Więcej na sport – mniej na zdrowie

Samorządy planują modernizację hali sportowej, toru wrotkarsko-łyżwiarskiego czy budowę nowych stadionów.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Modernizacja hali Widowiskowo-Sportowej „Urania” ma kosztować 40 mln złotych.

Modernizacja hali Widowiskowo-Sportowej „Urania” ma kosztować 40 mln złotych.

Foto: materiały prasowe

– Sport jest bardzo ważną dziedziną życia. Każda złotówka zainwestowana w sport, to o kilka złotych mniej na służbę zdrowia, zapobieganie przestępczości i najlepsza profilaktyka uzależnień – tłumaczy Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka, potrzebę inwestycji w sport. – To także znakomita forma spędzania wolnego czasu. Sport uczy dyscypliny, odpowiedzialności oraz szacunku dla przeciwnika. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie– dodaje.

„Urania” i stadion na nowo

W stolicy regionu, Olsztynie, kosztem ok. 40 mln zł ma być modernizowana hala Widowiskowo-Sportowa „Urania”.

– Obiekt zostanie gruntownie przebudowany. Wymienione mają zostać wszystkie sieci, poprawiona zostanie izolacja, przemodelowane wnętrze hali i powiększona liczba miejsc na trybunach z ok. 2,5 tys. do ok. 3,8 tys. osób – wylicza Patryk Pulikowski, z olsztyńskiego ratusza.

I dodaje, że mają też powstać dodatkowe sale – m.in. podnoszenia ciężarów oraz pełnowymiarowa, rozgrzewkowa, a przy okazji zagospodarowania przestrzeni wokół hali ma powstać Aleja Gwiazd Sportu.

– Do końca roku powstanie projekt, a prace najprawdopodobniej zaczną się w przyszłym roku. Inwestycja będzie współfinansowana z pieniędzy unijnych – mówi urzędnik.

Władze Olsztyna planują także budowę stadionu miejskiego w miejscu obecnego. Nowy ma mieć 12 tys. miejsc z możliwością rozbudowy do 15 tys.

– Budowa miałaby być prowadzona etapami. W pierwszej kolejności będziemy starać się zdobyć dotacje z programu Ministerstwa Sportu. Cały czas sondujemy jednak możliwość pozyskania pieniędzy także z innych źródeł – mówi Patryk Pulikowski.

Zdradza, że projekt budowy stadionu, podobnie jak w przypadku hali, ma być gotowy do końca roku. A termin rozpoczęcia inwestycji zależeć będzie od zdobycia zewnętrznego finansowania, bo samego Olsztyna nie stać na pokrycie pełnych kosztów tej inwestycji, których szacunkowa wartość to 65 mln zł.

– Obie inwestycje są niezwykle ważne dla Olsztyna, bowiem obecne obiekty są wiekowe i nie spełniają minimalnych wymagań i oczekiwań zarówno sportowców, jak i kibiców. Powstawały w latach 70., więc ich funkcjonalność jest już znikoma – tłumaczy urzędnik.

Podkreśla, że to byłby kolejny etap inwestowania stolicy Warmii i Mazur w obiekty sportowe. W ostatnich latach w mieście powstała olimpijska pływalnia z częścią rekreacyjną, poza tym zagospodarowano brzeg jeziora Krzywego, a jednym z etapów była budowa Centrum Żeglarstwa Wodnego i Lodowego.

Giżycko na start

Z kolei władze Giżycka ogłosiły właśnie przetarg na budowę obiektów lekkoatletycznych na stadionie miejskim. Ma tam powstać czterotorowa bieżnia na odcinku 300 metrów, i sześciotorowa na odcinku 130 metrów.

Poza tym planowane są skocznie do skoku w dal i trójskoku, do skoku wzwyż i skoku o tyczce, rzutnie do pchnięcia kulą i do rzutu oszczepem.

– Dodatkowo wykonujemy nowe oświetlenie boisk, bieżni i terenów przyległych do stadionu oraz zamontujemy nowy system nagłośnienia – wylicza burmistrz Wojciech Iwaszkiewicz. Zdradza, że na tę inwestycję miasto dostało 2 mln z Ministerstwa Sportu, a resztę dołoży z własnego budżetu.

