Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami

W kilku miastach doszło do niespodzianek w II turze wyborów samorządowych. Wieloletni burmistrzowie i prezydenci oddają władzę po wielu kadencjach. - To pokazuje, że wyczerpała się formuła wieloletnich gospodarzy miast. Mieszkańcy chcą po prostu zmian – uważa dr Anna Makuch, politolog.

Publikacja: 22.04.2024 13:01

Michał Zaleski

Michał Zaleski

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Michał Zaleski jest prezydentem Torunia od 2002 roku. Po raz pierwszy wybory wygrał z niewielką przewagą (50,96 proc.) Pokonał wówczas w drugiej turze wyborów byłego posła Jana Wyrowińskiego.

Kolejną kadencję w 2006 roku miał już po pierwszej turze. Jako kandydat komitetu „Czas Gospodarzy” dostał 70,62 proc. poparcia (45 142 głosów), pokonując m.in. popieranego przez PO Mariana Filara. W 2007 został członkiem Stowarzyszenia Ordynacka. W kolejnych wyborach w 2010, w 2014 i w 2018 roku także wygrywał w pierwszej turze.

W tym roku było inaczej. W pierwszej turze dostał zaledwie 18 315 głosów (26,41 proc.) przegrywając z Pawłem Gulewskim, z Koalicji Obywatelskiej, którego wsparło 26 548 mieszkańców (38,28 proc.).

Czytaj więcej

II tura wyborów samorządowych. KO wygrywa, ale przed wyborami do PE ma o czym myśleć

A w drugiej turze poparcie dla Gulewskiego jeszcze bardziej wzrosło. Dostał w niedzielę 39 093 głosów (65 proc.) i tym samym przejmie władzę w Toruniu. W nocy gdy wszystko było już jasne, wieloletni prezydent pogratulował swojemu następcy wygranych wyborów.

Niespodzianka także w podwarszawskim Legionowie. Tam także od 2002 roku rządził Roman Smogorzewski, związany z Platformą Obywatelską. W niedzielę przegrał z kandydatem Trzeciej Drogi Bogdanem Kiełbasińskim.

Prezydenci największych polskich miast

Prezydenci największych polskich miast

Foto: PAP

Prezydent elekt dostał – 9 010 głosów (51,92 proc.), a Roman Smogorzewski – 8342 (48,08 proc.). Co ciekawe – to wynik gorszy niż w pierwszej turze. Wówczas wieloletni prezydent Legionowa zebrał 8878 głosów (42,02 proc.).

II tura wyborów samorządowych: Zmiana po 22 latach w Nowym Dworze Mazowieckim

Zmiany także w Nowym Dworze Mazowieckim. Po 22 latach z funkcji burmistrza odchodzi Jacek Kowalski. W 1997 roku został najmłodszym radnym w mieście.

W pierwszej turze zdobył 4 519 głosów (39,56 proc.) i wszedł do drugiej tury razem z Sebastianem Sosińskim, który stratował z własnego komitetu. Sosiński dwa tygodnie temu dostał 3 221 głosów (28,2 proc.), a wczoraj 6 407 głosów (59,88 proc.) Jacka Kowalskiego w niedzielę wsparło 4 293 mieszkańców.

„Władza, także — a raczej przede wszystkim — ta na szczeblu gmin, powiatów i województw to wielka odpowiedzialność. Nigdzie indziej, tak jak tu, nie powinny mieć znaczenia wpływy partyjne, a liczyć się powinna autentyczna troska o małą Ojczyznę, doświadczenie, zdrowy rozsądek i bycie tu, na miejscu, blisko ludzi. Ludzi, których trzeba słuchać, by razem tworzyć nasze miejsce do życia” — pisał Jacek Kowalski na portalu Facebook.

Teraz żegna się z urzędem. „Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w II turze wyborów na burmistrza i każdy oddany na mnie głos” – przekazał odchodzący burmistrz w nocy.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024. Janusz Kubicki czy Marcin Pabierowski. Kto wygrał w Zielonej Górze? Są wyniki głosowania

Spora niespodzianka miała miejsce także w Zielonej Górze. Tam po 18 latach z fotelem pożegna się Janusz Kubicki, wieloletni prezydent miasta. W drugiej turze przegrał z Marcinem Pabierowskim, kandydatem Koalicji Obywatelskiej. Pabierowski w pierwszej turze dostał 22 098 głosów (42,74 proc.), a w drugiej, odpowiednio – 28 464 i 57,46 proc.

Z kolei ustępujący prezydent dwa tygodnie temu dostał 18 584 głosów (35,95 proc.), a wczoraj 21 072 (42,54 proc).

„To był cudowny czas. Pisząc to myślę nie tylko o wymagającej kampanii. To 18 lat gigantycznych przemian. Nasza kochana Zielona Góra przeszła cudowną metamorfozę. Chcę podziękować wszystkim mieszkańcom za udział w wyborach. Szczególnie dziękuję moim najbliższym, że wspierali mnie w trudnych chwilach” – napisał w nocy prezydent Kubicki.

Kubicki dodał, że na swojej drodze spotkał mnóstwo fantastycznych ludzi, za każdą z tych osób kryje się ciekawa historia. „Na podsumowanie przyjdzie czas. Zapewniam Was, że będę z całego serca wspierał rozwój miasta. Współpracownikom chcę podziękować za tytaniczną pracę. Jesteście najlepsi” – zakończył swój wpis odchodzący prezydent.

Wybory samorządowe 2024: Kilku wieloletnich prezydentów przegrało już w I turze

Spore niespodzianki zanotowano już po pierwszej turze wyborów samorządowych. Wówczas też odpali wieloletni włodarze miast.

Od 2002 roku Legnicą rządzi Tadeusz Krzakowski. Wcześniej był radnym miasta i sejmiku. W wyborach w 2024 w I turze uzyskał 15,3 proc. głosów, nie przechodząc do II tury wyborów na prezydenta miasta.

W drugiej turze zmierzyli się tam Maciej Kupaj z Koalicji Obwatelskiej, na którego w pierwszej turze zagłosowało 47,2 proc. wyborców. Drugie miejsce, z poparciem 25,59 proc., zajęła kandydatka PiS Joanna Łokaj-Śliwińska. Ostatecznie wybory wygrał Maciej Kupaj, zdobywając 18 881 głosów i 65,94 proc.

Podobna sytuacja była w Gdyni, gdzie urzędujący prezydent Wojciech Szczurek także nie wszedł do drugiej tury. Walka rozegrała się pomiędzy Aleksandrą Kosiorek, a Tadeuszem Szemiotem. Ostatecznie wygrała Aleksandra Kosiorek.

„Jedno jest pewne: to było niezapomniane 26 lat i największy z możliwych zaszczytów. Wszystko, co robiłem, robiłem z myślą o Was - gdyniankach i gdynianach. Dziękuję. Kocham Gdynię” – napisał po przegranych wyborach Wojciech Szczurek. Miastem rządził nieprzerwanie od 1998 roku.

Z regionów
Burmistrz Głogówka chce sprzedać miejski zamek Elonowi Muskowi
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Z regionów
Fajerwerki coraz większym problemem dla samorządów
Z regionów
Nocny burmistrz Krakowa: Nie można zgasić światła i zamknąć miasta
Z regionów
Co zrobić ze świątecznym drzewkiem? Można dać mu nowe życie
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Z regionów
Jaki rok czeka samorządy? Liczne wyzwania na horyzoncie
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego