Pożyczą sprzęt, by pomóc niepełnosprawnym w codziennym życiu

Wypożyczalnie sprzętu oferują m.in. wózki inwalidzkie
Adobestocka / romaset

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzeszowie działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Podobne funkcjonują też w innych miastach.

– Do skorzystania z wypożyczalni niezbędne jest aktualne zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi schorzenie i określi, jakiego dokładnie sprzętu potrzebuje chory oraz oświadczenie o wysokości dochodów na członka rodziny z miesiąca poprzedzającego miesiąc zgłoszenia – tłumaczy zasady działania wypożyczalni Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania. W tym mieście taki punkt działa od trzech lat.

W Rzeszowie uruchomiono go niedawno. Tam w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej mieszkańcy stolicy Podkarpacia mogą wypożyczyć sprzęt pielęgnacyjny, rehabilitacyjny, czy tzw. wspomagający (np. wózki inwalidzkie, balkoniki, kule itp.). Poza tym MOPS oferuje im  transport sprzętu wielogabarytowego czy usługi fizjoterapeuty w zakresie nauki obsługi i wykorzystania sprzętu.

Nauczą jak korzystać ze sprzętu

Darmowe wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego działają w innych miastach. W Warszawie została uruchomiona w lipcu ub. roku (przy placu Dąbrowskiego 5).

– Wypożyczenie sprzętu jest poprzedzone indywidualną diagnozą potrzeb przeprowadzoną w mieszkaniu uczestnika projektu, a sprzęt jest dostarczany na miejsce i serwisowany. Obecna edycja projektu potrwa do 29 maja 2022 roku – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Łódź: profilaktyka, rehabilitacja i RTG muszą ustąpić pilniejszym potrzebom

Także w krakowskim Miejskim Centrum Opieki działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego.

– Ma na celu ułatwienie w dostępie do sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i medycznego w połączeniu z nauką obsługi sprzętu i doradztwem w zakresie jego wykorzystania – wylicza Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Sprzęt w ramach usługi jest dowożony do domu osoby potrzebującej, a wypożyczalny jest bezpłatnie maksymalnie na 12 miesięcy.

Wypożyczą za kaucją

Z poznańskiej wypożyczalni korzystają seniorzy, którzy skończyli 70 lat – ze szczególnym uwzględnieniem osób w trudnej sytuacji finansowej. – Projekt realizowany jest wspólnie przez miasto i Caritas Archidiecezji Poznańskiej – mówi Joanna Żabierek.

Sprzęt można wypożyczyć na trzy miesiące po wpłaceniu jednorazowej kaucji zwrotnej, a w wyjątkowych przypadkach – na pół roku.

Także w Gdańsku za wypożyczenie trzeba wpłacić kaucję. Jej wysokość zawsze zależy od wartości urządzenia, ale jest zwracana w momencie zwrotu sprzętu.

CZYTAJ TAKŻE: Wypożyczalnie sprzętu ułatwiają życie potrzebującym

W Gdańsku miejska wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego została uruchomiona kilkanaście lat temu. Obecnie, na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, prowadzi ją  Stowarzyszenie „Wspólnota Serc”. Mieści się ona przy al. Gen. J. Hallera 115.

–  Z oferty wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego mogą skorzystać mieszkańcy Gdańska, posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności lub w przypadku jego braku, wykazujący zasadność używania danego sprzętu czy osoby posiadające pisemne wskazanie od lekarza o konieczności używania konkretnego urządzenia – mówi Patryk Rosiński z gdańskiego magistratu.

Jednorazowo sprzęt można wypożyczyć na okres do pół rok, ale jest możliwość wydłużenia tego czasu, jeśli sytuacja zdrowotna osoby potrzebującej tego wymaga.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podkarpacie dobre o każdej porze

Na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków i kultur, z rozwijającą się gospodarką i zapierającą dech w ...

120 milionów złotych na darmowe WiFi

W sobotę (7 września) rusza nabór wniosków w konkursie „Internet dla każdego”. Na projekt ...

Budżety małych miejscowości świecą pustkami

Mniejsze gminy nie mają wątpliwości: idą chude lata. I już teraz zaciskają pasa, by ...

W cieniu sejmowych swarów Polska mobilizuje się do pomocy szpitalom

Pieniądze oraz sprzęt ochrony osobistej, ale też nowe urządzenia – kupują szpitalom władze miast. ...

Dojeżdżały tu koleje lwowskie. Przypomną ich historię

W Baszni Dolnej na Podkarpaciu powstaje kolejowy skansen. Gmina Lubaczów poszukuje wykonawcy renowacji parowozu ...

Burmistrz Krynicy-Zdroju: wydłużamy sezon turystyczny

Chcemy, by Forum Ekonomiczne było w mieście jak najdłużej - mówi Piotr Ryba, burmistrz ...