Na Dolnym Śląsku zastawili zamek, żeby dokończyć budowę kanalizacji

fot. Urząd Miasta i Gminy Wleń

Samorząd Wlenia ustanowił hipotekę na swoim najcenniejszym zabytku, XII-wiecznym zamku Lenno, by dokończyć budowę sieci kanalizacyjnej we wsi Bystrzyca.

– To powszechnie stosowana praktyka w samorządach. Wleń nie jest jedynym samorządem, który zastosował takie rozwiązanie – zapewnia Artur Zych, burmistrz Wlenia.

To miasto położone w południowo-zachodniej części województwa dolnośląskiego w powiecie lwóweckim nad Bobrem i Wierzbnikiem. Prawa miejskie posiada już od 1261 roku. Mieszka w nim ok. dwóch tysięcy osób, a samo miasto jest wpisane do rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

fot. Urząd Miasta i Gminy Wleń

Największą atrakcją turystyczną gminy jest Zamek Wleń, często nazywany Lenno, który jest prawdopodobnie najstarszym założeniem warownym w Polsce. Początki umocnień na Górze Zamkowej sięgają X w. – był to gród ziemno-drewniany strzegący granicy z Czechami.

Historycy niemieccy przedstawiają zamek we Wleniu jako ulubione miejsce pobytu żony Henryka Brodatego – Jadwigi Śląskiej, która uznana została za świętą i patronkę Dolnego Śląska.

CZYTAJ TAKŻE: Zamek Lubomirskich w Rzeszowie będzie otwarty dla wszystkich

Teraz o zamku zrobiło się głośno z innego powodu – władze gminy ustanowiły na nim hipotekę. Samorząd buduje kanalizację w miejscowości Bystrzyca. Koszt tej inwestycji to 3,9 mln zł brutto.

Z kanalizacji skorzysta około 300 mieszkańców Bystrzycy. – Jedynym możliwym źródłem finansowania była pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, która jest umarzana w połowie. Do tego uzyskaliśmy wsparcie finansowe z KOWR w wysokości 600 tys. zł  – wylicza burmistrz Zych.

Ale gmina musiała mieć wkład własny, który wynosi około 40 proc. kosztów całej inwestycji. – Zasady udzielania pożyczki w WFOŚ są takie, że jeśli wnioskowana kwota pożyczki przekracza 2 mln zł, to wymagane jest inne zabezpieczenie oprócz weksla in blanco. Wchodzi tu w grę zastaw hipoteczny lub zabezpieczenie ubezpieczeniowe – tłumaczy burmistrz Wlenia.

Władze miasteczka postawiły na hipotekę, bo zabezpieczenie ubezpieczeniowe kosztowałoby samorząd około 100 tys. zł. – Na tyle oszacował koszt polisy ubezpieczyciel. Zabezpieczenie hipoteczne to kwota 3,5 tys. zł. Z czego 3 tys. zł to operat szacunkowy, a 500 zł usługi notarialne – tłumaczy Artur Zych.

CZYTAJ TAKŻE: Ruszyło odmrażanie kultury. Przybywa atrakcji do zobaczenia

Zapewnia, że ustanowienie hipoteki pod samorządowy kredyt, to powszechnie stosowana praktyka w samorządach, a Wleń nie jest jedynym samorządem, który zastosował takie rozwiązanie. – Do takich rozwiązań zmusza nas sytuacja. Jesteśmy gminą, która leży prawie w całości  na terenie obszaru  Natura2000, a nasz teren pokrywa się z Parkiem Krajobrazowym Doliny Bobru i jego otuliną. W związku z tym nie istnieje u nas przemysł, czy usługi – wyjaśnia burmistrz Wlenia.

Wylicza, że roczne dochody z CIT w gminie to zaledwie 14,5 tys. zł. – Brakuje nam środków finansowych i czujemy się wykluczeni. Dlatego musimy szukać rozwiązań czasami niekonwencjonalnych – tłumaczy Zych. I dodaje, że zamek był jedyną samorządową nieruchomością o wystarczającej wartości, do zabezpieczenia kredytu.

Nietypowe zabezpieczenie na warowni dało jeden pozytywny efekt: jej promocję. – Mnóstwo ludzi usłyszało o naszym zamku i chce go teraz obejrzeć – mówi burmistrz.

Po przerwie spowodowanej kronawirusem już od końca kwietnia warownię  można ponownie zwiedzać. Obiektem zarządza Konsorcjum Warownia, które dzierżawi zamek od gminy.

Od czerwca – w weekendy i święta – można zwiedzać kościółek św. Jadwigi Śląskiej u stóp zamku. Jest  dostępny w te dni od 12 do 13 oraz od 14 do 15. Oprowadzenia przewodnickie o godzinie 12.30 oraz 14.30.

A na sezon letni zamek przygotowuje wiele atrakcji od zwiedzania nocnego z pochodniami, po warsztaty i spotkania z sokolnikami, geologami czy ornitologami. W wakacje planowane są tam gry terenowe i prelekcje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Prezydent Gdańska: Każdy PIT może oznaczać pieniądze dla kultury

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz opowiada nam o stratach kultury w samorządach i sposobach na ...

Park wodny na warszawskim Moczydle

Jak gorąco, to na basen

Rewitalizacja starych pływalni i budowa nowoczesnych parków wodnych – tak miasta chcą zapewniać ochłodę ...

Innowacje odpowiedzią na kryzysy

Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i ...

Bezpański wrak na parkingu bez OC

Powiaty mają szansę pozbyć się kosztów ubezpieczeń wraków, po które miesiącami nie zgłaszają się ...

Samorządy szukają sposobów na recykling

System kaucyjny na plastikowe butelki i aluminiowe puszki znajduje kolejnych zwolenników. Minister klimatu zapowiada ...

Gliwice na szczycie

Gliwice to miasto ciągłego rozwoju. Na przestrzeni ostatnich lat zrealizowano tu wiele przedsięwzięć znacząco ...