Terapia zmysłów na Malince

Park zajmie teren o powierzchni 1,4 hektara.
materiały prasowe

Już w grudniu mieszkańcy Opola będą mogli korzystać z pierwszego w mieście parku sensorycznego. Warta ponad 2 mln zł inwestycja była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przy skrzyżowaniu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej na osiedlu Malinka w Opolu trwa budowa jednego z największych parków edukacyjnych na terenie województwa. Prace ruszyły w październiku.

Park ma się składać z pięciu stref: strefy wzroku, strefy słuchu, strefy smaku, strefy węchu oraz strefy dotyku.

I tak np. w strefie wzroku będą m.in. pryzmat i peryskop, w strefie słuchu kącik echo, dzwoneczki i inne urządzenia do grania, w strefie smaku rośliny i owoce, których będzie można spróbować, a w strefie węchu np. różnego rodzaju pachnące krzewy i rośliny oraz zioła. Poza tym na terenie o pow. 1,4 ha znajdziemy m.in. kącik z muszlą i dzwony rurowe, będą też drzewa owocowe, grządki z warzywami, a także wieża widokowa.

– W ramach projektu powstanie także boisko trawiaste, siłownie na świeżym powietrzu oraz duży plac zabaw – wylicza Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza. W projekcie znalazły się też m.in. pachnące pola, budki lęgowe dla ptaków i ściana, przy której można będzie wsłuchiwać się w echo.

– Wszystkie strefy połączymy ścieżką piaskowo-żwirowo-grysową – opowiada Piotr Letachowicz.

Podkreśla, że miejsce opracowano z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych. Będzie pełnić funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną i terapeutyczną. – Pozwoli poznawać i postrzegać świat w szczególny sposób. Emitowane przez roślinność bodźce stymulują ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego – wyjaśnia urzędnik.

Dodaje, że każdy zakątek parku służyć będzie innemu doświadczeniu i pobudzać ma inne zmysły, a rośliny zostały tak dobrane, aby oddziaływać nie tylko na zmysły, ale też edukacyjnie. Będą różnokolorowe, o różnej fakturze liści i zapachach.

Budowa parku ruszyła w październiku. – W tej chwili powstaje m.in. platforma widokowa, boisko oraz prowadzone są ścieżki między poszczególnymi strefami. Mamy nawierzchnię na placu zabaw, który czeka na montaż urządzeń – wylicza urzędnik. Pojawi się też sporo drzew i krzewów, a zieleni ma być znacznie więcej niż urządzeń, które tam staną. Będą krzewy, miododajne rośliny, drzewka owocowe i trawy.

Przedstawiciel opolskiego ratusza dodaje, że rośliny wieloletnie zostaną zasadzone w tym roku, żeby mogły zazielenić się na wiosnę.

Urzędnicy zaznaczają, że stawiają w parku na zieleń, która powinna oddziaływać na zmysły gości parku, zwłaszcza dzieci i seniorów. – Małe dzieci do stymulacji rozwoju potrzebują oddziaływania na różne strefy sensoryczne – mówią.

Teren parku w całości dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, zresztą jak każda nowo powstająca inwestycja w Opolu. – Szczególnie dbamy o to, by nie tworzyć niepotrzebnych barier i utrudnień. Zresztą sam park zostanie umieszczony w folderze Ministerstwa Rozwoju jako przykładowa inwestycja oferująca innowacyjne rozwiązania – mówi Piotr Letachowicz.

Wartość całego projektu to ok. 2,1 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ratusz zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i bez niespodzianek, dlatego całość będzie gotowa jeszcze w grudniu.

Podobnych miejsc w Polsce jest wciąż niewiele. W lipcu nad Stawem Młyńskim w Gdańsku-Oliwie oddano do użytku taki park. Ufundowała go prywatna firma na swoje 25-lecie oraz z okazji 90. rocznicy włączenia Oliwy do Gdańska.

Z kolei w październiku podobna inwestycja została oddana do użytku w Gliwicach na terenie historycznej Radiostacji. Zamontowano tam m.in. ksylofon, organy rurowe i gongi. Jest też armata powietrzna oraz kilka innych interaktywnych urządzeń.

Mogą Ci się również spodobać

Lokalne budżety czeka finansowa zapaść?

Przez rządowe zmiany w PIT i składkach na ZUS metropolia Warszawska straci 1,3 mld ...

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...

Włoski styl spod Szczecina

Na przełomie wieków stopa zamożności Polaków rosła, ludzie coraz częściej podróżowali. Polakom potrzebny był ...

Są pieniądze na walkę ze smogiem

Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln ...

Smart city na celowniku hakerów

Sieć urządzeń tworzących cyfrowy ekosystem inteligentnych miast może stać się celem cyberataków częściej niż ...