W planach władz Giżycka jest też budowa boisk wielofunkcyjnych z torem dla rolkarzy przy Szkole Podstawowej nr 4, których koszt szacowany jest na 1,5 mln zł. Samorząd złożył wniosek na dofinansowanie do Interreg Polska–Litwa i czeka na rozstrzygnięcie.

Poza tym w planach miasta jest budowa boiska do piłki nożnej typu Orlik, bieżni, siłowni i placu zabaw przy Zespole Szkół Nr 1. Inwestycja ma być gotowa w przyszłym roku. Będzie kosztować ok. 3 mln zł, a pieniądze na ten cel mają pochodzić z RPO lub budżetu samorządu województwa i miasta. W Giżycku mają też powstać dwie hale do tenisa realizowane przez prywatnego inwestora na gruncie miejskim. Mają być gotowe w 2018 roku.

Stolica łyżwiarstwa

Duże inwestycje sportowe realizuje też Elbląg. W mieście trwa właśnie przebudowa toru wrotkarsko-łyżwiarskiego, który będzie dostosowany do standardów toru łyżwiarskiego.

– Elbląg na bardzo bogate tradycje łyżwiarskie. Mieszkanka naszego miasta, łyżwiarka szybka Helena Pilejczyk, jest brązową medalistką olimpijską igrzysk w Squaw Valley z 1960 roku, a kilku elblążan jest w kadrze narodowej, niektórzy z szansą na medale olimpijskie. Mamy więc nadzieję, że Elbląg dzięki tej inwestycji znów będzie stolicą łyżwiarstwa – mówi Joanna Urbaniak, rzeczniczka prezydenta Elbląga.

Przy okazji przebudowy toru wrotkarsko-łyżwiarskiego zostanie także przebudowane boisko wewnątrz toru. Położona zostanie tam nawierzchnia poliuretanowa, powstanie boisko do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i do gry w tenisa.

Inną dużą inwestycją sportową w Elblągu jest przebudowa krytej pływalni przy ul. Robotniczej . Pod koniec sierpnia miasto podpisało umowę z wykonawcami. Inwestycja obejmuje m.in. przebudowę niecek basenowych na stalowe, przebudowę plaż basenowych, wentylacji budynku wraz z automatyką sterowania czy zmianę technologii uzdatniania wody wraz z automatyką sterowania. Roboty są warte blisko 5,5 mln zł, z czego połowa środków ma pochodzić z resortu sportu. Zgodnie z umową prace zostaną wykonane do końca lutego 2017 roku.

W tym roku w Elblągu zakończyła się budowa pierwszego w mieście Orlika lekkoatletycznego przy Szkole Podstawowej nr 15. Inwestycja zrealizowana została ze środków budżetu obywatelskiego oraz dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

W skład kompleksu wchodzi: wielofunkcyjne boisko syntetyczne wraz z wyposażeniem, boisko trawiaste, czterotorowa bieżnia, skocznia w dal i rzutnia do pchnięcia kulą wraz z ogrodzeniem, oświetleniem i wyposażeniem lekkoatletycznym. Inwestycja kosztowała 800 tys. zł.

Poza tym w ramach budżetu obywatelskiego na 2016 rok powstanie kompleks rekreacyjno-sportowy na terenie SP Nr 19. Trwa przetarg na wykonawcę. Inną inwestycją realizowaną w ramach budżetu obywatelskiego jest „Jar w formie – przebudowa bieżni przy Zespole Szkół nr 1 przy ul. J. Korczaka”.

—czytaj też: Tęsknota za poważnym futbolem >R8

– Sport jest bardzo ważną dziedziną życia. Każda złotówka zainwestowana w sport, to o kilka złotych mniej na służbę zdrowia, zapobieganie przestępczości i najlepsza profilaktyka uzależnień – tłumaczy Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka, potrzebę inwestycji w sport. – To także znakomita forma spędzania wolnego czasu. Sport uczy dyscypliny, odpowiedzialności oraz szacunku dla przeciwnika. Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie– dodaje.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy