W królestwie Goplany

Jan Bończa-Szabłowski
Fotorzepa/Waldemar Kompała

Kiedyś Toruń był miastem Kopernika i piernika, teraz jest także Tony’ego Halika i ojca Rydzyka. Tak się to ładnie zrymowało.

Jest więc coś dla ducha i coś dla ciała. Dlatego właśnie jedna trzecia turystów goszczących w województwie kujawsko-pomorskim odwiedza ten prastary gród. A może być ich jeszcze więcej – po kolejnym etapie rewaloryzacji Starówki.

Tu zresztą historia świetnie współgra ze współczesnością, czego dowodem jest toruńskie CSW i znakomita wystawa z kolekcji Krzysztofa Musiała, o której piszemy w dzisiejszym wydaniu.

Toruń zawsze rywalizował z Bydgoszczą w dziedzinie sportu, nauki, kultury czy turystyki. I jest to szlachetna rywalizacja, która wyraźnie służy obu miastom. Toruń dzięki Kopernikowi jako patronowi uniwersytetu uchodzi za miasto nauki. Ale nie wszyscy wiedzą, że popularyzacji nauki świetnie służy Bydgoski Festiwal Nauki, który zyskuje z roku na rok coraz większy prestiż.

Miasto nad Brdą przystąpiło też do rywalizacji w European Cycling Challenge, znanej na całym kontynencie imprezy rowerowej. A bydgoski Teatr Polski coraz śmielej rywalizuje z szacownym, uznanym w Polsce i za granicą Teatrem Wilama Horzycy. W nowym sezonie obie sceny czeka zmiana dyrektorów, więc z pewnością szykuje się wiele niespodzianek.

Wśród malowniczych miejsc na mapie województwa jest też jezioro Gopło. Pisał o nim już Juliusz Słowacki, a dziś znają je nie tylko miłośnicy literatury, ale też wioślarze i żeglarze.

Mogą Ci się również spodobać

Zapłata na raty lub umorzona

Gminy będą mogły swobodnie ustalać zasady wnoszenia opłat z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Fala podwyżek zalewa Polskę

Stawki za śmieci rosną czasami nawet dwukrotnie. Mogłoby być mniej, gdyby nie to, że ...

Zbiory Władysława Hasiora w Gliwicach

Wyjątkową wystawę wybitnego polskiego awangardzisty gości gliwicka Willa Caro. 12 sierpnia, Gliwice, Willa Caro ...

Stary Węgier znów w akcji

Popularne węgierskie 
ganzy pojawiły się na polskich torach 
w latach 60., by następnie służyć ...

Blaski i cienie życia gwiazd

Spektakle muzyczne inspirowane postaciami Ignacego Paderewskiego, Davida Bowiego i Kazika Staszewskiego są wydarzeniami w teatrach, ...

Konkurs „Twój biznes pod banderą sukcesu” Innowacje w cenie

Nie tylko wyniki danej firmy, 
ale także jej innowacyjne pomysły 
będą brane pod uwagę ...