Powiat jeleniogórski zmienił nazwę na karkonoski. Nie wszystkie gminy wchodzące w jego skład poparły tę decyzję.
Odpowiednie rozporządzenie przyjęła Rada Ministrów. Podzieliła tym samym argumenty Rady Powiatu (wówczas jeszcze) Jeleniogórskiego, powołującej się na kwestie identyfikacyjne i promocyjne. Celem zmiany jest jednoznaczne utożsamienie powiatu z pasmem Karkonoszy – jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu – a nie wyłącznie z Jelenią Górą, która nie wchodzi w skład powiatu, pozostaje jedynie siedzibą jego władz.
CZYTAJ TAKŻE: Karpacz, czyli widzieć las i drzewa
Współpraca gmin powiatu jeleniogórskiego doprowadziła do stworzenia marki „Karkonosze”, w ramach której podejmowane są działania promocyjne dla całego regionu, m.in. przy okazji targów turystycznych w kraju i za granicą. Zmiana nazwy powiatu byłaby dopełnieniem podejmowanych dotychczas wspólnych działań – podkreślali wnioskodawcy.
Złożenie wniosku poprzedziły konsultacje społeczne. Poparcie przewyższyło 72 procent, jednak frekwencję trudno uznać za zadowalającą – ledwo przekroczyła 2 proc. Powiat liczy 63,5 tys. mieszkańców.
W skład dawnego powiatu jeleniogórskiego wchodzą Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gminy wiejskie – Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica.
Dwie z nich – Stara Kamienica i Mysłakowice – wyraziły negatywną opinię w sprawie zmiany, zaś Rady Miejskie Karpacza i Kowar oraz Rada Gminy Jeżów nie zajęły stanowiska.
CZYTAJ TAKŻE: Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach
– Powodem negatywnej opinii Rady Gminy były przede wszystkim koszty, które ostatecznie poniosą mieszkańcy – mówi Jadwiga Chałupka, radna gminy Mysłakowice. – Nie przekonały nas argumenty przedstawicieli powiatu, w myśl których wystarczy wymienić pieczątki i szyld na budynku Starostwa Powiatowego, co zamknie się w 10 tys. zł. Przecież swoje dokumenty będą też musieli wymienić np. lokalni przedsiębiorcy. Oni także zapłacą za tę zmianę – podkreśla radna. Dodaje, że radni nie poznali planów promocji powiatu od nową nazwą.
Mimo to, zgodnie z przewidywaniami, powiat karkonoski stał się faktem. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.