Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

Wynika to z naszych tradycji, przywiązania do wiary, kościoła, rodziny. Mieszkańcy w 100 proc. wpisują się w programy PiS – ocenia Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe na Podkarpaciu.

Publikacja: 13.07.2020 18:40

Ponad 90 proc. poparcia. Dlaczego głosowali na Andrzeja Dudę?

Foto: fot. Janek Skarżyński / AFP

W tej gminie, ale też w kilku innych na wschodzie Polski, poparcie dla Andrzeja Dudy w drugiej turze przekroczyło 90 proc. Wygrywał tam pięć lat temu, bezapelacyjnie wygrał i teraz.

Te same wartości

Rekordowe poparcie, sięgające aż 95,24 proc., Andrzej Duda uzyskał w gminie Godziszów w powiecie janowskim na Lubelszczyźnie. – To wynika z naszej tradycji. Już w przeszłości się zdarzało, że kandydaci uzyskiwali u nas pond 90-proc. poparcie – mówi nam Józef Zbytniewski, wójt Godziszowa.

Przypomina, że z tym regionem związany był Władysław Belina–Prażmowski, twórca i dowódca kawalerii legionowej, pułkownik WP, prezydent Krakowa i wojewoda lwowski, określany mianem pierwszego ułana II Rzeczpospolitej. – Miał wielki wpływ na wartości, które cenią i przekazują sobie nasi mieszkańcy – podkreśla wójt Zbytniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Jak głosowała Polska: Wschód za Dudą, reszta kraju za Trzaskowskim

Andrzej Duda wygrał również zdecydowanie na Podlasiu, gdzie zdobył 60,14 proc. głosów przy wyższej, niż pięć lat temu frekwencji (64,33 proc.). W gminie Kulesze Kościelne dostał aż 92,76 proc. głosów. – Gmina Kulesze Kościelne ma to do siebie, że tutaj ludzie są stali w poglądach. Jeśli pięć lat temu poparli jednego kandydata, który ich nie zawiódł, to widzimy tego efekty – tłumaczy Stefan Grodzki, wójt gminy.

Jego zdaniem, duże znaczenie miała też wizyta prezydenta w gminie w listopadzie 2019 roku. – Wartości i hasła, które przedstawiał w kampanii prezydent Andrzej Duda, są zgodne z oczekiwaniami naszych mieszkańców – podkreśla wójt Grodzki.

Wygrywa nie pierwszy raz

Poparcie powyżej 90 proc. Andrzej Duda dostał też na Podlasiu w gminie Przytuły w powiecie łomżyńskim (91,18 proc.), w gminie Kobylin Borzymy, powiat wysokomazowiecki (90,65 proc.) i w gminie Brańsk, powiat bielski (90,07 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: Wyborcy nie boją się pandemii. Głosować korespondencyjne chce tylko 1 procent

W bastionie PiS, na Podkarpaciu prezydent rekordowe poparcie miał w gminie Jeżowe, w  powiecie niżańskim. Tam zagłosowało na niego 91,42 proc. wyborców, co przekłada się na 4 817 głosów. –  Nie pierwszy raz nasza gmina głosuje na PiS. Tak jest przez ostatnie lata. Może już w tradycji mamy wpisane, że wspieramy prawą stronę i ten wynik jest taki, a nie inny? – zastanawia się Marek Stępak, wójt gminy Jeżowe.

Podkreśla, że cieszą go te wyniki. – Jestem dumny z naszych mieszkańców, że prezydent Duda otrzymał u nas taką liczbę głosów.

W tej gminie, ale też w kilku innych na wschodzie Polski, poparcie dla Andrzeja Dudy w drugiej turze przekroczyło 90 proc. Wygrywał tam pięć lat temu, bezapelacyjnie wygrał i teraz.

Te same wartości

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza