Część miast otwiera dziś baseny. Ale korzystanie z nich nie będzie proste

Od soboty w niektórych miastach zaczynają działać samorządowe pływalnie. Użytkownicy muszą się jednak liczyć z ograniczeniami sanitarnymi.

Publikacja: 06.06.2020 19:16

Część miast otwiera dziś baseny. Ale korzystanie z nich nie będzie proste

Foto: Fot. Pixabay

– Do momentu wejścia do przebieralni trzeba będzie mieć zakryte usta i nos. Konieczna będzie dezynfekcja rąk. Przebieralnie z boksami i prysznice, niektóre z kotarami zapewniającymi intymność, będą koedukacyjne. Na jednym torze będą mogły pływać maksymalnie cztery osoby, w saunie suchej będą mogły jednocześnie przebywać najwyżej trzy osoby – wylicza Agnieszka Błachowska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Zbadają temperaturę na wejściu

Już od soboty w stolicy Podlasia wznowi działalność Pływalnia Rodzinna przy ul. Stromej. Będzie czynna codziennie w godz. 6 -22, a jednorazowo w tym obiekcie będzie mogło przebywać 75 osób.

Do rozpoczęcia sezonu gotowe jest też kąpielisko na plaży miejskiej Dojlidy. Od soboty będzie ono strzeżone przez ratowników wodnych.

– Woda w zalewie została przebadana przez Sanepid. Do jej jakości nie ma zastrzeżeń. Ze względu na koronawirusa trzeba będzie zachowywać dystans dwóch metrów i unikać zatłoczonych miejsc – mówi Agnieszka Błachowska.

Także od 6 czerwca ponownie otwarta zostanie miejska kryta pływalnia przy ul. 17 Stycznia w Ciechanowie.

CZYTAJ TAKŻE: W czasie suszy woda z basenów dostała drugie życie

– Basen będzie funkcjonował zgodnie z nowymi wytycznymi służb sanitarnych. Będą obowiązywały limity osób w obiekcie oraz nowe godziny wejść na pływalnię – podaje Urząd Miasta.

Z pływalni krytej będą mogli korzystać sportowcy, osoby pływające rekreacyjnie, czy też realizujące rehabilitację. Pierwsi pływacy będą mogli wejść do wody o godzinie 6 rano.

Tu także będą obowiązywały limity osób przebywających w wodzie. – Jednocześnie w dużym basenie będą mogły pływać 24 osoby, na jednym torze dozwolone będzie pływanie maksymalnie czterech osób – tłumaczy miasto.

Z kolei mały basen rekreacyjny zostanie przedzielony na dwie strefy, w każdej będzie mogło przebywać do 10 osób. Jacuzzi i zjeżdżalnia oraz bicze wodne będą wyłączone z użytkowania do odwołania.

Wejścia na basen dla osób indywidualnych będą możliwe o wyznaczonych godzinach (6., 8., 10, 16, 18, i 20), natomiast kluby sportowe będą korzystały z obiektu między 12- 15.

– Pomiędzy kolejnymi wejściami przestrzenie wspólne (przebieralnie, korytarze, prysznice) będą sprzątane i dezynfekowane. Korzystanie z przebieralni, gdzie dostępna będzie co druga szafka, możliwe będzie zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych – informuje Urząd Miasta w Ciechanowie.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus pogrąża miejskie budżety. Zapłacą również mieszkańcy

Dodaje, że po każdym użyciu szafki będą dezynfekowane, a w obiekcie dostępne będą płyny do dezynfekcji.

Bezzwłocznie do wody, bez widzów

Zgodnie z nowymi przepisami, nie będzie możliwości oczekiwania w holu głównym, przebieralniach, ani na trybunach na osoby pływające w obiekcie. Szatnia główna będzie wyłączona z użytkowania.

W sobotę otwiera się też Aquapark we Wrocławiu. Przed wejściem do obiektu znajduje się kamera termowizyjna, która będzie sprawdzać, czy osoby wchodzące do aquaparku nie mają podwyższonej temperatury.

Zgodnie z przepisami, w jednej strefie basenowej będzie mogło przebywać jednocześnie do 150 osób. Serwis sprzątający przez całą dobę będzie dezynfekował obiekt.

Także w sobotę zaplanowano otwarcie największych lubelskich basenów: czynne będzie Centrum Łabędzia oraz basen sportowy w kompleksie Aqua Lublin, a także siłownia FitGym w Aqua Lublin.
Woda musi być przebadana

Nie wszystkie miasta otwierają jednak baseny w sobotę. W Gdańsku zakończyło się napełnianie wodą czterech pływalni.

– Trzeba jednak jeszcze wykonać badania na obecność bakterii e-coli czy legionelli. Uzdatniona woda basenowa musi być też w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, tak, by użytkownicy mogli czuć się bezpiecznie – tłumaczy gdański ratusz.

Zdaniem urzędników wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta same biorą się za wykonywanie testów na koronawirusa

– Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid-19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich – podkreśla Urząd Miasta w Gdańsku.

Warszawa napełnia wodą

Do otwarcia basenów przygotowuje się też Warszawa. Od ubiegłego piątku trwa proces napełniania miejskich basenów w stolicy. A jest ich kilkadziesiąt. Obiekty muszą przejść teraz rozruch technologiczny oraz uzyskać dopuszczenie Sanepidu, od którego zależeć będzie, kiedy zostaną otwarte pływalnie.

– Każda potrzebuje odpowiedniego czasu do osiągnięcia pełnej gotowości świadczenia usług na wymaganym przepisami prawa poziomie. Jeżeli do tego dodamy określony reżim warunków epidemicznych i wynikającą z nich konieczność stosowania odpowiednich wytycznych przeciwepidemicznych – „odmrożenie” tej części infrastruktury musi nastąpić według ściśle określonego planu – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Stolica czas pandemii wykorzystała do serwisów i remontów basenów, które zazwyczaj były robione w wakacje. Dzięki temu większość ośrodków nie przewiduje w okresie wakacyjnym przerw w działalności basenów. Pierwsze pływalnie otworzą się 6 czerwca w dzielnicy Ursynów i 8 czerwca na Białołęce. Informacje o wszystkich otwarciach będą publikowane na stronach ośrodków.

W Ciechanowie dużym zainteresowaniem w okresie letnim cieszą się zrewitalizowane kąpielisko Krubin i zmodernizowany odkryty basen przy ul. Kraszewskiego.

– Otwarcie sezonu kąpielowego na basenie odkrytym oraz kąpielisku miejskim przewidziano na 27 czerwca. Aktualnie MOSiR prowadzi intensywne prace, umożliwiające uruchomienie kąpieliska i basenu odkrytego – podkreśla ciechanowski ratusz.

Na razie nie wiadomo, kiedy ponownie zostaną otwarte Termy Maltańskie, bo przy takich obostrzeniach to się nie opłaca. Przy zamkniętych basenach spółka generuje miesięcznie około miliona złotych strat, a po otwarciu obiektu na obowiązujących warunkach mogą one sięgać nawet 2 milionów złotych.

Z regionów
W 2025 roku siedem gmin powiększyło swój obszar. Kosztem sąsiadów
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Z regionów
Telewizyjne imprezy sylwestrowe. Zyskują na nich miasta oraz lokalny biznes
Z regionów
Święta powodzian. Wspólne wigilie i kolacje w samotności
Z regionów
Świąteczne iluminacje w miastach. Oryginalne, ale nie za drogie
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Z regionów
Anna Kovbasiuk: Miasta przyszłości
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay