Terapia zmysłów na Malince

Park zajmie teren o powierzchni 1,4 hektara.
materiały prasowe

Już w grudniu mieszkańcy Opola będą mogli korzystać z pierwszego w mieście parku sensorycznego. Warta ponad 2 mln zł inwestycja była możliwa dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Przy skrzyżowaniu ulic Tarnopolskiej i Lwowskiej na osiedlu Malinka w Opolu trwa budowa jednego z największych parków edukacyjnych na terenie województwa. Prace ruszyły w październiku.

Park ma się składać z pięciu stref: strefy wzroku, strefy słuchu, strefy smaku, strefy węchu oraz strefy dotyku.

I tak np. w strefie wzroku będą m.in. pryzmat i peryskop, w strefie słuchu kącik echo, dzwoneczki i inne urządzenia do grania, w strefie smaku rośliny i owoce, których będzie można spróbować, a w strefie węchu np. różnego rodzaju pachnące krzewy i rośliny oraz zioła. Poza tym na terenie o pow. 1,4 ha znajdziemy m.in. kącik z muszlą i dzwony rurowe, będą też drzewa owocowe, grządki z warzywami, a także wieża widokowa.

– W ramach projektu powstanie także boisko trawiaste, siłownie na świeżym powietrzu oraz duży plac zabaw – wylicza Piotr Letachowicz z biura prasowego opolskiego ratusza. W projekcie znalazły się też m.in. pachnące pola, budki lęgowe dla ptaków i ściana, przy której można będzie wsłuchiwać się w echo.

– Wszystkie strefy połączymy ścieżką piaskowo-żwirowo-grysową – opowiada Piotr Letachowicz.

Podkreśla, że miejsce opracowano z myślą o potrzebach rozwojowych osób niepełnosprawnych. Będzie pełnić funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną i terapeutyczną. – Pozwoli poznawać i postrzegać świat w szczególny sposób. Emitowane przez roślinność bodźce stymulują ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego – wyjaśnia urzędnik.

Dodaje, że każdy zakątek parku służyć będzie innemu doświadczeniu i pobudzać ma inne zmysły, a rośliny zostały tak dobrane, aby oddziaływać nie tylko na zmysły, ale też edukacyjnie. Będą różnokolorowe, o różnej fakturze liści i zapachach.

Budowa parku ruszyła w październiku. – W tej chwili powstaje m.in. platforma widokowa, boisko oraz prowadzone są ścieżki między poszczególnymi strefami. Mamy nawierzchnię na placu zabaw, który czeka na montaż urządzeń – wylicza urzędnik. Pojawi się też sporo drzew i krzewów, a zieleni ma być znacznie więcej niż urządzeń, które tam staną. Będą krzewy, miododajne rośliny, drzewka owocowe i trawy.

Przedstawiciel opolskiego ratusza dodaje, że rośliny wieloletnie zostaną zasadzone w tym roku, żeby mogły zazielenić się na wiosnę.

Urzędnicy zaznaczają, że stawiają w parku na zieleń, która powinna oddziaływać na zmysły gości parku, zwłaszcza dzieci i seniorów. – Małe dzieci do stymulacji rozwoju potrzebują oddziaływania na różne strefy sensoryczne – mówią.

Teren parku w całości dostosowany zostanie do potrzeb osób niepełnosprawnych, zresztą jak każda nowo powstająca inwestycja w Opolu. – Szczególnie dbamy o to, by nie tworzyć niepotrzebnych barier i utrudnień. Zresztą sam park zostanie umieszczony w folderze Ministerstwa Rozwoju jako przykładowa inwestycja oferująca innowacyjne rozwiązania – mówi Piotr Letachowicz.

Wartość całego projektu to ok. 2,1 mln zł, z czego 1,5 mln zł pochodzi z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ratusz zapewnia, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i bez niespodzianek, dlatego całość będzie gotowa jeszcze w grudniu.

Podobnych miejsc w Polsce jest wciąż niewiele. W lipcu nad Stawem Młyńskim w Gdańsku-Oliwie oddano do użytku taki park. Ufundowała go prywatna firma na swoje 25-lecie oraz z okazji 90. rocznicy włączenia Oliwy do Gdańska.

Z kolei w październiku podobna inwestycja została oddana do użytku w Gliwicach na terenie historycznej Radiostacji. Zamontowano tam m.in. ksylofon, organy rurowe i gongi. Jest też armata powietrzna oraz kilka innych interaktywnych urządzeń.

Mogą Ci się również spodobać

Potrzeba inwestycji w innowacje

Dynamika PKB w tym roku może być nieco wyższa niż zakładano. Byłoby jednak dobrze, ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Gdańskie lotnisko wybuduje biurowce

Kompleks biurowy o powierzchni 120 tys. m kw. wybuduje gdańskie lotnisko, którego właścicielami są ...

Rodzina 500+ maskuje prawdziwą sytuację finansową samorządów

Unijne procedury wymuszają dokończenie rozpoczętych projektów, a 500+ maskuje prawdziwą sytuację budżetową.

Optymalizacji szuka się wszędzie

Nie ma potrzeby aby samorządy informowały o schematach podatkowych. Wzrosną przez to obciążenia finansowe ...

Karol Trammer: Pociągi pod niespecjalnym nadzorem

Miejscowości bez dobrej komunikacji się wyludniają – mówi Karol Trammer, autor książki „Ostre cięcie ...