Polskie uczelnie czekają na białoruskich studentów

Fot. Pixabay

Polskie uczelnie przygotowały specjalne miejsca dla studentów z Białorusi. Samorządy solidaryzują się z protestującymi w Mińsku i innych miastach, ale na razie nie uruchomiły dodatkowych projektów pomocowych.

– Kraków, jako członek i założyciel Unii Metropolii Polskich, pozostaje w roboczym kontakcie z innymi miastami Polski, na bieżąco monitorując sytuację polityczną w Białorusi. Na chwilę obecną nie odnotowano jednak wzmożonych przyjazdów osób z Białorusi – tłumaczy Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Czekają na studentów z Białorusi

Od blisko miesiąca na Białorusi trwają protesty mieszkańców po wyborach prezydenckich. Z Polski płyną gesty solidarności dla protestujących. Trzy tygodnie temu miasta-członkowie Unii Metropolii Polskich wystosowały stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi. Pod stanowiskiem podpisało się 11 miast, w tym prezydent Wrocławia.

Poza tym Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Wrocławia uczestniczyło w powstaniu utworu „Mury”, którego twórcą jest Teatr Muzyczny Capitol.

Gestem solidarności Wrocławia z Białorusią i narodem Białoruskim było wyświetlenie flagi Białorusi (biało-czerwono-białej) na membranie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. – Gest tym bardziej symboliczny, gdyż okazany 30 sierpnia – w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych roku 1980 – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

CZYTAJ TAKŻE: Granica z Białorusią z lepszą kontrolą

Gesty solidarności z protestującymi płyną też z polskich uczelni. Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

– Jednocząc się z Wami w tym trudnym czasie, oferujemy pomoc: Wam, Waszym dzieciom i przyjaciołom planującym edukację w Polsce. Otwieramy możliwości dodatkowej, specjalnej, celowej, wydłużonej rekrutacji dla obywateli Białorusi – poinformowała katowicka uczelnia.

Zapewniała, że będzie wspierać też aktualnych białoruskich studentów, proponując zarówno wsparcie w zakresie nauki języka polskiego, wparcie psychologiczne, jak i możliwość rozwoju zawodowego.

Kandydatom na studia z Białorusi Uniwersytet Śląski zaoferował dodatkowe 40 miejsc na studiach od tego roku akademickiego, wydłużony do 30 października termin naboru, możliwość uzupełnienia dokumentów związanych z podjęciem studiów do 31 listopada, a także elastyczne warunki terminu rozpoczęcia studiów i osobistego udziału w zajęciach.

Uczelnia proponuje również studentom z Białorusi możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademikach Uniwersytetu Śląskiego przez pierwszy miesiąc, a w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej studenta – przez 4 do 8 miesięcy.

Studenci mogą też liczyć na pomoc tzw. buddies (opiekunów), czyli polskich i zagranicznych studentów, w rozpoczęciu studiów i życia w Polsce, a także na wsparcie informacyjne ze strony uczelnianego Biura Rekrutacji Cudzoziemców w zakresie podjęcia studiów, a także w trakcie ich odbywania.

CZYTAJ TAKŻE: Kto żyw, rusza przez białoruską granicę

Studentom z Białorusi UŚ oferuje bezpłatne zajęcia z języka polskiego prowadzone przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej uczelni, a także możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademikach dla tych studentów, którzy zaliczą pierwszy semestr z najlepszymi wynikami.

Z pomocą ruszył także UMCS z Lublina. Władze uczelni zdecydowały się uruchomić specjalną edycję programu „Talenty na UMCS” skierowaną do studentów i kandydatów na studia z Białorusi, którzy posiadają tytuł licencjata i z powodu aktualnej sytuacji w kraju zostali pozbawieni możliwości kształcenia na studiach II stopnia lub zostali skreśleni z listy studentów.

Białoruscy studenci zainteresowani podjęciem bezpłatnych studiów na UMCS-ie w języku polskim lub angielskim mogą skontaktować się z UMCS (rekrutacja.by@umcs.pl), i w mailu opisać przyczyny pozbawienia ich możliwości dalszej kontynuacji kształcenia, a także wskazać, na jakim kierunku studiów chcieliby kontynuować naukę.

Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, jednak nie dłużej niż do 25 września. W ramach programu UMCS zapewnia 10 bezpłatnych miejsc dla białoruskich studentów.

Wspomogą imigrantów

Samorządy solidaryzują się z protestującymi w Mińsku i innych miastach, ale na razie specjalnych projektów pomocowych nie uruchomiły.

– Podczas niedawnego posiedzenia Unii Metropolii Polskich, w którym Wrocław brał udział, poruszono kwestie wypracowania mechanizmów oraz procesów pomocy Białorusinom – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

CZYTAJ TAKŻE: Kanałem na Białoruś i Litwę

Jak zapewnia Anna Latocha, z krakowskiego magistratu osoby, które przyjeżdżają lub planują przyjazd do tego miasta, mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców. Punkt udziela informacji cudzoziemców m.in. w języku rosyjskim czy białoruskim.
A Poznań prowadzi działania skierowane do wszystkich cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, m.in. w ramach Poznańskiego Ośrodka Integracji POINT.

– W ramach POINT prowadzone jest doradztwo dla migrantów w szerokim zakresie, od zawiłych formalności do drobnych spraw, dotyczące w szczególności ich pobytu w Polsce, tj.: legalizacji pobytu i procedur administracyjnych, praw pracowniczych, pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej i psychologicznej, systemu edukacji i opieki przedszkolnej oraz łączenia rodzin, a także innych kwestii związanych z codziennym życiem – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Dodaje, że cudzoziemcy mogą skorzystać również z kursów języka polskiego jako obcego, doradztwa zawodowego, ale także z lokalnych działań integracyjnych, adresowanych zarówno do społeczeństwa polskiego, jak i migrantów – służących ich wzajemnemu poznaniu, zbliżeniu się i budujących proces dwustronnej integracji w wymiarze lokalnym, np. pikniki, wspólne gry.

20 sierpnia w Krakowie w ramach realizowanego przez Program Otwarty Kraków odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkającej w Krakowie społeczności białoruskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Największe muzyczne atrakcje tego lata czekają na Wschodzie

– Oprócz merytorycznego wsparcia przy zakładaniu stowarzyszenia, ustalono również zakres współpracy gminy, np. przy wspólnych projektach kulturalnych. Program Otwarty Kraków wspiera również informacyjnie Białorusinów z Krakowa, informując o organizowanych przez nich Akcjach Solidarności z Białorusią – dodaje urzędniczka.

Dodatkowo, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, jest przygotowany na udzielanie pomocy. W przypadku trudności w komunikacji z cudzoziemcami Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie ma możliwość zapewnienia tłumacza.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W cieniu sejmowych swarów Polska mobilizuje się do pomocy szpitalom

Pieniądze oraz sprzęt ochrony osobistej, ale też nowe urządzenia – kupują szpitalom władze miast. ...

Ponad 220 tys. zł do wygrania w loterii podatkowej

Władze Łodzi chcą zachęcić mieszkańców do płacenia podatków w mieście pierwszą w historii loterią ...

Jerzy Buzek, europoseł, były premiere RP i przewodniczący PE oraz Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich

Bez samorządów odbudowa po pandemii się nie uda

Samorząd sprawdził się w pandemii. Bez silnych władz lokalnych odbudowa po kryzysie się nie ...

Poszukiwania fachowca będą prostsze. Pomagają nowe mapy

Samorządy promują lokalnych rzemieślników. Tworzą choćby specjalne mapy, na których można znaleźć ich warsztaty. ...

Polacy muszą odzyskiwać więcej ze śmieci, ale nie wiedzą, jak je segregować

Nowoczesny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych powstaje w Hajnówce. Są jednak w Polsce miejsca, ...

Wyborcy nie boją się pandemii. Głosować korespondencyjne chce tylko 1 procent

W dużych miastach chęć korespondencyjnego oddania głosu zadeklarowało niespełna jeden procent wyborców. We wtorek ...