Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

fot. Janek Skarżyński / AFP

Wynika to z naszych tradycji, przywiązania do wiary, kościoła, rodziny. Mieszkańcy w 100 proc. wpisują się w programy PiS – ocenia Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe na Podkarpaciu.

W tej gminie, ale też w kilku innych na wschodzie Polski, poparcie dla Andrzeja Dudy w drugiej turze przekroczyło 90 proc. Wygrywał tam pięć lat temu, bezapelacyjnie wygrał i teraz.

Te same wartości

Rekordowe poparcie, sięgające aż 95,24 proc., Andrzej Duda uzyskał w gminie Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. – To wynika z naszej tradycji. Już w przeszłości się zdarzało, że kandydaci uzyskiwali u nas pond 90-proc. poparcie – mówi nam Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.

Przypomina, że z tym regionem związany był Władysław Belina–Prażmowski, twórca i dowódca kawalerii legionowej, pułkownik WP, prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, określany mianem pierwszego ułana II Rzeczpospolitej. – Miał wielki wpływ na wartości, które cenią i przekazują sobie nasi mieszkańcy – podkreśla wójt Zbytniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Jak głosowała Polska: Wschód za Dudą, reszta kraju za Trzaskowskim

Andrzej Duda wygrał również zdecydowanie na Podlasiu, gdzie zdobył 60,14 proc. głosów przy wyższej, niż pięć lat temu frekwencji (64,33 proc.). W gminie Kulesze Kościelne dostał aż 92,76 proc. głosów. – Gmina Kulesze Kościelne ma to do siebie, że tutaj ludzie są stali w poglądach. Jeśli pięć lat temu poparli jednego kandydata, który ich nie zawiódł, to widzimy tego efekty – tłumaczy Stefan Grodzki, wójt gminy.

Jego zdaniem, duże znaczenie miała też wizyta prezydenta w gminie w listopadzie 2019 roku. – Wartości i hasła, które przedstawiał w kampanii prezydent Andrzej Duda, są zgodne z oczekiwaniami naszych mieszkańców – podkreśla wójt Grodzki.

Wygrywa nie pierwszy raz

Poparcie powyżej 90 proc. Andrzej Duda dostał też na Podlasiu w gminie Przytuły w powiecie łomżyńskim (91,18 proc.), w gminie Kobylin Borzymy, powiat wysokomazowiecki (90,65 proc.) i w gminie Brańsk, powiat bielski (90,07 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Wyborcy nie boją się pandemii. Głosować korespondencyjne chce tylko 1 procent

W bastionie PiS, na Podkarpaciu prezydent rekordowe poparcie miał w gminie Jeżowe, w  powiecie niżańskim. Tam zagłosowało na niego 91,42 proc. wyborców, co przekłada się na 4 817 głosów. –  Nie pierwszy raz nasza gmina głosuje na PiS. Tak jest przez ostatnie lata. Może już w tradycji mamy wpisane, że wspieramy prawą stronę i ten wynik jest taki, a nie inny? – zastanawia się Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe.

Podkreśla, że cieszą go te wyniki. – Jestem dumny z naszych mieszkańców, że prezydent Duda otrzymał u nas taką liczbę głosów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Za elektrycznymi hulajnogami nie nadążają przepisy

Miały ułatwiać życie mieszkańcom dużych miast. Pomóc w szybkim i tanim przemieszczaniu się do ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...

Dla kolei również ma być program plus

Łatwiejsze ma być nie tylko realizowanie nowych inwestycji kolejowych przez samorządy, ale również przejmowanie ...

Duże miasta za Trzaskowskim, mniejsze ośrodki za Dudą

W małych lubelskich czy małopolskich gminach Andrzej Duda zyskał nawet ponad 80 proc. poparcia. ...

Miasta kuszą tym, co najlepsze

Lepsza komunikacja, nowe przestrzenie dla biznesu, inwestycje w kapitał ludzki - tak miasta przyciągają ...

Białystok aktywnie wspiera mieszkańców i biznes

Miasto obniża przedsiębiorcom stawki czynszów, a także przygotowało m.in. maseczki dla seniorów i laptopy ...