Dolny Śląsk buduje swoją dolinę lotniczą

Dolnośląscy specjaliści wytwarzają m.in. komponenty elementów lotniczych napędów.
materiały prasowe

Placówki badawcze i firmy tworzą klaster, który wykorzysta miejscowe technologie i produkcyjne doświadczenie w awiacyjnej branży.

Dolnośląskie lotnicze zagłębie nie musi zaczynać od podstaw. Przemysłowe tradycje w skrzydlatym biznesie, kojarzone chociażby z wrocławskim Hydralem i zakładami PZL, już od dawna wykorzystują technologiczni giganci: Amerykanie z UTC i Hamilton Sundstrand czy kanadyjski potentat silnikowy Pratt&Whitney. Nowych możliwości współpracy intensywnie szuka ostatnio w regionie włoskie Leonardo.

Wyjątkowe kompetencje

Rezultaty prac badawczych i wdrożenia unikalnych technologii przez Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych Politechniki Wrocławskiej uważnie śledzi potentat śmigłowcowy Sikorsky, dziś w grupie zbrojeniowego giganta Lockheed Martin i europejska lotnicza potęga – Grupa Airbus.

– Jesteśmy w Polsce pionierami najbardziej wyrafinowanych metod wytwarzania precyzyjnych i superwytrzymałych komponentów m.in. do krytycznych elementów lotniczych napędów – mówi prof. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej.

Szef Centrum Zaawansowanych Systemów Produkcyjnych przypomina, że już przed dwiema dekadami w laboratoriach PW sięgnięto po metodę warstwowego budowania najpierw modeli a potem demonstratorów technologii i prototypów części lotniczych wytrzymujących eksploatację w skrajnie trudnych warunkach, np. elementów łożyskowania wałów turbin i innych precyzyjnych elementów napędów statków powietrznych.

– Mamy już poważny dorobek w dziedzinie innowacyjnych technologii obróbki trudnych w produkcji komponentów z tytanu, stopów niklu, magnezu czy aluminium – kształtowanych z wykorzystaniem laserowych „narzędzi” w warunkach próżniowych czy atmosferze argonu – tłumaczy prof. Chlebus.

Lekkie, wytrzymałe elementy krytycznych mechanizmów napędu, mimo iż wytwarzane są w sposób przypominający technologię druku 3D, wymagają wyjątkowych warunków i kompetencji fachowców. Niektóre detale produkowane w technice warstwowej z najtwardszych stopów, powstają w pięć–sześć tygodni, a koszty produkcji komponentu idą w setki tysięcy zł.

– Siłą rzeczy produkty o najwyższych standardach wytrzymałości i niezawodności to domena lotnictwa, gdzie szczególnie liczy się bezpieczeństwo, a także przemysłu zbrojeniowego, w którym konstrukcje do specjalnych zadań zamawiane są w wyspecjalizowanych ośrodkach, na ogół w ściśle limitowanej liczbie – mówi prof. Chlebus.

Impuls do współpracy

Swoje supertechnologie obróbki materiałów badacze Politechniki Wrocławskiej zaprezentują w marcu na organizowanym po raz pierwszy we Wrocławiu spotkaniu Aeromixer 2018. Konferencja poświęcona efektywności energetycznej w lotnictwie, a także połączone z nią targi z udziałem globalnych i rodzimych firm oraz przedstawicieli środowiska naukowego ma być impulsem do pogłębienia współpracy biznesowej w krajowej aeronautyce. Istotnym zamierzeniem organizatorów jest też torowanie drogi do skuteczniejszej komercjalizacji wynalazków i wdrażania w przemyśle rezultatów badań naukowych.

– Liczymy, że przy wsparciu czynników rządowych (udział w Aeromixer zapowiedziała m.in. minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz), realnego kształtu nabierze też plan tworzenia dolnośląskich przemysłowych centrów kompetencji związanych z koncepcją przemysłu generacji 4.0, a w efekcie rozwinie się w pełni nowy, ponadregionalny klaster lotniczy – mówi prof Chlebus.

Opinia

Cezary Przybylski, marszałek woj. dolnośląskiego

Z satysfakcją śledzimy i wspieramy dynamiczny rozwój Dolnego Śląska. Wiele działań i inwestycji innowacyjno-technologicznych wprowadza nasz region w nowy industrialny wymiar. Jako samorząd województwa dążymy do stałego podnoszenia standardów, produkcji odpowiadającej potrzebom rynku, przechodzenia od tradycyjnego przemysłu do tego nasyconego technologiami.

Przygotowany we wrześniu 2017 roku raport dotyczący innowacyjności polskich województw (tzw. Indeks Millennium 2017) pokazał, że Dolny Śląsk plasuje się w czołówce najbardziej innowacyjnych regionów. Wskazano, że potrafimy przyciągać najzdolniejsze i najbardziej kreatywne jednostki, mamy dobre uczelnie i ośrodki naukowo-badawcze, a także dobrze rozwijającą się współpracę na linii nauka – biznes.

Obecność takich firm jak Materialise w Bielanach Wrocławskich czy Xeos w Środzie Śląskiej to najlepsze przykłady tego, że na poziomie lokalnym stajemy się innowacyjną gospodarką. Dolny Śląsk nie konkuruje już tylko świetnym położeniem, infrastrukturą i pracownikami o niewygórowanych wymaganiach finansowych. Dziś region przyciąga świetnymi fachowcami, innowacjami i możliwościami współpracy z ośrodkami badawczymi.

Dalej będziemy wspierać jego rozwój, promować jako miejsce do lokowania inwestycji także tych z branży lotniczej. Dlatego trzymamy kciuki za powodzenie networkingowe wydarzenia, jakim jest Aeromixer 2018, organizowany w stolicy naszego regionu.

Mogą Ci się również spodobać

Złotówka czynszu? Lokalne władze próbują ratować gastronomię

Kolejne samorządy tną czynsze w miejskich lokalach usługowych, by wspomóc przedsiębiorców, którym lockdown zabija ...

Koronawirus uderzył w festiwale

Po ogłoszeniu pandemii przez dłuższy czas pozostawaliśmy w gotowości oraz w kontakcie z naszymi ...

Są już efekty uchwały antysmogowej w Krakowie

Do 20 września strażnicy miejscy odebrali od krakowian 79 zgłoszeń w sprawie łamania zakazu ...

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” Innowacje w cenie

Nie tylko wyniki danej firmy, 
ale także jej innowacyjne pomysły 
będą brane pod uwagę ...

Władze Bydgoszczy: firmy powinny płacić więcej za wywóz śmieci

Biurowce, galerie handlowe czy hotele powinny więcej płacić za wywóz śmieci. Dzięki temu spadną ...

Miasta płacą i czekają

Samorządy liczą, że wkrótce ich wydatki na prąd spadną i nie trzeba będzie przerzucać ...