Rządowe wsparcie utrzyma inwestycje w stolicy Kaszub

AdobeStock / Janusz Lipiński

Choć Kartuzy od soboty są w czerwonej strefie, to szkoły i urzędy pracują na razie normalnie, a miasto nie zamierza rezygnować z żadnych zaplanowanych inwestycji.

– Bardzo nam pomogły działania rządu w tym zakresie. Gmina Kartuzy otrzymała dodatkowe środki związane z sytuacją covidową. To jest ok. 5 mln zł – mówi nam Wojciech Jaworski, pierwszy zastępca burmistrza miasta Kartuzy.

Tylko w piątek w powiecie kartuskim przybyło aż 24 nowe zakażenia koronawirusem. Stwierdzono je u sześciu kobiet i czterech mężczyzn w starszym wieku, czterech kobiet i siedmiu mężczyzn w średnim wieku, trzech kobiet w młodym wieku. Na terenie powiatu ogniska zakażeń to m.in. zakłady pracy czy szkoły. W samym mieście przedszkola i szkoły pracują normalnie.

CZYTAJ TAKŻE: Jacek Majchrowski: zdawaliśmy sobie sprawę, że Kraków może być objęty strefą

– Na razie nic się nie zmienia. Podobnie z pracą urzędu i jednostek podległych. Obowiązują obostrzenia, które są dla czerwonych stref – mówi burmistrz Jaworski. Miasto nie zaplanowało na ten weekend żadnych imprez masowych: ani sportowych, ani kulturalnych. – Więc niczego nie musimy odwoływać – dodaje. Z powodu sytuacji pandemicznej rykoszetem jedynie dostali uzdolnieni uczniowie. W środę mieli otrzymać stypendia burmistrza. Jednak „w związku z bieżącą sytuacją związaną z Covid-19 w powiecie kartuskim, w trosce o bezpieczeństwo młodzieży” impreza została przeniesiona na termin późniejszy. Na razie nie wiadomo na kiedy, bo burmistrz miasta Mieczysław Grzegorz Gołuński jest na zwolnieniu lekarskim.

Pandemia koronawirusa nie zdewastowała budżetu miasta Kartuzy. – O jakieś 50 tys. zł spadły nam dochody z tytułu od najmu czy dzierżawy.  Spadków z innych źródeł nie zauważyłam – powiedziała nam Alicja Szwaba, skarbnik miasta Kartuzy. A przy dochodach rzędu 240 – 250 mln zł rocznie – to zaledwie promil.

Miasto dostało spory zastrzyk od rządu w ramach funduszu inwestycji samorządowych – ok. 5 mln zł. – Jeszcze nie podjęliśmy decyzji w tym zakresie, na jakie inwestycje zostaną przeznaczone te środki – mówi burmistrz Jaworski. A skarbnik miasta dodaje, że Kartuzy realizują wszystkie inwestycje zaplanowane w budżecie. Na razie nie wiadomo też, czy miasto będzie się zadłużać. – Będzie to uzależnione od realizowanych przez nas zdań. Jeżeli będzie taka potrzeba to stosowne organy gminy będą podejmowały taką decyzję – zapowiada burmistrz Jaworski.

CZYTAJ TAKŻE: Czerwone i żółte strefy w kolejnych miastach

W mieście nie zmieniły się ceny usług komunalnych. – Obecnie trwa postępowanie przetargowe związane z wywozem odpadów komunalnych. Na razie więc trudno powiedzieć jak ta sytuacja wpłynie na opłaty z tego tytułu – mówi burmistrz Jaworski. W Kartuzach nie ma komunikacji miejskiej, ale jest strefa płatnego parkowania. – Nie zmieniliśmy i na razie nie planujemy zmian opłat za parkowanie – zapewnia wiceburmistrz Kartuz. Dodaje, że władze miasta mając na względzie ogólną sytuację mieszkańców nie podejmują decyzji dotyczących zmian innych usług komunalnych. Zwolnień w jednostkach samorządowych także raczej też nie będzie. – Będziemy się starali utrzymać miejsca pracy, a jeśli zwolnią się jakieś stanowiska i zadań do nich przypisanych nie będą mogli wykonywać inni pracownicy, to nawet będziemy zatrudniać – zapowiada burmistrz Jaworski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Covid-19 to test skuteczności dla samorządów

Może się wydawać, że zadania związane z pandemią są realizowane centralnie, jednak rząd tylko ...

Komunikacja miejska od święta. Koronawirus poprzestawiał rozkłady jazdy

Samorządy zmieniają rozkłady jazdy komunikacji miejskiej. Na ulice wyjeżdża mniej autobusów czy tramwajów. Dlaczego ...

Kierunki rozwoju Wrocławia a pandemia

Tkanka miejska zawsze wymaga inwestycji, ingerencji, zmiany, retuszu – pisze prezydent Wrocławia. Wrocław nie ...

Miasta szukają sposobów na wsparcie gastronomii

Samorządy znacząco obniżają stawki najmu przedsiębiorcom wynajmującym lokale od miast. Apelują też do mieszkańców, ...

Starosta aleksandrowski: Inwestycje zostaną ograniczone

– Kuracjusze przyjeżdżają, ale obiekty sanatoryjne nie mają pełnego obłożenia. Wynikać to może ze ...

Faktura za zamówienie w pełni nowoczesna

Jednostki samorządu terytorialnego jako zamawiający mają przyjmować przy przetargach publicznych ustrukturyzowane dokumenty elektroniczne.