Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Targi Bożonarodzeniowe w Krakowie to jedne z najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych na świecie – wynika z tegorocznego rankingu telewizji CNN.

Publikacja: 07.12.2019 21:58

Jarmark w polskim mieście wśród najlepszych na świecie

Foto: fot. Artim / kiermasze.com.pl

Dziennikarz i podróżnik Joe Minihane, który opracował ranking, wymienił 17 jarmarków z całego świata, które warto odwiedzić, by poczuć magię i atmosferę świąt. Obok wydarzeń z Wiednia, Toronto, Kopenhagi, Barcelony, Berlina, czy Nowego Jorku w rankingu po raz pierwszy znalazł się jarmark z Krakowa.

Wyjątkowa impreza

Minihane twierdzi, że krakowskie targi to wszechstronne doświadczenie związane z zakupami świątecznymi. Odwiedzającym poleca zakup antyków oraz dziwnych, cudownych bibelotów. Zachwala też ręcznie malowane bombki i inne ozdoby bożonarodzeniowe. Podaje też, że w Krakowie najłatwiej jest poczuć magię świąt – bo tu opady śniegu są bardziej prawdopodobne niż w większości zachodnioeuropejskich miast. Organizatorzy krakowskiego wydarzenia są podobnego zdania.

""

Fot. Jan Graczyński / krakow.pl

regiony.rp.pl

– Oczywiście mamy wszystko to, co poleca CNN ale też wiele innych unikatowych rzeczy np. lokalne produkty i rękodzieło kojarzące się ze świętami Bożego Narodzenia. Ale tak naprawdę myślę, że o wyjątkowości naszego jarmarku stanowią też odbywające się przez cały grudzień imprezy artystyczne i obrzędy związane ze świętami. I to dobrze, bo naszym założeniem jest, aby była to przede wszystkim impreza kulturalno-handlowa, a nie tylko handlowa – mówi Dariusz Michalak z Artimu, firmy organizującej targi.

CZYTAJ TAKŻE: Grudzień, czas jarmarków

Krakowskie Targi tradycyjnie odbywają się na Rynku Głównym w sąsiedztwie Sukiennic – czyli najstarszego marketu Krakowa, którego początki sięgają XIII wieku. Potrwają do 26 grudnia, a można je odwiedzić codziennie w godz. 10-22. Po jarmarku bożonarodzeniowym rozpocznie się jarmark noworoczny, który potrwa do 6 stycznia.

Powrót do tradycji

Krakowskie targi odbywają się od ponad ćwierćwiecza i od samego początku mają podobną formułę. Tak jak i w ubiegłych latach kupcy z całej Polski (większość z Małopolski) i zagraniczni handlowcy, m.in. z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier prezentują swoje towary w ponad 100 kioskach handlowych i gastronomicznych. Można kupić wszystko co potrzebne na świąteczne upominki i dekoracje: ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, witraże, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię…

CZYTAJ TAKŻE: Narty, łyżwy, bojery, czyli zima w miastach

Ważną częścią targów jest jedzenie: kioski gastronomiczne to ok. 30 procent wszystkich stoisk. W asortymencie znajdziemy m.in. popularne polskie potrawy z grilla, ale też od kilku lat coraz popularniejszy grillowany oscypek, pierogi wg staropolskich receptur, m.in. ze śliwką, z kaszą gryczaną i wieprzowiną, z kapustą i grzybami. Powodzeniem cieszy się pajda wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Tradycyjnie jest miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim” i świąteczne łakocie: prażone orzechy, krówki czy domowe ciasta. Są także oryginalne, niezwykle precyzyjnie wykonane wyroby z czekolady w kształcie narzędzi m.in.: klucza francuskiego czy młotków. Wiele osób kupuje je jako prezenty pod choinkę.

Dziady i kuźnia

Od lat na targach ustawiona jest oryginalna kuźnia, w której odbywają się pokazy kowalstwa. Jest też stoisko, na którym można się nauczyć wyrobu świec. A od pierwszego dnia targów trwają przeróżne imprezy artystyczne, pokazy obrzędów i zwyczajów związanych ze świętami. Był m.in. konkurs i korowód szopek krakowskich, pisanie listów do Mikołaja czy impreza Mikołajowa.

""

fot. Artim / kiermasze.com.pl

regiony.rp.pl

21 i 22 grudnia odbędą się prezentacje wigilijnych stołów regionalnych. Kupimy wtedy tradycyjne wyroby regionalne wykonywane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Na najbarwniejszą imprezę jarmarku zapowiada Korowód Kolędniczy, w którym weźmie udział kilkadziesiąt amatorskich folklorystycznych grup kolędniczych. 21 grudnia zespoły folklorystyczne spotkają się przy krakowskim Barbakanie, następnie barwny korowód przejdzie na Rynek, gdzie na estradzie zaśpiewa kilka kolęd wraz z publicznością. Następnie każdy zespół będzie prezentował się w różnych punktach Rynku. Korowód od lat cieszy się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko turystów. A w Wigilię, 24 grudnia o godz. 12 pod pomnikiem Adama Mickiewicza rozpocznie się pokaz „Dziadów Polskich” według inspiracji Wieszcza.

Poza Krakowem

Tyle w Krakowie. Atrakcyjne targi bożonarodzeniowe przygotowało też wiele innych miast. Każdy ma swoja specyfikę. Targi we Wrocławiu organizowane są w bajkowej scenerii, a patronują im oczywiście symbole miasta – olbrzymie krasnale. Krasnal o imieniu Prezentuś, spełnia świąteczne życzenia gości targów. Tradycyjnie na wrocławskim rynku stoi ogromny wiatrak przypominający te, jakie można oglądać przed świętami w Niemczech.

CZYTAJ TAKŻE: Święta w tym roku zaczynają się na jarmarku

Gdańskie targi odbywają się na Targu Węglowym. Ozdoby świąteczne, smakołyki, dwupoziomowa Karuzela Gdańska, Anielski Młyn, Lodowa Górka, iluminacje 3D – to tylko niektóre atrakcje tej imprezy. Jest też  kultowy Łoś Lucek, który przemawia ludzkim głosem.

W Poznaniu Jarmark bożonarodzeniowy „Betlejem Poznańskie” odbywa się na Placu Wolności i Starym Rynku. Oprócz kramów z pamiątkami i specjałami kulinarnymi z całego świata jest roller coaster i diabelski młyn. 21 grudnia przez miasto przemaszeruje świąteczna parada.

Dziennikarz i podróżnik Joe Minihane, który opracował ranking, wymienił 17 jarmarków z całego świata, które warto odwiedzić, by poczuć magię i atmosferę świąt. Obok wydarzeń z Wiednia, Toronto, Kopenhagi, Barcelony, Berlina, czy Nowego Jorku w rankingu po raz pierwszy znalazł się jarmark z Krakowa.

Wyjątkowa impreza

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza
Z regionów
Z Sejmu do sejmiku: Którzy posłowie przenieśli się do samorządu?
Z regionów
Były wiceprezydent Warszawy wyjaśnia, czemu chce być prezydentem Raciborza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład