Obiekty pod wynajem przyciągają nowych producentów

Budowa hal umożliwiających szybkie rozpoczęcie biznesu ma przyciągnąć nowych inwestorów do stery ekonomicznej.

Publikacja: 25.02.2016 18:23

Obiekty pod wynajem przyciągają nowych producentów

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) od dwóch lat stawia na swoim terenie obiekty, które są gotowe do szybkiego zagospodarowania. Są korzystnym miejscem do prowadzenia działalności m.in. dla firm, którym trudno ponosić wysokie koszty funkcjonowania np. we Wrocławiu.

Najnowszym obiektem jest hala w Dzierżoniowie o powierzchni 5,6 tys. metrów kwadratowych. Budowana jest przy ulicy Strefowej. Część przemysłowa hali zajmie 5 tys. mkw. Wkrótce zostanie udostępniona najemcom. Będzie można podzielić ją na cztery osobne części odpowiadające potrzebom firm. Hala zostanie także wyposażona w suwnicę o nośności 10 ton. Przy obiekcie powstanie budynek biurowy o powierzchni 600 mkw., rampy przeładunkowe, a także parking.

– To atrakcyjna oferta zarówno dla dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorców, którzy nie muszą budować fabryki od podstaw, ale jedynie wyposażyć gotowy obiekt w swoje linie technologiczne – tłumaczy Barbara Kaśnikowska, prezes wałbrzyskiej strefy.

Budowa hal produkcyjnych pod wynajem, prócz obniżenia nakładów na rozpoczęcie działalności, skraca czas potrzebny na uruchomienie produkcji. Natomiast ulokowanie hali na terenach objętych strefą ekonomiczną sprawia, że najemcy mogą skorzystać ze zwolnień w podatku dochodowym. Ulgi w województwie dolnośląskim wynoszą od 25 proc. do 45 proc. kosztów inwestycji, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa – im mniejsza firma, tym większą dostaje ulgę. Na terenach objętych wałbrzyską strefą w Dzierżoniowie zainwestowało już 17 firm. Wszystkie razem utworzyły około 2,3 tys. nowych miejsc pracy przy poniesionych nakładach inwestycyjnych na poziomie 750 mln zł. – Zakładamy, że hala przyciągnie do Dzierżoniowa kolejne firmy, które zatrudnią nowych pracowników – stwierdza Tomasz Jakacki, wiceprezes WSSE. W Dzierżoniowie dostępnych jest około 35 ha terenów inwestycyjnych objętych wałbrzyską strefą.

W 2014 r. wałbrzyska strefa wybudowała cztery hale przemysłowe: w Bolesławcu, Wałbrzychu, Kłodzku i Nowej Rudzie. Wszystkie zostały zagospodarowane przez inwestorów. Obecnie budowane są kolejne trzy: prócz hali w Dzierżoniowie powstają jeszcze hale we Wrześni i w Twardogórze. Obiekt we Wrześni budowany jest na terenie Wrzesińskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Ma się w niej ulokować spółka Sitech produkująca siedzenia samochodowe. To kolejna inwestycja, która postanowiła ulokować się w sąsiedztwie nowo powstającego zakładu Volkswagena, skąd w tym roku zaczną wyjeżdżać samochody dostawcze Crafter. Hala we Wrześni będzie mieć powierzchnię 10 tys. mkw. i składać się będzie z części przemysłowej oraz administracyjnej. Obok powstanie również parking oraz miejsca przeładunkowe.

Z ubiegłorocznych zapowiedzi przedstawicieli administracji państwowej wynika, że w najbliższych latach na terenie WSSE ma powstać nawet dziesięć hal przemysłowych dostępnych dla inwestorów. Nowe hale powstaną także wzdłuż planowanych dróg ekspresowych oraz autostrad. Obiekty mają zostać wybudowane w Bolkowie i Wądrożu Wielkim.

Gotowych hal pod wynajem przybywa także w innych częściach Polski. Znacznego przyrostu przestrzeni magazynowej i produkcyjnej można się spodziewać w najbliższym czasie m.in. na Pomorzu Zachodnim. Szacuje się, że do końca grudnia przybędzie tam kilkadziesiąt tysięcy metrów kwadratowych budynków magazynowych i hal produkcyjnych o najwyższym standardzie A.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej