Polskie uczelnie czekają na białoruskich studentów

Polskie uczelnie przygotowały specjalne miejsca dla studentów z Białorusi. Samorządy solidaryzują się z protestującymi w Mińsku i innych miastach, ale na razie nie uruchomiły dodatkowych projektów pomocowych.

Publikacja: 05.09.2020 23:41

Polskie uczelnie czekają na białoruskich studentów

Foto: Fot. Pixabay

– Kraków, jako członek i założyciel Unii Metropolii Polskich, pozostaje w roboczym kontakcie z innymi miastami Polski, na bieżąco monitorując sytuację polityczną w Białorusi. Na chwilę obecną nie odnotowano jednak wzmożonych przyjazdów osób z Białorusi – tłumaczy Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Czekają na studentów z Białorusi

Od blisko miesiąca na Białorusi trwają protesty mieszkańców po wyborach prezydenckich. Z Polski płyną gesty solidarności dla protestujących. Trzy tygodnie temu miasta-członkowie Unii Metropolii Polskich wystosowały stanowisko w sprawie wydarzeń na Białorusi. Pod stanowiskiem podpisało się 11 miast, w tym prezydent Wrocławia.

Poza tym Biuro Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Wrocławia uczestniczyło w powstaniu utworu „Mury”, którego twórcą jest Teatr Muzyczny Capitol.

Gestem solidarności Wrocławia z Białorusią i narodem Białoruskim było wyświetlenie flagi Białorusi (biało-czerwono-białej) na membranie Stadionu Miejskiego we Wrocławiu. – Gest tym bardziej symboliczny, gdyż okazany 30 sierpnia – w 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych roku 1980 – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

CZYTAJ TAKŻE: Granica z Białorusią z lepszą kontrolą

Gesty solidarności z protestującymi płyną też z polskich uczelni. Uniwersytet Śląski przygotował 40 dodatkowych miejsc dla studentów z Białorusi. Uczelnia chce ułatwić młodym ludziom z tego kraju rekrutację i rozpoczęcie studiów. Termin naboru wydłużono dla nich do końca października.

– Jednocząc się z Wami w tym trudnym czasie, oferujemy pomoc: Wam, Waszym dzieciom i przyjaciołom planującym edukację w Polsce. Otwieramy możliwości dodatkowej, specjalnej, celowej, wydłużonej rekrutacji dla obywateli Białorusi – poinformowała katowicka uczelnia.

Zapewniała, że będzie wspierać też aktualnych białoruskich studentów, proponując zarówno wsparcie w zakresie nauki języka polskiego, wparcie psychologiczne, jak i możliwość rozwoju zawodowego.

Kandydatom na studia z Białorusi Uniwersytet Śląski zaoferował dodatkowe 40 miejsc na studiach od tego roku akademickiego, wydłużony do 30 października termin naboru, możliwość uzupełnienia dokumentów związanych z podjęciem studiów do 31 listopada, a także elastyczne warunki terminu rozpoczęcia studiów i osobistego udziału w zajęciach.

Uczelnia proponuje również studentom z Białorusi możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademikach Uniwersytetu Śląskiego przez pierwszy miesiąc, a w przypadku bardzo trudnej sytuacji materialnej studenta – przez 4 do 8 miesięcy.

Studenci mogą też liczyć na pomoc tzw. buddies (opiekunów), czyli polskich i zagranicznych studentów, w rozpoczęciu studiów i życia w Polsce, a także na wsparcie informacyjne ze strony uczelnianego Biura Rekrutacji Cudzoziemców w zakresie podjęcia studiów, a także w trakcie ich odbywania.

CZYTAJ TAKŻE: Kto żyw, rusza przez białoruską granicę

Studentom z Białorusi UŚ oferuje bezpłatne zajęcia z języka polskiego prowadzone przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej uczelni, a także możliwość bezpłatnego zakwaterowania w akademikach dla tych studentów, którzy zaliczą pierwszy semestr z najlepszymi wynikami.

Z pomocą ruszył także UMCS z Lublina. Władze uczelni zdecydowały się uruchomić specjalną edycję programu „Talenty na UMCS” skierowaną do studentów i kandydatów na studia z Białorusi, którzy posiadają tytuł licencjata i z powodu aktualnej sytuacji w kraju zostali pozbawieni możliwości kształcenia na studiach II stopnia lub zostali skreśleni z listy studentów.

Białoruscy studenci zainteresowani podjęciem bezpłatnych studiów na UMCS-ie w języku polskim lub angielskim mogą skontaktować się z UMCS (rekrutacja.by@umcs.pl), i w mailu opisać przyczyny pozbawienia ich możliwości dalszej kontynuacji kształcenia, a także wskazać, na jakim kierunku studiów chcieliby kontynuować naukę.

Rekrutacja trwa do wyczerpania limitu miejsc, jednak nie dłużej niż do 25 września. W ramach programu UMCS zapewnia 10 bezpłatnych miejsc dla białoruskich studentów.

Wspomogą imigrantów

Samorządy solidaryzują się z protestującymi w Mińsku i innych miastach, ale na razie specjalnych projektów pomocowych nie uruchomiły.

– Podczas niedawnego posiedzenia Unii Metropolii Polskich, w którym Wrocław brał udział, poruszono kwestie wypracowania mechanizmów oraz procesów pomocy Białorusinom – mówi Arkadiusz Filipowski, rzecznik prezydenta Wrocławia.

CZYTAJ TAKŻE: Kanałem na Białoruś i Litwę

Jak zapewnia Anna Latocha, z krakowskiego magistratu osoby, które przyjeżdżają lub planują przyjazd do tego miasta, mogą uzyskać wszystkie niezbędne informacje w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców. Punkt udziela informacji cudzoziemców m.in. w języku rosyjskim czy białoruskim.
A Poznań prowadzi działania skierowane do wszystkich cudzoziemców mieszkających w Poznaniu, m.in. w ramach Poznańskiego Ośrodka Integracji POINT.

– W ramach POINT prowadzone jest doradztwo dla migrantów w szerokim zakresie, od zawiłych formalności do drobnych spraw, dotyczące w szczególności ich pobytu w Polsce, tj.: legalizacji pobytu i procedur administracyjnych, praw pracowniczych, pomocy integracyjnej, opieki zdrowotnej i psychologicznej, systemu edukacji i opieki przedszkolnej oraz łączenia rodzin, a także innych kwestii związanych z codziennym życiem – mówi Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Dodaje, że cudzoziemcy mogą skorzystać również z kursów języka polskiego jako obcego, doradztwa zawodowego, ale także z lokalnych działań integracyjnych, adresowanych zarówno do społeczeństwa polskiego, jak i migrantów – służących ich wzajemnemu poznaniu, zbliżeniu się i budujących proces dwustronnej integracji w wymiarze lokalnym, np. pikniki, wspólne gry.

20 sierpnia w Krakowie w ramach realizowanego przez Program Otwarty Kraków odbyło się spotkanie z przedstawicielami mieszkającej w Krakowie społeczności białoruskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Największe muzyczne atrakcje tego lata czekają na Wschodzie

– Oprócz merytorycznego wsparcia przy zakładaniu stowarzyszenia, ustalono również zakres współpracy gminy, np. przy wspólnych projektach kulturalnych. Program Otwarty Kraków wspiera również informacyjnie Białorusinów z Krakowa, informując o organizowanych przez nich Akcjach Solidarności z Białorusią – dodaje urzędniczka.

Dodatkowo, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, jest przygotowany na udzielanie pomocy. W przypadku trudności w komunikacji z cudzoziemcami Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie ma możliwość zapewnienia tłumacza.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie