Dzieci wstaną z ławek

Gdański samorząd wyda w tym roku niemal 100 mln złotych na inwestycje oświatowe.

Publikacja: 24.08.2015 21:25

W tym roku władze Gdańska postawiły na rozwój infrastruktury sportowej

W tym roku władze Gdańska postawiły na rozwój infrastruktury sportowej

Foto: materiały prasowe

To prawie dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. W 2014 roku Gdańsk przeznaczył na modernizacje i inwestycje oświatowe ok. 53,6 mln zł. Wybudował m.in. szkołę podstawową przy ul. Azaliowej i żłobek przy ul. Królewskie Wzgórze.

W tym roku władze miasta postawiły na rozbudowę szkolnej infrastruktury sportowej. Po rozpoczęciu roku szkolnego uczniowie będą mogli korzystać z siedmiu nowych przyszkolnych boisk.

Obok szkół zostały postawione boiska wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Takie miejsca do uprawiania sportu powstają m.in. obok podstawówki przy ul. Modrej, ogólniaku przy Topolowej, a niebawem także obok Zespołu Szkół Łączności przy ul. Podwale Staromiejskie.

W tym roku miasto łącznie otworzy aż 13 przyszkolnych boisk. A w ciągu ostatnich dziewięciu lat wybudowało lub zmodernizowało 70 takich obiektów. Niebawem powinna zaś ruszyć budowa nowoczesnej pływalni w szkole podstawowej przy ul. Siedleckiego. W tej chwili trwa przygotowywanie dokumentacji projektowej inwestycji.

W obiekcie tym znajdzie się basen o wymiarach 12 na 25 m z wydzieloną czterotorową częścią pływacką. W strefie rekreacyjnej znajdą się zaś m.in. wodny masaż karku, gejzer, ławeczka podwodna. W hali znajdzie się także brodzik dla osób niepływających z wodnym masażem oraz jacuzzi. Jak zapowiadają przedstawiciele miasta, aby obniżyć koszty eksploatacji pływalni, na budynku zostaną zamontowane kolektory słoneczne z instalacją solarną do podgrzewania wody.

Prezydent miasta obiecuje, że do końca tego roku powinna się także zakończyć budowa dwóch nowych żłobków przy ul. Olsztyńskiej oraz Rogalińskiej w Gdańsku. Obydwa obiekty stawiane są tzw. metodą modułową, szybko i tanio (koszt jednego żłobka to ok. 4,2 mln zł).

W ramach partnerstwa z dwoma sąsiednimi samorządami (Kowale oraz Pruszcz Gdański) miasto Gdańsk planuje zaś budowę szkoły podstawowej. Działka, na której powstanie ta placówka, jest własnością gminy Kolbudy i mieści się przy skrzyżowaniu ul. Heliosa i Apollina w Kowalach – przy samej granicy z Gdańskiem, nieopodal granicy z Pruszczem Gdańskim. Plany obejmują budowę obiektu, w którym będą się uczyły dzieci z 24 klas. Uczniowie będą mieli do dyspozycji salę gimnastyczną, a w przyszłości także basen. Obok wybudowany zostanie kompleks boisk szkolnych.

Nowe przedszkola, czy szkoły przeważnie lokowane są w południowych dzielnicach Gdańska. – To dlatego, że intensywnie się rozbudowują, powstają tam nowe osiedla i mieszkańcy potrzebują nowych placówek oświatowych. Inne dzielnice się starzeją, liczba dzieci spada, a przecież szkół nie możemy przenieść – mówi Dariusz Wołódźko z biura prasowego gdańskiego magistratu.

1 września w 217 gdańskich przedszkolach i szkołach rok szkolny rozpocznie ponad 54 tys. dzieci i uczniów. Najwięcej bo, aż 26 tys., będzie uczęszczało do podstawówek.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

W tym roku miasto otworzy łącznie 13 nowych boisk przyszkolnych. W ciągu najbliższych tygodniu – aż siedem. Wśród nich będzie też 70. boisko, które Gdańsk zbudował w ostatnich latach. Żadne inne miasto w naszym kraju nie może się pochwalić takim wynikiem. Do końca roku wybudujemy też dwa nowe żłobki w południowych dzielnicach miasta, w których ich najbardziej brakuje. Zostaną zbudowane nakładem blisko 8,5 miliona złotych w technice modułowej, która pozwala na efektywne i szybkie ich powstanie.

W 2015 roku wydamy łącznie ponad 96 milionów złotych na termomodernizację obiektów oświatowych, budowę boisk, żłobków i basenów.

W naszych planach są kolejne obiekty, w tym szkoła podstawowa na ponad 600 dzieci, budowana w partnerstwie trzech gmin: Gdańska, Kowali oraz Pruszcza Gdańskiego.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej