Świętokrzyskie doceniło turystykę

Iwona Trusewicz
Fotorzepa/Iwona Trusewicz

Latami było Polską B, a nawet C – zaniedbaną, nieatrakcyjną, peryferyjną. Teraz goni stracony czas i coraz skuteczniej sięga po pieniądze z Unii.

Mamy więc wysyp inwestycji mających ściągnąć turystów i pobudzić rozwój regionu. Takich jak wciąż rozbudowywany Geopark Kielce, a w nim imponujący ogród botaniczny, jeden z największych w kraju.

Świętokrzyskie gospodarstwa agroturystyczne, których w regionie jest ponad pół tysiąca, prześcigają się w ciekawej, oryginalnej ofercie. Służy też temu coroczny konkurs na najpiękniejsze gospodarstwo.

Wyraźnie widać, że województwo świętokrzyskie doceniło turystykę jako istotną dziedzinę regionalnej gospodarki. Gminy coraz śmielej występują z pomysłami na turystyczny hit. Trasę podziemną będzie miało muzeum archeologiczne w Wiślicy. W Sandomierzu samorząd sądownie zawalczył o odebranie PTTK istniejącej już podziemnej trasy. Chce ją zmodernizować i uatrakcyjnić.

W Bilczy powstanie park atrakcji dla mieszkańców i gości. Inwestycja ma kosztować 8,5 mln zł, z czego ponad 7 ma pochodzić z UE. Małogoszcz zbuduje kompleks boisk ze sztuczną trawą do piłki nożnej oraz boiska do siatkówki, koszykówki i tenisa ziemnego.

Blisko 41 mln zł z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury trafi do regionu na modernizację 102 km lokalnych dróg. Rozrasta się też sieć kolejowa i autobusowa dzięki porozumieniu państwowych i prywatnych przewoźników.

Mogą Ci się również spodobać

Samorządy: Zróbmy „piątkę transportową”

Co najmniej cztery pary połączeń dziennie między sąsiadującymi gminami, regularne kursy także w święta ...

Fundusz czeka na chętnych

Gmina, która liczy na wsparcie przedsięwzięcia drogowego, musi wniosek o pieniądze na ten cel ...

Do lasu, na łąkę i na wodę

Ponad 200 projektów domów mobilnych znajduje się w portfolio darłowskiej fabryki Lark. Jej domy ...

Stary rynek po nowemu

Samorządy coraz chętniej rewitalizują rynki, wychodząc z założenia, że szanujące się miasto potrzebuje reprezentacyjnego ...

Obecność kamery podczas prac radnych trzeba zaplanować

Aby nagrywać i transmitować obrady, np. rad gmin, powiatu, trzeba pamiętać m.in. o minimalizacji ...

Skansen w Laskowej

Beskid Wyspowy: Suszone śliwki i darmowe rowery

Żeby pojeździć na rowerach górskich lub pochodzić z kijami nordic walking po Beskidzie Wyspowym, ...