Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

fot. Artim / kiermasze.com.pl

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jedne z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika z tegorocznego rankingu telewizji CNN.

Dziennikarz i podróżnik Joe Minihane, który opracował ranking, wymienił 17 jarmarków z całego świata, które warto odwiedzić, by poczuć magię i atmosferę świąt. Obok wydarzeń z Wiednia, Toronto, Kopenhagi, Barcelony, Berlina, czy Nowego Jorku w rankingu po raz pierwszy znalazł się jarmark z Krakowa.

Wyjątkowa impreza

Minihane twierdzi, że krakowskie targi to wszechstronne doświadczenie związane z zakupami świątecznymi. Odwiedzającym poleca zakup antyków oraz dziwnych, cudownych bibelotów. Zachwala też ręcznie malowane bombki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Podaje też, że w Krakowie najłatwiej jest poczuć magię świąt – bo tu opady śniegu są bardziej prawdopodobne niż w większości zachodnioeuropejskich miast. Organizatorzy krakowskiego wydarzenia są podobnego zdania.

Fot. Jan Graczyński / krakow.pl

– Oczywiście mamy wszystko to, co poleca CNN ale też wiele innych unikatowych rzeczy np. lokalne produkty i rękodzieło kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę myślę, że o wyjątkowości naszego jarmarku stanowią też odbywające się przez cały grudzień imprezy artystyczne i obrzędy związane ze świętami. I to dobrze, bo naszym założeniem jest, aby była to przede wszystkim impreza kulturalno-handlowa, a nie tylko handlowa – mówi Dariusz Michalak z Artimu, firmy organizującej targi.

CZYTAJ TAKŻE: Grudzień, czas jarmarków

Krakowskie Targi tradycyjnie odbywają się na Rynku Głównym w sąsiedztwie Sukiennic – czyli najstarszego marketu Krakowa, którego początki sięgają XIII wieku. Potrwają do 26 grudnia, a można je odwiedzić codziennie w godz. 10-22. Po jarmarku bożonarodzeniowym rozpocznie się jarmark noworoczny, który potrwa do 6 stycznia.

Powrót do tradycji

Krakowskie targi odbywają się od ponad ćwierćwiecza i od samego początku mają podobną formułę. Tak jak i w ubiegłych latach kupcy z całej Polski (większość z Małopolski) i zagraniczni handlowcy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują swoje towary w ponad 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Można kupić wszystko co potrzebne na świąteczne upominki i dekoracje: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, witraże, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię…

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Ważną częścią targów jest jedzenie: kioski gastronomiczne to ok. 30 procent wszystkich stoisk. W asortymencie znajdziemy m.in. popularne polskie potrawy z grilla, ale też od kilku lat coraz popularniejszy grillowany oscypek, pierogi wg staropolskich receptur, m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami. Powodzeniem cieszy się pajda wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie jest miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim” i świąteczne łakocie: prażone orzechy, krówki czy domowe ciasta. Są także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucza francuskiego czy młotków. Wiele osób kupuje je jako prezenty pod choinkę.

Dziady i kuźnia

Od lat na targach ustawiona jest oryginalna kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Jest też stoisko, na którym można się nauczyć wyrobu świec. A od pierwszego dnia targów trwają przeróżne imprezy artystyczne, pokazy obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami. Był m.in. konkurs i korowód szopek krakowskich, pisanie listów do Mikołaja czy impreza Mikołajowa.

fot. Artim / kiermasze.com.pl

21 i 22 grudnia odbędą się prezentacje wigilijnych stołów regionalnych. Kupimy wtedy tradycyjne wyroby regionalne wykonywane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na najbarwniejszą imprezę jarmarku zapowiada Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział kilkadziesiąt amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 21 grudnia zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek, gdzie na estradzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko turystów. A w Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się pokaz „Dziadów Polskich” według inspiracji Wieszcza.

Poza Krakowem

Tyle w Krakowie. Atrakcyjne targi bożonarodzeniowe przygotowało też wiele innych miast. Każdy ma swoja specyfikę. Targi we Wrocławiu organizowane są w bajkowej scenerii, a patronują im oczywiście symbole miasta – olbrzymie krasnale. Krasnal o imieniu Prezentuś, spełnia świąteczne życzenia gości targów. Tradycyjnie na wrocławskim rynku stoi ogromny wiatrak przypominający te, jakie można oglądać przed świętami w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Święta w tym roku zaczynają się na jarmarku

Gdańskie targi odbywają się na Targu Węglowym. Ozdoby świąteczne, smakołyki, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn, Lodowa Górka, iluminacje 3D – to tylko niektóre atrakcje tej imprezy. Jest też  kultowy Łoś Lucek, który przemawia ludzkim głosem.

W Poznaniu Jarmark bożonarodzeniowy „Betlejem Poznańskie” odbywa się na Placu Wolności i Starym Rynku. Oprócz kramów z pamiątkami i specjałami kulinarnymi z całego świata jest roller coaster i diabelski młyn. 21 grudnia przez miasto przemaszeruje świąteczna parada.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miejska podróż na prąd

Samorządy rzadko uruchamiają własne wypożyczalnie pojazdów elektrycznych, ale wspierają rozwój takich inicjatyw.

Jak cyfryzacja zmienia polską szkołę

Branża informatyczna stworzyła dla sektora oświaty rozwiązania, które wprowadzają nową jakość w codziennym zarządzaniu ...

Problemy PBS Sanok: Albo rekompensaty, albo zapłacą mieszkańcy

Kiedy pieniądze gmin wyparowały z kont banku PBS, rząd uruchomił instrumenty płynnościowe. Ale to ...

Mock we Wrocławiu, Anna Mucha w Grudziądzu

We Wrocławiu rewelacyjny spektakl o komisarzu Eberhardzie Mocku, a w Grudziądzu wystąpią Anna Mucha ...

Można snuć wspaniałe wizje, ale rzeczywistość skrzeczy

Skandalem jest to, że nawet te niewielkie podwyżki nauczycielskie przyznane przez rząd nie zostały ...

Deptaki w sezonie były pełne turystów, ale kurorty i tak mają problemy

Mimo pandemii goście dopisali, choć nie wszędzie jednakowo. Tłumy były w Zakopanem, Świnoujściu czy ...