Koniec z izolacją seniorów. Wracają dzienne domy pobytu

Osoby starsze już nie muszą siedzieć w domach lub ławkach pod nimi. Swoją działalność wznawiają centra, czy dzienne domy pobytu, skierowane do tej grupy wiekowej.

Publikacja: 07.07.2020 18:30

Koniec z izolacją seniorów. Wracają dzienne domy pobytu

Foto: Fot. Pixabay

– Liczba miejsc w placówkach nie zmniejszyła się, jednak liczba osób jednocześnie korzystających z zajęć jest uzależniona od wielkości pomieszczeń klubowych i możliwości zachowania dystansu. W sytuacji większego zainteresowania grupy są rotowane w cyklach tygodniowych, co umożliwia zachowanie zasad bezpieczeństwa – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

Zajęcia w mniejszych grupach

Z początkiem lipca w Łodzi, po przymusowym zawieszeniu spowodowanym pandemią, zostały ponownie otwarte Centra Zdrowego i Aktywnego Seniora.

Osoby starsze mogą więc brać udział w ulubionych zajęciach, ale z zachowaniem obowiązujących norm sanitarnych. Zainteresowani powinni wcześniej zapisać się na nie telefonicznie.

Jak podaje łódzki Urząd Miasta, w zajęciach gimnastycznych może uczestniczyć maksymalnie sześć osób, a w tematycznych – osiem.

– Wraz z otwarciem centrów wznawiamy realizację szkoleń komputerowych „Senior w sieci”, organizowanych w ramach projektu „Gmina na czasie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – informują łódzcy urzędnicy.

Podczas szkoleń uczestnicy dowiadują się, jak prawidłowo wgrywać zdjęcia do komputera oraz wykorzystać ogólnodostępne programy graficzne, telefonować i prowadzić rozmowy przez Internet – m.in. video rozmowy, rozmowy grupowe, w mediach społecznościowych, czy wreszcie – korzystać ze szkoleń online lub z e-administracji (profil zaufany oraz usługi ePUAP).

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus uderzył w festiwale

W Krakowie dzienne ośrodki wsparcia dla osób starszych wznowiły swoją działalność zgodnie z decyzją wojewody – od 8 czerwca.

– Wsparciem objęci są wszyscy uczestnicy skierowani dotychczas do ośrodków – w zależności od ich potrzeb i możliwości. Nie zmniejszyła się tym samym liczba miejsc w ośrodkach. Udzielane jest wsparcie bezpośrednie, poprzez zajęcia merytoryczne w placówkach oraz zajęcia aktywizujące poza placówkami (wyjścia, spacery, ćwiczenia), a także wsparcie pośrednie udzielane poprzez rozmowy telefoniczne i zajęcia online – mówi Anna Latocha z krakowskiego magistratu.

Zauważa, że zmianie nie uległ rodzaj udzielanego wsparcia. Uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy indywidualnie dla każdego z ośrodka (ok. 10 osób jednorazowo w placówce).

– Dotychczas nie zaobserwowano mniejszego zainteresowania udziałem w zajęciach oferowanych w ośrodkach. Ośrodki wdrożyły zalecenia dotyczące środków ochrony osobistej oraz dezynfekcji miejsca pracy – mówi urzędniczka.

Nie wszystkie zajęcia wróciły

W Krakowie od połowy czerwca do działalności wróciły także, po uprzednim przygotowaniu, Kluby Samopomocy z zachowaniem szczególnych warunków sanitarnych.

Teraz przed wejściem do takiego klubu seniorom mierzona jest temperatura, w przestrzeniach wspólnych są zobowiązani do noszenia maseczek lub przyłbic. Przestrzegane są także zasady, dotyczące zachowywania zalecanych odstępów i częstej dezynfekcji rąk.

– Osoby zatrudnione w placówkach wykonują zadania w maseczkach i rękawiczkach, pilnują by powierzchnie, sprzęty i przedmioty, z których korzystają podopieczni, były systematycznie odkażane – mówi Anna Latocha.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus zamraża wydatki miast

Urzędniczka przyznaje, że zrezygnowano z niektórych aktywności – takich jak gry planszowe, karciane, czy kulinoterapia.

