Świętokrzyskie doceniło turystykę

Iwona Trusewicz
Fotorzepa/Iwona Trusewicz

Latami było Polską B, a nawet C – zaniedbaną, nieatrakcyjną, peryferyjną. Teraz goni stracony czas i coraz skuteczniej sięga po pieniądze z Unii.

Mamy więc wysyp inwestycji mających ściągnąć turystów i pobudzić rozwój regionu. Takich jak wciąż rozbudowywany Geopark Kielce, a w nim imponujący ogród botaniczny, jeden z największych w kraju.

Świętokrzyskie gospodarstwa agroturystyczne, których w regionie jest ponad pół tysiąca, prześcigają się w ciekawej, oryginalnej ofercie. Służy też temu coroczny konkurs na najpiękniejsze gospodarstwo.

Wyraźnie widać, że województwo świętokrzyskie doceniło turystykę jako istotną dziedzinę regionalnej gospodarki. Gminy coraz śmielej występują z pomysłami na turystyczny hit. Trasę podziemną będzie miało muzeum archeologiczne w Wiślicy. W Sandomierzu samorząd sądownie zawalczył o odebranie PTTK istniejącej już podziemnej trasy. Chce ją zmodernizować i uatrakcyjnić.

W Bilczy powstanie park atrakcji dla mieszkańców i gości. Inwestycja ma kosztować 8,5 mln zł, z czego ponad 7 ma pochodzić z UE. Małogoszcz zbuduje kompleks boisk ze sztuczną trawą do piłki nożnej oraz boiska do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego.

Blisko 41 mln zł z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury trafi do regionu na modernizację 102 km lokalnych dróg. Rozrasta się też sieć kolejowa i autobusowa dzięki porozumieniu państwowych i prywatnych przewoźników.

Mogą Ci się również spodobać

Spalarnie bez śmieci

Propozycja wprowadzenia zakazu termicznego przekształcania odpadów może podnieść koszty gospodarki komunalnej – ostrzegają gminy.

Burmistrz Krynicy-Zdroju: wydłużamy sezon turystyczny

Chcemy, by Forum Ekonomiczne było w mieście jak najdłużej - mówi Piotr Ryba, burmistrz ...

Do pracy w wirtualnym świecie

Stoisz na rynku w Krakowie, kierujesz swój telefon na dowolne miejsce, po czym na ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...

Walka ze smogiem nie będzie tylko pustym zapisem na papierze

Samorządy, które nie będą realizować w praktyce programów ochrony jakości powietrza, zapłacą wysokie kary. ...

Oświata na skraju zapaści

Samorządowcy narzekają, że za niska subwencja i konieczność dopłacania do szkół nadmiernie drenują ich ...