Po superluksus na Pomorze

Na 80-metrowy nowy apartament nie dalej niż 100 metrów od morza trzeba mieć ok. 1 mln złotych.

Publikacja: 13.06.2016 22:00

Na Pomorzu mieszkań z wyższej półki szukają m.in. turyści. Projekt wnętrz: Edyta Malec, Fot.:T. Nowi

Na Pomorzu mieszkań z wyższej półki szukają m.in. turyści. Projekt wnętrz: Edyta Malec, Fot.:T. Nowicki

Foto: materiały prasowe

Zdaniem Marcina Krasonia, analityka firmy Home Broker, Trójmiasto jest jednym z nielicznych rynków nieruchomości w Polsce, na których znajdziemy prawdziwe apartamentowce.

Wykończone pod klucz

– A położone w dobrym miejscu lokale o wysokim standardzie mogą być lepszą lokatą kapitału niż inne nieruchomości – mówi Krasoń. – Segment premium doceniają deweloperzy, dlatego na rynku pojawiają się kolejne luksusowe projekty. W Trójmieście znajdziemy zarówno zbudowane przez nieznane szerzej firmy kameralne apartamentowce, jak i duże projekty – wskazuje.

Jako przykład tych ostatnich Marcin Krasoń podaje Sea Towers. – To położony przy samym gdyńskim nabrzeżu i Skwerze Kościuszki duet wieżowców z apartamentami premium. Z górnych pięter można podziwiać całą Zatokę Gdańską, Półwysep Helski i dużą część Trójmiasta – opowiada ekspert.

Ciekawa jest także położona w Dolnym Sopocie inwestycja La Playa Palace. – Kilka superluksusowych, kilkusetmetrowych apartamentów zbudowano przy pałacu, którego renowacja trwa – mówi analityk. – Obok powstanie „zwykły” apartamentowiec La Playa Apartments z ok. 20 apartamentami o bardzo wysokim standardzie wykończenia i wyposażenia. Inwestycje na sąsiadujących działkach realizuje ten sam inwestor – mówi Marcin Krasoń.

Z analiz Home Brokera wynika, że prestiżowe mieszkania znajdziemy w Trójmieście nie tylko nad morzem, ale i nad Motławą, która w ostatnich latach sporo zyskała na atrakcyjności. – Przykładem takiej inwestycji jest osiedle Brabank położone na gdańskim Starym Mieście – mówi Marcin Krasoń. – To ciekawa lokalizacja. Miejsce jest bardzo blisko Starówki, ale od jej turystycznej części osiedle dzieli Kanał Raduni, dzięki czemu mieszkańcy mogą liczyć na ciszę i spokój – dodaje.

Komfortowe mieszkania, które, jak mówi analityk Home Brokera, można nazwać apartamentami, kosztują w Trójmieście co najmniej 7-9 tys. zł za mkw. – Górnej granicy nie ma. Wiele ofert to gotowe mieszkania, a cena wykończenia i wyposażenia jest nieograniczona – podkreśla Krasoń.

Także Damian Tomasik, dyrektor oddziału Metrohouse w Gdańsku, mówi o ruchu na trójmiejskim rynku luksusowych apartamentów. – W ostatnim czasie rośnie zainteresowanie tym segmentem – zwraca uwagę. – Deweloperzy szukają działek w pasie nadmorskim, począwszy od Gdańska – Brzeźna, przez Sopot, aż po Gdynię. Swoistą granicą jest najwyższy budynek mieszkalny na Pomorzu, czyli mający 134 metry obiekt Sea Tower, który znajduje się 50 metrów od Zatoki Gdańskiej. Większość nowych projektów to budynki czterokondygnacyjne, często z windami wjeżdżającymi prosto do mieszkań – opowiada. Analizy Metrohouse wskazują, że na ok. 80-metrowy nowy apartament nie dalej niż 100 metrów od morza trzeba mieć 1 mln zł. – W tym roku ceny bardzo szybko rosną. Odnotowujemy ok. 20-proc. wzrost. Deweloperzy często oferują wykończenie mieszkania pod klucz. Takim rozwiązaniem najbardziej są zainteresowani inwestorzy – mówi dyrektor z Metrohouse. – Klient ma do wyboru np. trzy pakiety wykończenia, różniące się zakresem prac i jakością materiałów. Są też pakiety indywidualne, idealnie skrojone pod konkretne potrzeby klienta.

19 milionów na lokal

Na gdyński Sea Towers zwraca uwagę także Maciej Górka, analityk portalu Domiporta.pl. – Ceny zaczynają się od 11 tys. zł. za mkw. – podaje. – W tej lokalizacji jest oferowany jeden z najdroższych apartamentów w Polsce. Cena ponad 380-metrowego lokalu przekracza 19 mln zł.

Maciej Górka komentuje, że województwo pomorskie, a zwłaszcza Trójmiasto, to jeden z najdynamiczniej rozwijających się rynków nieruchomości w Polsce. – Ogromne inwestycje, świetna infrastruktura, kapitał ludzki oraz bardzo dobre położenie – to wszystko sprawia, że z roku na rok rośnie koncentracja biznesu, a co za tym idzie – podaż luksusowych nieruchomości – mówi analityk. – Widać to nie tylko w mieszkaniówce, ale też na rynku usług. Powstaje tam coraz więcej ekskluzywnych hoteli oraz restauracji. Województwo pomorskie to także ogromny przemysł turystyczny, który ściąga klientów szukających lokali z segmentu premium. Powstaje więc coraz więcej apartamentowców przeznaczonych na wynajem bogatym turystom – zauważa.

Ale, jak zastrzega Maciej Górka, nie każde mieszkanie nazywane apartamentem jest rzeczywiście luksusowym lokalem. – Jeśli przyjąć, że apartament ma ponad 80 mkw. i kosztuje więcej niż 0,5 mln zł, to na trójmiejskim rynku mieszkaniowym jest dziś ponad 2 tys. ofert spełniających te dwa podstawowe kryteria. Na rynku pierwotnym jest ich ponad 300 – podaje Maciej Górka.

I przypomina, że apartamentowiec musi być też odpowiednio wykończony, mieć świetny adres, musi też oferować liczne udogodnienia, jak basen siłownia, konsjerż. Z analiz Domiporty.pl wynika, że w Gdańsku realizujący prestiżowe projekty deweloperzy starają się wpisać w historyczny charakter miasta. Firmy budują głównie w Śródmieściu. – Najmniej nowych inwestycji powstaje w Sopocie, a ceny lokali z rynku wtórnego zaczynają się od 10 tys. zł za mkw. – podaje Maciej Górka.

Zdaniem Marcina Krasonia, analityka firmy Home Broker, Trójmiasto jest jednym z nielicznych rynków nieruchomości w Polsce, na których znajdziemy prawdziwe apartamentowce.

Wykończone pod klucz

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej