Nie tylko 11 listopada

Post Image
Dzieło Ludomira Ślendzińskiego „Piłsudski pod Wilnem”.
Post Image
Dzieło Ludomira Ślendzińskiego „Piłsudski pod Wilnem”.

Setki koncertów, wystaw, pokazów filmów – Polska świętuje setną rocznicę odzyskania wolności.

W całym kraju odbywają się już obchody. Ich kulminacja będzie wkrótce. Do programu „Niepodległa”, który koordynuje takie działania, tygodniowo wpływało dotychczas ponad 100 zgłoszeń do kalendarium rocznicowych wydarzeń, który znajduje się na stronie Niepodlegla.gov.pl. Biuro tego projektu szacuje, że odbędzie się ponad 800 wydarzeń, nie tylko w dużych miastach.

– W ramach realizacji programu rządowego „Niepodległa” dzieje się bardzo wiele rzeczy. Jest zaplanowanych mnóstwo wydarzeń związanych z celebracją 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym. Od ubiegłego roku mieliśmy już ponad 3,8 tys. zgłoszonych wydarzeń. To znaczy, że w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście – opisuje wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Od 2017 do 2021 r. realizowany jest wieloletni program „Niepodległa”. Tak długi okres wynika z założenia, że odzyskanie niepodległości nie było wydarzeniem jednorazowym, ale procesem. Katalog wydarzeń obejmuje zarówno wydarzenia o charakterze militarnym i politycznym, ustrojowym, społecznym oraz kulturalnym. Na program przeznaczonych jest 240 mln zł.

100 arcydzieł

11 listopada odbędzie się cykl koncertów „Dekada wolności – 100 arcydzieł muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości”. Koncert odbędzie się m.in. w filharmoniach: podlaskiej, w Katowicach, Warmińsko-Mazurskiej, Szczecińskiej, Podkarpackiej oraz Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Okolicznościowe wystawy organizują kluczowe polskie muzea. Zamek Królewski w Warszawie przygotował wystawę składającą się z ok. 500 dzieł sztuki polskiej, m.in. malarstwa, grafiki, rzeźb, rękopisów, dokumentów, filmów – „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej”.

Pod koniec października w Muzeum Narodowym w Warszawie otwarta została wystawa „Niepodległa – 1918″, prezentowane są obrazy m.in. Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego.

W Muzeum Narodowym w Krakowie jest wystawa „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. Prezentowane są dzieła sprowadzone z całego świata – m.in. ze Stanów Zjednoczonych, w tym z prywatnych kolekcji.

Wspólne śpiewanie hymnu

10 i 11 listopada w Warszawie zaplanowano liczne uroczystości związane z odzyskaniem niepodległości. 10 listopada zostanie postawiona wiecha na budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Tego dnia na PGE Narodowym zostanie zorganizowane widowisko muzyczne „Koncert dla Niepodległej”, opowiadające polską historię przez polskie pieśni i piosenki. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Adam Bałdych, Warszawskie Combo Taneczne, Orkiestra Polskiego Radia.

11 listopada w południe resort kultury zaprasza do wspólnego odśpiewania hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” . O godz. 13, czyli po zakończeniu oficjalnych uroczystości na placu Marszałka Piłsudskiego w Warszawie, odbędzie się Festiwal na Krakowskim Przedmieściu. Organizatorzy zaplanowali trasy tematyczne. Na trasie Białej znajdzie się przystanek poświęcony tańcom i arcydziełom sztuki filmowej.

Na trasie Czerwonej przygotowano prezentacje dokonań sześciu ojców niepodległości: Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego. W hotelu Bristol grane będą utwory Ignacego Paderewskiego. Będzie można przyłączyć się do spaceru z przewodnikiem po Trakcie Królewskim.

Pamiętają o powstaniu wielkopolskim

Koncerty odbędą się we wszystkich regionach kraju m.in. w Rzeszowie, uczniowie szkoły w Straszynie przygotowują instalację „Sto orłów dla Niepodległej”. W całej Polsce Fundacja Ośrodka Karta w ramach projektu „Nieskończenie Niepodległa” prezentuje zaś wystawę „Rok 1918″. Partnerem projektu jest „Rzeczpospolita”.

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości organizuje od 10 do 20 listopada w Poznaniu wystawę plenerową „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego Powstania”. Wernisażowi wystawy, który odbędzie się 11 listopada, będą towarzyszyć prelekcje, spacery historyczne oraz zajęcia edukacyjne.

17 listopada w Poznaniu odbędzie się festiwal Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, w której wezmą udział delegacje 40 lokalnych jednostek z powiatów województwa wielkopolskiego. Po raz pierwszy w historii odbędzie się parada skautów z całego regionu.

9 listopada Biuro Wystaw Artystycznych i Usług Plastycznych w Pile organizuje grę miejską – „Śladami ruchu niepodległościowego w Pile”. 10 listopada w tym mieście zorganizowane zostaną warsztaty plastyczne robienia flag, kotylionów i rozetek. Odbędzie się koncert muzyki polskiej.

W Zielonej Górze w Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w ramach cyklu „Drogi do Niepodległości” odbywają się już lekcje obywatelskie przygotowane we współpracy z Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz uniwersytetem trzeciego wieku.

11 listopada odbędzie się w tym mieście spektakl „Sen o Niepodległej”, który w warstwie historycznej sięga do roku 1918, postaci marszałka Piłsudskiego i towarzyszących mu pielgrzymów – repatriantów.

100 flag

Regionalny Instytut Kultury w Katowicach otworzy 6 listopada wystawę organizowaną przez filatelistów z Piekar Śląskich po nazwą „Ocalić od zapomnienia”. Za pomocą walorów filatelistycznych zaprezentowany zostanie zarys historii Polski i Polaków na przestrzeni lat 1914–1989, czyli do powstania III Rzeczypospolitej. Ten sam instytut w Katowicach organizuje uroczystości niepodległościowe w dniach 9–11 listopada. Głównym wydarzeniem ma być inscenizacja przedstawiająca m.in. wizytę na Śląsku historycznych postaci takich jak Józef Piłsudski oraz lokalnych bohaterów. Pojawią się też postaci abstrakcyjne jak Wolność, Solidarność, Niepodległość, Listopad.

W Szczecinie zostanie zaprezentowana wystawa „Nieskończenie Niepodległa”, organizowana przez Fundację Ośrodek Karta. Dom Kultury 13 Muz organizuje 11 listopada w stolicy zachodniopomorskiego pokaz instalacji „Sto Flag”, wystawę fotograficzną, pokaz filmu dokumentalnego i koncert.

Stargardzkie Centrum Kultury organizuje 11 listopada wydarzenie „Moja Niepodległa”, które będzie podsumowaniem projektu #Stargard dla Niepodległej – Kultura. W Teatrze Letnim i wokół niego zaprezentują się uczestnicy warsztatów wokalnych, tanecznych i plastycznych.

8 listopada w bazylice Mniejszej w Kołobrzegu odbędzie się koncert „Modlitwa Niepodległej” w wykonaniu Teatru Muzycznego „Od Czapy” z Garwolina.

Obchody rocznicowe nie zakończą się 11 listopada. Przykład – 28 listopada w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku otwarta zostanie wystawa „Pierwsi marynarze Niepodległej”, w trakcie której zaprezentowana zostanie historia polskiej Marynarki Wojennej. ©?

Mogą Ci się również spodobać

Krajobraz po pandemii: Polska cyfrowa vs. Polska analogowa

Rosnący interwencjonizm i protekcjonizm nie zaczęły się w obliczu pandemii, ale zdecydowanie przyspieszyły. Dla ...

Przed nami nowe kumulujące się kryzysy

Kultura będzie kluczowa dla wychodzenia z recesji – zaznacza pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. ...

„Król” i spektakl o Wiesławie Dymnym

Krzysztof Materna przygotował w Szczecinie autorskie przedstawienie o legendzie Piwnicy pod Baranami. W Warszawie ...

Covid-19 to test skuteczności dla samorządów

Może się wydawać, że zadania związane z pandemią są realizowane centralnie, jednak rząd tylko ...

Dawid Podsiadło i Taco Hemingway na Narodowym

To pierwszy koncert polskich artystów na stołecznym stadionie. Zagrają dla tysięcy fanów. 27 września, ...

Hotspoty rozgrzeją gminny internet

W konkursie „Internet dla każdego” gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie publicznych punktów dostępu ...