Witamy w powiecie Karkonoskim!

AdobeStock / marekka

Powiat jeleniogórski zmienił nazwę na karkonoski. Nie wszystkie gminy wchodzące w jego skład poparły tę decyzję.

Odpowiednie rozporządzenie przyjęła Rada Ministrów. Podzieliła tym samym argumenty Rady Powiatu (wówczas jeszcze) Jeleniogórskiego, powołującej się na kwestie identyfikacyjne i promocyjne. Celem zmiany jest jednoznaczne utożsamienie powiatu z pasmem Karkonoszy – jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu – a nie wyłącznie z Jelenią Górą, która nie wchodzi w skład powiatu, pozostaje jedynie siedzibą jego władz.

CZYTAJ TAKŻE: Karpacz, czyli widzieć las i drzewa

Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia marki „Karkonosze”, w ramach której podejmowane są działania promocyjne dla całego regionu, m.in. przy okazji targów turystycznych w kraju i za granicą. Zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań – podkreślali wnioskodawcy.

Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje społeczne. Poparcie przewyższyło 72 procent, jednak frekwencję trudno uznać za zadowalającą – ledwo przekroczyła 2 proc. Powiat liczy 63,5 tys. mieszkańców.

W skład dawnego powiatu jeleniogórskiego wchodzą Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie – Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.

Dwie z nich – Stara Kamienica i Mysłakowice – wyraziły negatywną opinię w sprawie zmiany, zaś Rady Miejskie Karpacza i Kowar oraz Rada Gminy Jeżów nie zajęły stanowiska.

CZYTAJ TAKŻE: Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

– Powodem negatywnej opinii Rady Gminy były przede wszystkim koszty, które ostatecznie poniosą mieszkańcy – mówi Jadwiga Chałupka, radna gminy Mysłakowice. – Nie przekonały nas argumenty przedstawicieli powiatu, w myśl których wystarczy wymienić pieczątki i szyld na budynku Starostwa Powiatowego, co zamknie się w 10 tys. zł. Przecież swoje dokumenty będą też musieli wymienić np. lokalni przedsiębiorcy. Oni także zapłacą za tę zmianę – podkreśla radna. Dodaje, że radni nie poznali planów promocji powiatu od nową nazwą.

Mimo to, zgodnie z przewidywaniami, powiat karkonoski stał się faktem. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odkryj Stolicę Małopolski na nowo!

Rynek Główny, Wawel, Błonia. To jedne z najpopularniejszych miejsc, które kojarzą się z Krakowem. ...

Zatrzymać dzieci w rodzinach

Blisko 90 harcerskich świetlic podwórkowych, pomoc pedagogów rodzinnych oraz budowa placówek wychowawczych. Na Pomorzu ...

Kraków: prawo krajowe do poprawy

Propozycje zmian ponad 500 aktów prawnych prezydent Jacek Majchrowski i krakowscy samorządowcy przedstawili na ...

Trzaskowski: Nie chcemy przebierać dziewczynek za chłopców

Warszawa musi być miastem tolerancyjnym. Trzeba stać przy wszystkich mniejszościach, które w atmosferze wprowadzonej ...

Poszukiwanie dobrych rozwiązań kryzysu

W szpitalach nie ma wystarczających ilości środków ochrony indywidualnej, a ich zapasy są niewystarczające. ...

Warszawski transport publiczny znowu na rekordzie

Warszawski Transport Publiczny po raz kolejny zanotował wzrost liczby pasażerów – jak chwali się ...