Kolejne miasto otworzyło gabinet profilaktyki intymnej

Po Poznaniu, teraz Łódź uruchomiła gabinet profilaktyki intymnej, gdzie kobiety przez całą dobę mogą korzystać z pomocy ginekologa.

Publikacja: 12.03.2021 11:16

Gabinet profilaktyki intymnej był pomysłem łódzkich radnych

Gabinet profilaktyki intymnej był pomysłem łódzkich radnych

Foto: fot. UM Łódź

Coraz więcej miast decyduje się również na ustawianie tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higienicznymi dla kobiet.

– Przy ul. Próchnika miasto uruchomiło gabinet profilaktyki intymnej, w którym pacjentki otrzymają opiekę lekarską bez powoływania się na klauzulę sumienia i bez zbędnych ocen i pouczeń – poinformowała w mediach społecznościowych Hanna Zdanowska, prezydent  Łodzi.

Pomoc całą dobę

Gabinet profilaktyki intymnej był pomysłem łódzkich radnych. – Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie– zgłosiły się do nas organizacje społeczne, ta praca trwała wiele miesięcy. Miejskie młyny może nie mielą najszybciej, ale mielą skutecznie – mówił po jego otwarciu Bartosz Domaszewicz, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi.

""

fot. UM Łódź

regiony.rp.pl

Gabinet został uruchomiony na terenie Centrum Medycznego im. Dr. Ludwika Rydygiera: Jest czynny codziennie.

– Można się zarejestrować do lekarza poprzez dedykowany numer telefonu oraz, 24 godziny na dobę, poprzez e-rejestrację. Porada zostanie udzielona pacjentce zarówno na miejscu, jak i poprzez teleporadę – wszystko jest zależne od sytuacji, w jakiej dana osoba się znajduje – tłumaczy Marta Nowak, prezes CM im. Rydygiera. Za utrzymanie tego gabinetu miasto będzie płacić ok. 350 tys. zł rocznie.

Stwierdzono ciąże, wykryto raka

Już ponad dwa lata temu Punkt Profilaktyki Intymnej został uruchomiony w Poznaniu, a od stycznia działa w siedzibie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych, przy Al. Solidarności 36. – To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Dostępny jest dla mieszkańców Poznania (również nieubezpieczonych) przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta uruchamiają telefony wsparcia. Skorzystać mogą przede wszystkim lekarze i seniorzy

Punkt powstał, by zwiększyć dostępność bezpłatnych badań i konsultacji, które przełożą się na wczesną diagnostykę i wykrywanie chorób.

Na miejscu prowadzone są konsultacje i porady lekarskie dotyczące chorób, higieny intymnej, antykoncepcji (zarówno naturalnej jak i farmakologicznej). A także zapewniona jest doraźna pomoc medyczna w przypadku urazów oraz stanów zapalnych narządów rodnych.

Od początku 2019 roku z gabinetu skorzystało kilka tysięcy osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

W gabinecie stwierdzono też ponad 100 ciąż. – Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami w piersi. Stwierdzono kilka nowotworów. Część pacjentek i pacjentów dostała skierowania do specjalistów – po dalszą diagnostykę lub pomoc medyczną – mówi rzecznik prezydenta Poznania.

Bezpłatne środki higieniczne

Polskie miasta przyłączają się coraz chętniej  do akcji „Różowa skrzyneczka”, ze środkami higienicznymi dla kobiet.

W Kielcach „Różowe skrzyneczki” stanęły w czterech placówkach prowadzonych przez MOPR – w ogrzewalni dla bezdomnych i Ośrodku Interwencyjno-Terapeutycznym przy ul. Żniwnej, Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie oraz w siedzibie Działu ds. Bezdomności przy ulicy Mielczarskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Pożyczą sprzęt, by pomóc niepełnosprawnym w codziennym życiu

–  Myślę, że to jest bardzo potrzebna akcja, ponieważ wielu kobiet nie stać na zakup odpowiednich materiałów higienicznych. To są jednak spore wydatki. W Kielcach skrzyneczki będą umieszczone w czterech punktach, do których przychodzą osoby, które mają najtrudniejszą sytuację finansową. Trzeba pamiętać, że wśród osób bezdomnych są również kobiety – podkreśla Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach.

Radni Nowoczesnej i Współczesnego Wrocławia zwrócili się z wnioskiem do prezydenta Jacka Sutryka i przewodniczącego rady miejskiej, by w budynkach Centrów Obsługi Mieszkańca oraz w Sukiennicach udostępnione zostały „różowe skrzyneczki” z podpaskami i tamponami.

Radni nawet nie poczekali na rozpatrzenie wniosku i sami ufundowali różowe skrzyneczki z tamponami i podpaskami. Ustawiono je w  dziewięciu miejscach, m.in. w szkołach podstawowych i liceach.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu