Przed wakacjami Kraków zaszczepi wszystkich chętnych?

Pierwsze szczepienia w krakowskiej Tauron Arenie rozpoczną się już 19 kwietnia
fot. adobestock / Bruno Coelho

Nawet 2 tys. szczepień dziennie przeciwko Covid-19 będzie możliwe w masowym punkcie szczepień, który powstaje właśnie w krakowskiej Tauron Arenie.

Utworzenie punktu to efekt współpracy rządu z samorządem Krakowa. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zapowiada, że pierwsze szczepienia w Tauron Arenie rozpoczną się już 19 kwietnia.

Zmiany w programie

Rząd zmienił program szczepień. Teraz chętne samorządy mogą organizować swoje punkty szczepień przeciw Covid-19. Samorząd Krakowa na zorganizowanie masowego punktu szczepień zdecydował się natychmiast.

– W ostatnich dniach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Krakowie i w całej Małopolsce znacznie wzrosła w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrosła także liczba zgonów. Jeżeli więc jest możliwość zorganizowania szczepień jak najwcześniej i ochronienia mieszkańców, to absolutnie należy z niej skorzystać – tłumaczył Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

CZYTAJ TAKŻE: Szkoły, hale, stadiony: znamy nowe miejsca masowych szczepień

W podobnym tonie wypowiadał się Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, podkreślając, że chodzi o przygotowanie Małopolan oraz krakowian i zapewnienie tym mieszkańcom jak najszybszych szczepień.

Wygodny i duży

Punkt szczepień, który powstaje w Tauron Arenie, zastąpi działające punkty w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego i w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie, które będą stopniowo wygaszane. Pacjenci, którzy zarejestrowali się już na szczepienia w tych ośrodkach, w razie zmiany miejsca szczepień otrzymają wiadomość.

Lokalizacja nowego punktu szczepień jest nieprzypadkowa. – Tauron Arena ma lepsze położenie niż Szpital Uniwersytecki, większą przestrzeń i parking na 300 samochodów – zaznaczał prezydent Jacek Majchrowski. Ten punkt szczepień poprowadzi Szpital Uniwersytecki. Pierwotnie założenia były takie, by w Tauron Arenie lokować 4 stanowiska szczepień, ale już dziś wiadomo, że będzie ich więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy włączają się do akcji szczepień. Oto, kto może skorzystać

Gmina Kraków planuje utworzyć w porozumieniu z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie (MCO) punkt szczepień przy ul. Wielickiej 267 oraz ewentualnie w drugiej kolejności w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Prezydent Majchrowski zapowiedział także, że miasto planuje utworzyć w każdej dzielnicy miasta (jest ich 18) przynajmniej jeden punkt szczepień. Zostaną do tego wykorzystane np. obiekty sportowe m.in. hala w Piaskach Wielkich. Takich nowych punktów szczepień tylko w samym Krakowie może powstać 31. Tempo szczepień w nich będzie oczywiście uzależnione od dostaw szczepionek.

Więcej punktów

Nowy program szczepień zakłada też, że szczepienia będą mogły organizować duże zakłady pracy, które zatrudniają minimum 500 osób. W Krakowie szczepieni będą więc m.in. pracownicy magistratu i miejskich spółek. Mniejsze spółki będą się łączyć z innymi – większymi. Tak np. porozumiał się Krakowski Holding Komunalny z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i razem będą się szczepić. Prezydent Krakowa nie ukrywa, że jest szansa by do końca II kwartału 2021 roku zostali zaszczepieni wszyscy chętni krakowianie.

Przyspieszy też tempo szczepień w Małopolsce – wojewoda Łukasz Kmita zapowiada m.in. powstanie ponad 30 nowych punktów szczepień w całym województwie. Na przykład w Tarnowie zostaną zorganizowane dwa punkty szczepień masowych.

CZYTAJ TAKŻE: „W stworzeniu masowego punktu szczepień nie ma nic trudnego”

Jeden – jak informuje prezydent Roman Ciepiela, zorganizuje miasto w hali Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Szczepienia przeprowadzą miejskie spółki medyczne: Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckie Centrum Medyczne.

W tej hali istnieją warunki do ulokowania 6 zespołów medycznych wykonujących równolegle zabiegi. Obok będzie wydzielony parking wyłącznie dla pacjentów oraz zorganizowany zostanie transport publiczny.

Drugi punkt w Arenie Jaskółka Tarnów zorganizuje Szpital im. św. Łukasza. Małopolska jest obecnie na piątym miejscu w kraju pod względem liczby szczepień. W województwie dotąd wykonano ich 480 tys., w samym Krakowie – 210 tys.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Przedsiębiorcy wypromują region

Aż 30 firm wejdzie do finału konkursu „Twój biznes pod banderą sukcesu”. Oceniać je ...

Prezydent Suwałk: Na dole, lokalnie, trzeba współpracować

Coraz więcej pieniędzy budżetowych będziemy musieli „przejadać”. Nie pójdą na cele rozwojowe, inwestycyjne, ale ...

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Przyszłość należy do młodych

Okazją do takiej rozmowy są warsztaty “Wolność-Samorządność-Solidarność”, które organizuje Inicjatywa 30. Rok Wolności. Inspiracja ...

Upalne lato, gorący sezon

To był bardzo udany sezon, lepszy od i tak świetnego roku ubiegłego – mówi ...

Dworzec Centralny w Warszawie, od niedawna w rejestrze zabytków

Zabytkowe dworce: kłopot czy korzyści?

Wpisywanie dworców kolejowych do rejestru zabytków nie wszystkim odpowiada. Biały marmur z Kazachstanu, czarny ...