Szopki i targi bożonarodzeniowe wyłącznie w internecie

O tradycyjnym podziwianiu szopek na rynku w tym roku trzeba zapomnieć
fot. Artim / kiermasze.com.pl

W tym roku na Rynku Głównym w Krakowie nie zobaczymy konkursowych szopek krakowskich i nie zrobimy świątecznych zakupów na słynnych Targach Bożonarodzeniowych.

– Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne konkurs szopek przeniósł się do internetu a targi zostały odwołane. Nie będzie stoisk na rynku, ale krakowianie mogą skorzystać z interaktywnej mapy z ofertą świąteczną, którą przygotowało miasto – mówi Kamil Popiela z Urzędu Miasta Krakowa.

Tradycja konkursu

Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, krakowscy szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach „Adasia” – pomnika Adama Mickiewicza. Ich dzieła podziwiają krakowianie, a potem w uroczystym korowodzie szopki niesione są na estradę, gdzie ocenia je jury fachowców, m.in. historyków, etnografów i plastyków.

CZYTAJ TAKŻE: Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki. Ich twórcy będą w końcu mieli swoje pracownie

Szopki oceniane są na podstawie ustalonych przez lata tradycji kryteriów. Jest to mi.in dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycja, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne. Po zakończeniu konkursu odbywa się pokonkursowa wystawa szopek. Tegoroczny, już 78. Konkurs Szopek Krakowskich będzie jednak inny. Ze względu na bezpieczeństwo artystów i  publiczności, Muzeum Krakowa zdecydowało się na zmianę jego zasad.

Transmisja z Celestatu

3 grudnia konkurs się odbędzie, ale nie ma mowy o spotkaniu i ocenianiu szopek na rynku. Wszystkie zgłoszone prace od razu zostały dostarczone do Celestatu – oddziału Muzeum Krakowa, gdzie będą prezentowane i gdzie odbędzie się wystawa pokonkursowa.

CZYTAJ TAKŻE: Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

– Mamy 87 szopek, z czego ok. 50 to prace seniorów. Część z nich nigdy wcześniej szopek nie wykonywała. Teraz przystąpili do konkursu, mając nadmiar wolnego czasu na skutek „covidowego” zamknięcia w domach. Niestety, ponieważ szkoły nie uczą stacjonarnie, ubyło nam szopek wykonywanych grupowo przez najmłodszych. W tym roku jest ich zaledwie kilka – mówi Małgorzata Niechaj z Celestatu.

Tradycją krakowskich szopek są nie tylko elementy nawiązujące do stolicy Małopolski (np. pojawiające się figurki lajkonika, smoka wawelskiego czy charakterystycznych budowli miasta np. Wawelu), ale też nawiązania do aktualnej sytuacji. W tym roku pojawiły się nawiązania do pandemii. W niektórych szopkach można obejrzeć postacie w maseczkach, w jednym dziele zamiast gwiazdy betlejemskiej stoi model charakterystycznego wirusa choroby, a w szopkach dzieci w miejsce gwiazdek pojawiają się „wirusy w koronach”. Jest też olbrzymia, licząca ok. 3,70 metra szopka rodziny Markowskich.

Jak wyglądają konkursowe szopki można będzie zobaczyć on-line 3 grudnia o godzinie 12 na profilu Muzeum Krakowa w portalu społecznościowym. Obrady jurorów rozpoczną się o godz. 14. Jury ostatecznie oceni szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. Laureatów konkursu poznamy 6 grudnia.

Świąteczna mapa

Zamiast świątecznych zakupów na Targach Bożonarodzeniowych Kraków proponuje kupowanie świątecznych produktów on-line. Magistrat przygotował interaktywną mapę z ofertą świąteczną, dzięki której przedsiębiorcy, rzemieślnicy i rękodzielnicy mogą promować swój świąteczny asortyment i zachęcać mieszkańców do bezpiecznych zakupów przez internet.

CZYTAJ TAKŻE: Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Aby znaleźć się na mapie, wystarczyło wypełnić krótką ankietę i określić, co chce się zaoferować do sprzedaży na nadchodzące święta. Na podstawie podanych informacji, firma jest lokalizowana na mapie, a mieszkańcy Krakowa i okolic mogą skorzystać z jej propozycji.

– W ten sposób, przy pomocy mapy chcemy zachęcić mieszkańców do wspierania krakowskich i małopolskich przedsiębiorców oraz do bezpiecznych zakupów świątecznych w sieci. Ze względów na obostrzenia nie było możliwości zorganizowania targów na rynku – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spektakl "Powitanie" w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Kulturalny weekend: Od Rzeszowa po Zieloną Górę

Nie wiesz, co zrobić w pierwszy wrześniowy weekend? Wybraliśmy kilka propozycji z różnych części ...

Partnerstwa publiczno-prywatne – szansa na szybki rozwój miast

Prywatne przedsiębiorstwa zaawansowane technologicznie na co dzień zajmują się innowacyjnymi rozwiązaniami dla konsumentów i ...

Co z koncertami? „Panika rośnie z dnia na dzień”

Branża koncertowa, która latem zyskała nadzieję, z przerażeniem patrzy na mapę złożoną z żółtych ...

Ranking miast z największym smogiem. Najgorzej na południu

Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości i wsie. Zestawienia przygotowano na podstawie danych ...

Tragiczne żniwo. Wiemy, gdzie pandemia uderzyła najmocniej

Największą liczbę nadmiarowych zgonów odnotowano w województwie podkarpackim – pokazują tragiczne statystyki. W ciągu ...

O krok od nowego lockdownu. Może go sprowokować głupota

Koronaparty na Krupówkach, tłumy narciarzy w Szczyrku, gdzie brakowało miejsc do parkowania. Polacy masowo ...