Szopki i targi bożonarodzeniowe wyłącznie w internecie

O tradycyjnym podziwianiu szopek na rynku w tym roku trzeba zapomnieć
fot. Artim / kiermasze.com.pl

W tym roku na Rynku Głównym w Krakowie nie zobaczymy konkursowych szopek krakowskich i nie zrobimy świątecznych zakupów na słynnych Targach Bożonarodzeniowych.

– Ze względu na obostrzenia epidemiologiczne konkurs szopek przeniósł się do internetu a targi zostały odwołane. Nie będzie stoisk na rynku, ale krakowianie mogą skorzystać z interaktywnej mapy z ofertą świąteczną, którą przygotowało miasto – mówi Kamil Popiela z Urzędu Miasta Krakowa.

Tradycja konkursu

Co roku, w pierwszy czwartek grudnia, krakowscy szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają je na stopniach „Adasia” – pomnika Adama Mickiewicza. Ich dzieła podziwiają krakowianie, a potem w uroczystym korowodzie szopki niesione są na estradę, gdzie ocenia je jury fachowców, m.in. historyków, etnografów i plastyków.

CZYTAJ TAKŻE: Wybrano najpiękniejsze krakowskie szopki. Ich twórcy będą w końcu mieli swoje pracownie

Szopki oceniane są na podstawie ustalonych przez lata tradycji kryteriów. Jest to mi.in dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, tradycja, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne. Po zakończeniu konkursu odbywa się pokonkursowa wystawa szopek. Tegoroczny, już 78. Konkurs Szopek Krakowskich będzie jednak inny. Ze względu na bezpieczeństwo artystów i  publiczności, Muzeum Krakowa zdecydowało się na zmianę jego zasad.

Transmisja z Celestatu

3 grudnia konkurs się odbędzie, ale nie ma mowy o spotkaniu i ocenianiu szopek na rynku. Wszystkie zgłoszone prace od razu zostały dostarczone do Celestatu – oddziału Muzeum Krakowa, gdzie będą prezentowane i gdzie odbędzie się wystawa pokonkursowa.

CZYTAJ TAKŻE: Wigilijny stół dla 50 tysięcy ubogich

– Mamy 87 szopek, z czego ok. 50 to prace seniorów. Część z nich nigdy wcześniej szopek nie wykonywała. Teraz przystąpili do konkursu, mając nadmiar wolnego czasu na skutek „covidowego” zamknięcia w domach. Niestety, ponieważ szkoły nie uczą stacjonarnie, ubyło nam szopek wykonywanych grupowo przez najmłodszych. W tym roku jest ich zaledwie kilka – mówi Małgorzata Niechaj z Celestatu.

Tradycją krakowskich szopek są nie tylko elementy nawiązujące do stolicy Małopolski (np. pojawiające się figurki lajkonika, smoka wawelskiego czy charakterystycznych budowli miasta np. Wawelu), ale też nawiązania do aktualnej sytuacji. W tym roku pojawiły się nawiązania do pandemii. W niektórych szopkach można obejrzeć postacie w maseczkach, w jednym dziele zamiast gwiazdy betlejemskiej stoi model charakterystycznego wirusa choroby, a w szopkach dzieci w miejsce gwiazdek pojawiają się „wirusy w koronach”. Jest też olbrzymia, licząca ok. 3,70 metra szopka rodziny Markowskich.

Jak wyglądają konkursowe szopki można będzie zobaczyć on-line 3 grudnia o godzinie 12 na profilu Muzeum Krakowa w portalu społecznościowym. Obrady jurorów rozpoczną się o godz. 14. Jury ostatecznie oceni szopki i przyzna zwycięzcom nagrody. Laureatów konkursu poznamy 6 grudnia.

Świąteczna mapa

Zamiast świątecznych zakupów na Targach Bożonarodzeniowych Kraków proponuje kupowanie świątecznych produktów on-line. Magistrat przygotował interaktywną mapę z ofertą świąteczną, dzięki której przedsiębiorcy, rzemieślnicy i rękodzielnicy mogą promować swój świąteczny asortyment i zachęcać mieszkańców do bezpiecznych zakupów przez internet.

CZYTAJ TAKŻE: Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Aby znaleźć się na mapie, wystarczyło wypełnić krótką ankietę i określić, co chce się zaoferować do sprzedaży na nadchodzące święta. Na podstawie podanych informacji, firma jest lokalizowana na mapie, a mieszkańcy Krakowa i okolic mogą skorzystać z jej propozycji.

– W ten sposób, przy pomocy mapy chcemy zachęcić mieszkańców do wspierania krakowskich i małopolskich przedsiębiorców oraz do bezpiecznych zakupów świątecznych w sieci. Ze względów na obostrzenia nie było możliwości zorganizowania targów na rynku – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Są regiony, w których „piątka dla zwierząt” ma zaprzysięgłych wrogów

Są regiony, gdzie protesty przeciwko „piątce dla zwierząt” są silniejsze. To Podlasie, Lubelszczyzna czy ...

Na ratunek ZUS czy pracownikom?

Tekst przygotowany we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego #pomorzezachodnie Wbrew wcześniejszym zapowiedziom województwo zachodniopomorskie nie ...

Polityka spalonych mostów, czyli „nie każda stara rzecz jest zabytkiem”

Stalowy most nad Jeziorem Pilchowickim przetrwał 111 lat. Musi jeszcze przetrzymać wizytę Toma Cruise’a. ...

Rządowe wsparcie nie dla dużych miast. „Było jedno kryterium”

Mimo złożonych wniosków największe polskie miasta nie otrzymały dofinansowania na inwestycje z rządowego Funduszu ...

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...

PFRON z planem wsparcia niepełnosprawnych

W tym szczególnym czasie pandemii chcemy okazać niepełnosprawnym solidarność i wzmacniać ich poczucie bezpieczeństwa ...