Witamy w powiecie Karkonoskim!

AdobeStock / marekka

Powiat jeleniogórski zmienił nazwę na karkonoski. Nie wszystkie gminy wchodzące w jego skład poparły tę decyzję.

Odpowiednie rozporządzenie przyjęła Rada Ministrów. Podzieliła tym samym argumenty Rady Powiatu (wówczas jeszcze) Jeleniogórskiego, powołującej się na kwestie identyfikacyjne i promocyjne. Celem zmiany jest jednoznaczne utożsamienie powiatu z pasmem Karkonoszy – jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu – a nie wyłącznie z Jelenią Górą, która nie wchodzi w skład powiatu, pozostaje jedynie siedzibą jego władz.

CZYTAJ TAKŻE: Karpacz, czyli widzieć las i drzewa

Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia marki „Karkonosze”, w ramach której podejmowane są działania promocyjne dla całego regionu, m.in. przy okazji targów turystycznych w kraju i za granicą. Zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań – podkreślali wnioskodawcy.

Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje społeczne. Poparcie przewyższyło 72 procent, jednak frekwencję trudno uznać za zadowalającą – ledwo przekroczyła 2 proc. Powiat liczy 63,5 tys. mieszkańców.

W skład dawnego powiatu jeleniogórskiego wchodzą Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie – Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.

Dwie z nich – Stara Kamienica i Mysłakowice – wyraziły negatywną opinię w sprawie zmiany, zaś Rady Miejskie Karpacza i Kowar oraz Rada Gminy Jeżów nie zajęły stanowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

– Powodem negatywnej opinii Rady Gminy były przede wszystkim koszty, które ostatecznie poniosą mieszkańcy – mówi Jadwiga Chałupka, radna gminy Mysłakowice. – Nie przekonały nas argumenty przedstawicieli powiatu, w myśl których wystarczy wymienić pieczątki i szyld na budynku Starostwa Powiatowego, co zamknie się w 10 tys. zł. Przecież swoje dokumenty będą też musieli wymienić np. lokalni przedsiębiorcy. Oni także zapłacą za tę zmianę – podkreśla radna. Dodaje, że radni nie poznali planów promocji powiatu od nową nazwą.

Mimo to, zgodnie z przewidywaniami, powiat karkonoski stał się faktem. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wschód Sztuki w Rzeszowie – o 2. edycji Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE

Historia rzeszowskiego festiwalu sięga roku 2018, kiedy to dyrektor Teatru im. Siemaszkowej, Jan Nowara, ...

Muzeum Wyspiańskiego ma kosztować prawie 50 milionów złotych

W konkursie na projekt nowego krakowskiego muzeum zwyciężyło wrocławskie studio Heinle, Wischer und Partner ...

Poskarżyć się jest trudno

Obywatelom trudno zmusić władze samorządowe do wydania planu ochrony powietrza. Będzie niższy poziom zanieczyszczenia, ...

Szombierki zagrożone. „Każda wizyta w elektrociepłowni strasznie boli”

Nieczynna elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu niszczeje. Niedawno znalazła się na liście 7 zagrożonych obiektów ...

Jedna z najważniejszych dróg w Polsce zostanie zamknięta na ferie

Decyzją Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad zamknięto sześć wiaduktów na autostradzie A1 pomiędzy węzłami ...

Tramwaje w Krakowie pojadą bez trakcji

W najbliższych dniach do stolicy Małopolski ma przyjechać pierwszy supernowoczesny tramwaj, który będzie mógł ...