Szkoły, hale, stadiony: znamy nowe punkty masowych szczepień

Jeden z nowych punktów masowych szczepień ma powstać w położonej na granicy Gdańska i Sopotu Ergo Arenie
fot. www.ergoarena.pl

Jeszcze w kwietniu mają ruszyć masowe szczepienia Polaków przeciwko Covid-19. Samorządy już przygotowują listę miejsc, w których mają one zostać zorganizowane.

– W ciągu miesiąca zaszczepimy dodatkowo 100 tys. łodzian! Przygotowujemy cztery punkty masowych szczepień, w których szczepienia będą prowadzone przez nasze miejskie centra medyczne oraz medyków z Bionanoparku. Każdego dnia będziemy w stanie zaszczepić dodatkowo nawet cztery tys. osób – poinformowała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Tysiące do szczepień

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piątek przedstawił wojewodzie małopolskiemu listę miejsc, w których miasto planuje zorganizować punkty szczepień masowych. Znalazły się na niej: hala sportowa WKS Wawel, Hala widowiskowo-sportowa Suche Stawy, Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych oraz Tauron Arena Kraków. W sumie ma w nich pracować 30 zespołów szczepiących.

– Po uzyskaniu akceptacji zaproponowanych obiektów, przystąpimy do ich uruchamiania – zapowiedział prezydent Majchrowski.

CZYTAJ TAKŻE: „W stworzeniu masowego punktu szczepień nie ma nic trudnego”

W Gdańsku dodatkowe miejsca szczepień mogłyby się znaleźć w hali sportowej GUMed, Ergo Arenie, na Stadionie Gdańsk oraz Międzynarodowych Targach Gdańskich.

Pełna przepustowość zaproponowanych punktów może wynieść nawet 50 tys. szczepień tygodniowo.

– Nie ma innego sposobu na poradzenie sobie z pandemią niż masowe szczepienia. W Gdańsku, w marcu, zarejestrowaliśmy 849 zgonów. To drugi rekordowy miesiąc i wynik, pod kątem zgonów, od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Przypomnę, że w listopadzie, w Gdańsku umarło aż 888 osób – mówi  Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Na Wybrzeżu do zaszczepienia wciąż jest ok. 1 mln 100 tys. osób dorosłych.

Łódź wskazała cztery miejsca szczepień. W samej Sport Arenie przy Atlas Arenie będziemy można  wykonać 1000 szczepień dziennie, a jeśli pojawią się dodatkowe szczepionki, będzie tam można szczepić do dwóch tysięcy osób.

– Drugi punkt powstanie w sali sportowej przy ul. Skorupki. Tu 1000 szczepień dziennie wykonywaliby medycy z Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera. Trzeci powstanie w Bionanoparku, czwarty w budynku XXIII LO przy al. Piłsudskiego 159 – wylicza prezydent Zdanowska.

W poszukiwaniu miejsca

Z kolei w Bytomiu miasto przy tworzeniu punktu szczepień masowych współpracuje z Przychodnią Lekarską Szombierki.

W takim punkcie szczepienia będą przeprowadzać zespoły szczepiące, w skład których wejdą osoby z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy, osoby kwalifikujące do szczepienia, osoby z administracji.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządy włączają się do akcji szczepień. Oto, kto może skorzystać

Oprócz tworzonego punktu, w Bytomiu wciąż będzie funkcjonować 20 punktów szczepień w poradniach i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 – informuje bytomski ratusz.

Poza tym Bytom szuka lokalizacji, która będzie dostępna dla wszystkich mieszkańców.

– Zależy nam na dobrym skomunikowaniu miejsca i spełnieniu wszystkich wymogów lokalowych i technicznych. W określonym harmonogramie punkt powinien zostać przygotowany w drugiej połowie kwietnia – mówił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Władze Warszawy miejsca masowych szczepień wskażą po świętach.

Zaszczepić wszystkich do sierpnia

Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki w sprawie utworzenia nowych miejsc szczepień rozmawiał już z lokalnymi samorządowcami.

– Żeby przygotować w drugiej połowie kwietnia rozszerzenie mapy punktów szczepień także o punkty samorządowe. Wszystko wskazuje na to, że szczepionek w Polsce będzie zdecydowanie więcej – mówi Bogucki.

W regionie punkty szczepień masowych będą gotowe w tym miesiącu. Mają działać w budynkach należących do samorządów, np. w remizach i domach kultury.

Rząd zakłada, że w każdym powiecie powinny zostać utworzone co najmniej dwa punkty – jeden w oparciu o szpital węzłowy lub inny podmiot leczniczy, na który wpływ ma rząd, i drugi organizowany „od podstaw” przez chętny samorząd.

Ewentualne koszty powinny być ponoszone we własnym zakresie w porozumieniu z wojewodą, jednak rząd wstępnie przewiduje dla samorządu ryczałt na utworzenie jednego PSM w wysokości 5 tysięcy złotych. Z kolei ryczałt NFZ za podanie 1 dawki szczepionki wynosi 61 zł.

Zgodnie z planami rządu, że do końca drugiego kwartału zostanie zaszczepionych 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszyscy chętni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2020: Finansowa poduszka bezpieczeństwa

By móc inwestować, samorządy muszą dobrze gospodarować swoimi budżetami. Dbałość o swój potencjał finansowo-ekonomiczny ...

Za życia honorowy obywatel, po śmierci… nie. Albo wcześniej

Abp senior Sławoj Leszek Głódź może przestać być Honorowym Obywatelem Warszawy i Białegostoku. Decyzje ...

Katowice walczą o czyste powietrze

Wywiad z Mariuszem Skibą, wiceprezydentem Katowic, zajmującym się m.in. kwestiami środowiska. Zbliża się sezon ...

Ogród deszczowy w Dolnym Wrzeszczu

Deszczówka na wagę złota

Coraz więcej miast zakłada ogrody deszczowe. Kilka działa już m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni ...

Zaświadczenia z poślizgiem

Przekształcenia w aglomeracjach są zaledwie na półmetku. Potrzebne jest co najmniej pół roku, by ...

Przetargi: w ofercie nie wszystko można poprawić

Zmiana treści oferty przez wykonawcę zamówienia publicznego, może nastąpić jedynie przed upływem terminu do ...