Pisa–Narew–Biebrza–Kanał Augustowski–Niemen (Białoruś, Litwa).

– Istotą promocji szlaku Pisa–Narew jest pokazanie go jako dodatkowego elementu w turystyczno-przyrodniczo-kulturowej mozaice, którą tworzy styk trzech województw. Nawiązuje to do wcześniejszych działań realizowanych przez Związek Gmin Pisa–Narew w projekcie „Rzeki łączą narody. Wspólne problemy, wspólne rozwiązania – promocja szlaków wodnych Litwy i Polski”. W planach jest wykorzystanie środków UE z programów transgranicznych Interreg Polska–Litwa (w partnerstwie z euroregionem Niemen) oraz „Polska–Białoruś–Ukraina 2014–2020″ – zapowiada marszałek Leszczyński.

Tylko chwytać za wiosła

Już teraz dla osób, które chcą wziąć udział w spływach kajakowych na Podlasiu, czeka wiele ofert. Turyści mogą zdecydować się zarówno na noclegi we własnych namiotach oraz wyżywienie i dojazd we własnym zakresie, jak i na wersję dla bogatszych: zorganizowane przez firmy turystyczne noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, posiłki w lokalach, dodatkowe atrakcje i imprezy. Nie brakuje również szkół sportów wodnych, które nauczą nowicjuszy prawidłowego użytkowania kajaków.

Nie trzeba brać ze sobą własnego sprzętu. Wypożyczenie kajaku turystycznego o długości 5,25 m kosztuje ok. 35 zł za dzień. W ofercie są również worki wodoszczelne, do których można schować wartościowe przedmioty, by uchronić je przed zamoczeniem (koszt to 5 zł dziennie) lub beczki wodoszczelne (chronią również przed zgnieceniem, także trzeba za nie zapłacić 5 zł dziennie).

Popularnością cieszy się m.in. szlak kajakowy rzeki Czarna Hańcza i Kanału Augustowskiego – jeden z najbardziej znanych w Polsce, oferujący wyjątkowy kontakt z nienaruszoną naturą Puszczy Augustowskiej oraz niezwykłe doświadczenie śluzowania na XIX-wiecznym Kanale Augustowskim. Z kolei szlak kajakowy rzeki Rospudy to trasa dla spragnionych wrażeń. Momentami Rospuda zdaje się być rzeką górską – taki charakter nadają jej wysokie zalesione brzegi i kamieniste dno. Z kolei w dolnym biegu rzeka ma typowo nizinny charakter – zabagnione brzegi porośnięte trzciną i szuwarami. Na szlaku kajakarze mogą spotkać utrudnienia: kamieniste, płytkie dno czy silny prąd rzeki lub powalone pnie drzew. W Bakałarzewie i Raczkach Małych trzeba przenieść kajaki.

Z kolei szlak kajakowy Biebrzy to stosunkowo łatwa i spokojna trasa, wymarzona dla entuzjastów ciszy i przyrody oraz ptactwa. Jest to rzeka o typowo nizinnym charakterze, z licznymi zakolami i starorzeczami. Na trasie znajduje się największy w Europie Środkowej kompleks bagien i torfowisk. Rzeka przepływa przez Biebrzański Park Narodowy, więc wymagana jest odpowiednia zgoda władz na odbycie spływu oraz wykupienie biletu wstępu. Biwakowanie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.

Jak wynika z danych Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, do rzek, na które najczęściej wypuszczają się kajakarze, należą Czarna Hańcza, Rospuda, Biebrza, Narew, Supraśl, Sokołda i Bug. Spływ kajakowy Narwią został wyróżniony już w 1996 r. nagrodą Przebiśniega. Trasa liczy 150 km, rozpoczyna się w Puszczy Białowieskiej, a kończy w Tykocinie. Po drodze można się spotkać z kulturą pięciu narodowości i grup etnicznych zamieszkałych na Podlasiu.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą