Świętokrzyskie doceniło turystykę

Iwona Trusewicz
Fotorzepa/Iwona Trusewicz

Latami było Polską B, a nawet C – zaniedbaną, nieatrakcyjną, peryferyjną. Teraz goni stracony czas i coraz skuteczniej sięga po pieniądze z Unii.

Mamy więc wysyp inwestycji mających ściągnąć turystów i pobudzić rozwój regionu. Takich jak wciąż rozbudowywany Geopark Kielce, a w nim imponujący ogród botaniczny, jeden z największych w kraju.

Świętokrzyskie gospodarstwa agroturystyczne, których w regionie jest ponad pół tysiąca, prześcigają się w ciekawej, oryginalnej ofercie. Służy też temu coroczny konkurs na najpiękniejsze gospodarstwo.

Wyraźnie widać, że województwo świętokrzyskie doceniło turystykę jako istotną dziedzinę regionalnej gospodarki. Gminy coraz śmielej występują z pomysłami na turystyczny hit. Trasę podziemną będzie miało muzeum archeologiczne w Wiślicy. W Sandomierzu samorząd sądownie zawalczył o odebranie PTTK istniejącej już podziemnej trasy. Chce ją zmodernizować i uatrakcyjnić.

W Bilczy powstanie park atrakcji dla mieszkańców i gości. Inwestycja ma kosztować 8,5 mln zł, z czego ponad 7 ma pochodzić z UE. Małogoszcz zbuduje kompleks boisk ze sztuczną trawą do piłki nożnej oraz boiska do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego.

Blisko 41 mln zł z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury trafi do regionu na modernizację 102 km lokalnych dróg. Rozrasta się też sieć kolejowa i autobusowa dzięki porozumieniu państwowych i prywatnych przewoźników.

Mogą Ci się również spodobać

Art Naif Festiwal: Sztuka naiwna z sześciu kontynentów

W Katowicach ruszył Art Naif Festiwal. W Galerii Szyb Wilson można oglądać prace 400 ...

Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

Materace przeciwodleżynowe, koncentratory tlenu, wózki inwalidzkie oraz wiele innych urządzeń rehabilitacyjnych, pielęgnacyjnych i wspomagających, ...

Skandynawowie lubią Pomorze Zachodnie

Duńczycy i Szwedzi to jedne z najchętniej odwiedzających Pomorze Zachodnie narodowości. Coraz częściej pojawiają ...

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Kultura rozkwita jesienią

Lato minęło, ale w miastach jest co robić. Jesienna oferta zaspokoi potrzeby duchowe i ...

Zakopiańska awantura o zdalną naukę w szkołach

Uczniowie z Zakopanego jednak zasiądą w szkolnych ławach. Mimo że zdaniem władz miasta nie ...

Industriada 2020: Od rośliny do maszyny

Śląskie kopalnie, huty i fabryki zabłysną 26 września. Organizatorzy Industriady, czyli festiwalu na tutejszym ...