Nawet 2 tys. szczepień dziennie przeciwko Covid-19 będzie możliwe w masowym punkcie szczepień, który powstaje właśnie w krakowskiej Tauron Arenie.
Utworzenie punktu to efekt współpracy rządu z samorządem Krakowa. Prezydent miasta Jacek Majchrowski zapowiada, że pierwsze szczepienia w Tauron Arenie rozpoczną się już 19 kwietnia.
Zmiany w programie
Rząd zmienił program szczepień. Teraz chętne samorządy mogą organizować swoje punkty szczepień przeciw Covid-19. Samorząd Krakowa na zorganizowanie masowego punktu szczepień zdecydował się natychmiast.
– W ostatnich dniach liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Krakowie i w całej Małopolsce znacznie wzrosła w stosunku do poprzedniego tygodnia. Wzrosła także liczba zgonów. Jeżeli więc jest możliwość zorganizowania szczepień jak najwcześniej i ochronienia mieszkańców, to absolutnie należy z niej skorzystać – tłumaczył Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.
CZYTAJ TAKŻE: Szkoły, hale, stadiony: znamy nowe miejsca masowych szczepień
W podobnym tonie wypowiadał się Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, podkreślając, że chodzi o przygotowanie Małopolan oraz krakowian i zapewnienie tym mieszkańcom jak najszybszych szczepień.
Wygodny i duży
Punkt szczepień, który powstaje w Tauron Arenie, zastąpi działające punkty w Szpitalu Uniwersyteckim przy ul. Jakubowskiego i w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie, które będą stopniowo wygaszane. Pacjenci, którzy zarejestrowali się już na szczepienia w tych ośrodkach, w razie zmiany miejsca szczepień otrzymają wiadomość.
Lokalizacja nowego punktu szczepień jest nieprzypadkowa. – Tauron Arena ma lepsze położenie niż Szpital Uniwersytecki, większą przestrzeń i parking na 300 samochodów – zaznaczał prezydent Jacek Majchrowski. Ten punkt szczepień poprowadzi Szpital Uniwersytecki. Pierwotnie założenia były takie, by w Tauron Arenie lokować 4 stanowiska szczepień, ale już dziś wiadomo, że będzie ich więcej.
CZYTAJ TAKŻE: Samorządy włączają się do akcji szczepień. Oto, kto może skorzystać
Gmina Kraków planuje utworzyć w porozumieniu z Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie (MCO) punkt szczepień przy ul. Wielickiej 267 oraz ewentualnie w drugiej kolejności w Centrum Kongresowym ICE Kraków.
Prezydent Majchrowski zapowiedział także, że miasto planuje utworzyć w każdej dzielnicy miasta (jest ich 18) przynajmniej jeden punkt szczepień. Zostaną do tego wykorzystane np. obiekty sportowe m.in. hala w Piaskach Wielkich. Takich nowych punktów szczepień tylko w samym Krakowie może powstać 31. Tempo szczepień w nich będzie oczywiście uzależnione od dostaw szczepionek.
Więcej punktów
Nowy program szczepień zakłada też, że szczepienia będą mogły organizować duże zakłady pracy, które zatrudniają minimum 500 osób. W Krakowie szczepieni będą więc m.in. pracownicy magistratu i miejskich spółek. Mniejsze spółki będą się łączyć z innymi – większymi. Tak np. porozumiał się Krakowski Holding Komunalny z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i razem będą się szczepić. Prezydent Krakowa nie ukrywa, że jest szansa by do końca II kwartału 2021 roku zostali zaszczepieni wszyscy chętni krakowianie.
Przyspieszy też tempo szczepień w Małopolsce – wojewoda Łukasz Kmita zapowiada m.in. powstanie ponad 30 nowych punktów szczepień w całym województwie. Na przykład w Tarnowie zostaną zorganizowane dwa punkty szczepień masowych.
CZYTAJ TAKŻE: „W stworzeniu masowego punktu szczepień nie ma nic trudnego”
Jeden – jak informuje prezydent Roman Ciepiela, zorganizuje miasto w hali Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej. Szczepienia przeprowadzą miejskie spółki medyczne: Zespół Przychodni Specjalistycznych oraz Mościckie Centrum Medyczne.
W tej hali istnieją warunki do ulokowania 6 zespołów medycznych wykonujących równolegle zabiegi. Obok będzie wydzielony parking wyłącznie dla pacjentów oraz zorganizowany zostanie transport publiczny.
Drugi punkt w Arenie Jaskółka Tarnów zorganizuje Szpital im. św. Łukasza. Małopolska jest obecnie na piątym miejscu w kraju pod względem liczby szczepień. W województwie dotąd wykonano ich 480 tys., w samym Krakowie – 210 tys.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.