Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

fot. Janek Skarżyński / AFP

Wynika to z naszych tradycji, przywiązania do wiary, kościoła, rodziny. Mieszkańcy w 100 proc. wpisują się w programy PiS – ocenia Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe na Podkarpaciu.

W tej gminie, ale też w kilku innych na wschodzie Polski, poparcie dla Andrzeja Dudy w drugiej turze przekroczyło 90 proc. Wygrywał tam pięć lat temu, bezapelacyjnie wygrał i teraz.

Te same wartości

Rekordowe poparcie, sięgające aż 95,24 proc., Andrzej Duda uzyskał w gminie Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. – To wynika z naszej tradycji. Już w przeszłości się zdarzało, że kandydaci uzyskiwali u nas pond 90-proc. poparcie – mówi nam Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.

Przypomina, że z tym regionem związany był Władysław Belina–Prażmowski, twórca i dowódca kawalerii legionowej, pułkownik WP, prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, określany mianem pierwszego ułana II Rzeczpospolitej. – Miał wielki wpływ na wartości, które cenią i przekazują sobie nasi mieszkańcy – podkreśla wójt Zbytniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Jak głosowała Polska: Wschód za Dudą, reszta kraju za Trzaskowskim

Andrzej Duda wygrał również zdecydowanie na Podlasiu, gdzie zdobył 60,14 proc. głosów przy wyższej, niż pięć lat temu frekwencji (64,33 proc.). W gminie Kulesze Kościelne dostał aż 92,76 proc. głosów. – Gmina Kulesze Kościelne ma to do siebie, że tutaj ludzie są stali w poglądach. Jeśli pięć lat temu poparli jednego kandydata, który ich nie zawiódł, to widzimy tego efekty – tłumaczy Stefan Grodzki, wójt gminy.

Jego zdaniem, duże znaczenie miała też wizyta prezydenta w gminie w listopadzie 2019 roku. – Wartości i hasła, które przedstawiał w kampanii prezydent Andrzej Duda, są zgodne z oczekiwaniami naszych mieszkańców – podkreśla wójt Grodzki.

Wygrywa nie pierwszy raz

Poparcie powyżej 90 proc. Andrzej Duda dostał też na Podlasiu w gminie Przytuły w powiecie łomżyńskim (91,18 proc.), w gminie Kobylin Borzymy, powiat wysokomazowiecki (90,65 proc.) i w gminie Brańsk, powiat bielski (90,07 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Wyborcy nie boją się pandemii. Głosować korespondencyjne chce tylko 1 procent

W bastionie PiS, na Podkarpaciu prezydent rekordowe poparcie miał w gminie Jeżowe, w  powiecie niżańskim. Tam zagłosowało na niego 91,42 proc. wyborców, co przekłada się na 4 817 głosów. –  Nie pierwszy raz nasza gmina głosuje na PiS. Tak jest przez ostatnie lata. Może już w tradycji mamy wpisane, że wspieramy prawą stronę i ten wynik jest taki, a nie inny? – zastanawia się Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe.

Podkreśla, że cieszą go te wyniki. – Jestem dumny z naszych mieszkańców, że prezydent Duda otrzymał u nas taką liczbę głosów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Biebrzańskie rozlewiska są unikalne pod względem przyrodniczym.

Nowa droga zniszczy bezcenną Biebrzę. Będą protesty

Nowa inwestycja drogowa, która ma przeciąć Biebrzański Park Narodowy wzbudza ogromne kontrowersje. Tak jak ...

Ranking Samorządów 2020: Oszczędzamy i inwestujemy

Staramy się być odpowiedzialni we wszystkich obszarach rozwoju – mówi Marian Buras, burmistrz Morawicy, ...

Świetlna rewolucja. Koronawirus wyłącza niektóre latarnie

Część samorządów ze względu na oszczędności budżetowe wygasza na noc latarnie. Inne się nad ...

Online i z przytupem. Teatry i filharmonie szykują się na Sylwestra

Teatry i filharmonie zagrają w sylwestra online z nadzieją, że nowy rok będzie pomyślniejszy. ...

Rusza platforma Szczeciński Lokalny Solidarny

By wziąć udział w akcji Szczeciński Lokalny Solidarny i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wystarczy już ...

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...