Miasta i uniwersytety wspierają lekarzy w walce z koronawirusem i uruchamiają pomoc psychologiczną – zdalną i miejscową – dla pracowników służby zdrowia. Z podobnych „telefonów zaufania” mogą też korzystać mieszkańcy.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu postanowił uruchomić program wsparcia dla personelu medycznego.
– Potrzebę zasygnalizowali rezydenci pracujący w szpitalu przy ul. Koszarowej – mówi prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii UMW. Pomoc będzie też udostępniona dla innych placówek oraz POZ. Potrzebujący będą mogli przeprowadzić telekonsultacje, także za pomocą Skype’a. W wyjątkowych sytuacjach możliwa będzie bezpośrednia wizyta w poradni.
CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce
Bezpłatne porady online są również dostępne dla mieszkańców Górnego Śląska. Pomoc zadeklarowały m.in. zabrzańska Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii, chorzowski Gabinet Psychoterapii Lepsze Jutro czy katowicki Instytut Psychoterapii i Rozwoju Osobistego „W dobrą stronę”.
Łódź z kolei dba o swoich seniorów: mogą oni skorzystać z całodobowej infolinii. Dowiedzą się tam, jak załatwić sprawy w sytuacji, gdy urzędy zostały zamknięte dla interesantów. Na infolinii pod numerem 42 638 55 00 udziela się informacji oraz porad przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Urząd Miasta Łódź informuje, że z infolinii dziennie korzysta około 100 seniorów.
Natomiast Krakowski Instytut Psychoterapii prowadzony przez Stowarzyszenie „Siemacha” uruchomił linię specjalną dla mieszkańców całego kraju. Mogą z niej skorzystać osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego.
Konsultacje telefoniczne są bezpłatne. Terapeuci dyżurują od poniedziałku do piątku od godziny 10.00 do 18.00. Numery telefonów to 783 222 700; 603 890 858 i 661 011 023.
CZYTAJ TAKŻE: W Krakowie opracowują test na koronawirusa
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.