Uzdrowiciel z Pomorza oferował lek na koronawirusa. Wylądował w areszcie

Fot. Pixabay

Tymczasowym zatrzymaniem przez policję skończyła się dla Tomasza D. – lokalnego polityka PSL, muzyka i uzdrowiciela-amatora – próba zachęcania do terapii własnego pomysłu. D. przekonywał, że posiada lek na raka i cukrzycę, a jak okazało się w ostatnich tygodniach: również na koronawirusa.

D. przekonywał, że jest gotowy dać się zarazić koronawirusem w programie na żywo, po czym „w ciągu 5 minut” pozbyć się groźnego patogenu dzięki wymyślonemu przez siebie specyfikowi.

To najwyraźniej przeważyło szalę: prokuratura w Gdańsku już od dawna prowadziła postępowanie w sprawie deklaracji D. o autorskiej terapii raka, jednak decyzja o zatrzymaniu zapadła dopiero teraz. Pod koniec kwietnia w prawach członka partii zawiesił D. prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Algi i nano-srebro

Oparty na wyciągu z alg morskich i nano-srebrze specyfik NanoAstax miał leczyć różne schorzenia. Jego twórca zapewniał, że należą do nich nowotwory, cukrzyca, udar, nadciśnienie, astma i wiele innych – z wirusem wywołującym COVID-19 na czele. Lek D. reklamował przede wszystkim na własnym profilu na Facebooku, korzystając z popularności, jaką dawała mu działalność polityczna oraz zespoły muzyczne Massuana i Biało-Czerwone Gitary.

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie szykują lek na koronawirusa

Specjaliści konsekwentnie ostrzegają jednak przed oszustwem. – To jest niedopuszczalne, nie rozumiem tego – komentowała sprawę dla Radia Gdańsk Maria Krauze-Baranowska, farmakognostka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Jeszcze kilka lat temu uważałabym, że jest bardzo dużo niewiedzy na temat tego typu produktów. Ale żyjemy w świecie suplementów diety już wiele lat. Ukazało się mnóstwo publikacji, które mówią o zagrożeniu. To budzi zawsze moje zdziwienie, że takie osoby wciąż znajdują krąg osób zainteresowanych – dodawała.

Polowanie na naiwnych

Epidemia stała się jednak okazją dla wielu szarlatanów. Najsłynniejszym był oczywiście Jerzy Zięba, który od lat promuje witaminę C jako lek na raka – a ostatnio również SARS-COV-2. Jednak w jego cieniu funkcjonują również inni: dziennikarze TVN dotarli m.in. do osób proponujących w mediach społecznościowych lecznicze mieszanki z ziół na szereg chorób – w tym koronawirusa.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus pogrąża miejskie budżety. Zapłacą również mieszkańcy

W sieci pojawiły się też oferty sprzedaży testów na koronawirusa, niekiedy określanych jako „domowej roboty”. Hakerzy próbowali z kolei wyłudzać dane i dostęp do rachunków bankowych, rozsyłając informacje o rzekomych kosztownych, przymusowych szczepieniach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PRL – niewygodne dziedzictwo

Połączenie nowohuckiego Muzeum PRL-u (w budowie) z Muzeum Krakowa (d. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) ...

Samorządy: ubytki w PIT wymagają drastycznych kroków

Prezydent Białegostoku wstrzymuje wszystkie wydatki miasta, poza tymi bieżącymi. W specjalnym liście do jednostek ...

Rewitalizacja kolejek wąskotorowych. Zaczyna się lato na wąskim torze

Obostrzenia obowiązują także w wagonach turystycznych, jednak kolejki wąskotorowe coraz liczniej ruszają po przedłużonej ...

Dwa tygodnie z górki: regiony szykują się na inwazję narciarzy

Ferie zimowe coraz bliżej. Krajowe stacje narciarskie zapraszają i kuszą nowościami. Najwcześniej – od ...

Małopolska: trudny powrót do normalności

W lipcu tego roku w porównaniu z lipcem roku ubiegłego nastąpił ponadtrzykrotny spadek aktywności ...

Smartfon odnajdzie autobus

Pasażerowie komunikacji publicznej w niektórych miastach mogą uzyskać informację o nadjeżdżającym autobusie lub rozkładzie ...