– Seniorzy po kilkumiesięcznej izolacji chętnie spędzają czas na rozmowach, ćwiczeniach pamięci, uczestniczą w spacerach i ćwiczeniach poprawiających sprawność ogólną, pojedynkach wiedzowych, filmo-, muzyko- i biblioterapii. Mimo otwarcia instytucji kultury, nie wyrażają chęci udziału w wyjściach do muzeum czy kina. Wolą spędzać czas w klubowej przestrzeni, w mniejszych grupach – dodaje Anna Latocha.

Liczba miejsc w placówkach nie zmniejszyła się, jednak liczba osób jednocześnie korzystających z zajęć jest uzależniona od wielkości pomieszczeń klubowych i możliwości zachowania dystansu. W sytuacji większego zainteresowania grupy są rotowane w cyklach tygodniowych, co umożliwia zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Krakowscy urzędnicy przyznają, że pomimo rezygnacji z niektórych obostrzeń i wprowadzenia w klubach reżimu sanitarnego, niewielka grupa seniorów nadal nie zdecydowała się na powrót do udziału w zajęciach.

– Pracownicy utrzymują z nimi stały kontakt telefoniczny i wydają posiłki, po które osoby starsze przychodzą codziennie pojedynczo, po wyjściu uczestników zajęć z Klubu. Dla większości z nich jest to jedyna aktywność w ciągu dnia i okazja do rozmowy, z której chętnie korzystają – mówi Anna Latocha.

Wszystko w reżimie sanitarnym

W Katowicach od 6 lipca odwieszona zostanie działalność m.in. dziennych domów i klubów seniora, w tym Klubu+.

– Wcześniej poinformowaliśmy wszystkie placówki czy organizacje, z którymi posiadamy zawarte umowy o możliwości wznowienia zajęć, przy jednoczesnym zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego – mówi Ewa Lipka, rzecznik prezydenta Katowic.

Dodaje, że ze wstępnie uzyskanych informacji Urząd Miasta wie, że organizacje prowadzące placówki gotowe są do świadczenia usług, jednakże z uwagi na obowiązujące obostrzenia związane z panującą sytuacją epidemiczną brany jest pod uwagę np. podział uczestników na mniejsze grupy, aby w ten sposób zapewnić im bezpieczny pobyt w placówce i jednocześnie spełnić standardy sanitarne.

CZYTAJ TAKŻE: Świetlna rewolucja. Koronawirus wyłącza niektóre latarnie

– Podejrzewamy, że część uczestników z obawy o swoje zdrowie nie będzie zainteresowana w najbliższym czasie pobytem w placówce i udziałem w zajęciach, a jedynie tak, jak w okresie czasowego zawieszenia działalności placówek – osoby te będą tylko korzystały z posiłków na wynos – mówi Ewa Lipka.

Dodaje, że w zakresie działań sportowych realizowanych przez Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Śląskiego na rzecz katowickich seniorów, ze względu na zagrożenie COVID-19, na chwilę obecną planowane jest zmniejszenie liczby osób biorących udział w zajęciach oraz liczby obiektów, na których te zajęcia będą organizowane.

– W przypadku realizacji pozostałych działań senioralnych planujemy, że wszystkie działania będą realizowane z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego – zapowiada rzecznik prezydenta Katowic.

– Liczba miejsc w placówkach nie zmniejszyła się, jednak liczba osób jednocześnie korzystających z zajęć jest uzależniona od wielkości pomieszczeń klubowych i możliwości zachowania dystansu. W sytuacji większego zainteresowania grupy są rotowane w cyklach tygodniowych, co umożliwia zachowanie zasad bezpieczeństwa – mówi Anna Latocha, z krakowskiego magistratu.

Zajęcia w mniejszych grupach

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Smart City: Jakie są wyzwania dla rozwoju technologicznego miast
Z regionów
Wójt, który wygrał wybory jednym głosem: U nas każdy głos się liczy
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Ilu posłów zostanie prezydentami?
Z regionów
Prezydent miasta idzie do parlamentu? Rząd już nie wyznaczy komisarza