Laboratorium w pokoju, czyli co oferują centra nauki w czasie epidemii

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie powstało już dziesięć lat temu
AdobeStock

Domowe eksperymenty, majsterkowanie, obserwacja nieba, filmy, scenariusze dla nauczycieli – centra nauki szerzą dziś wiedzę na odległość.

„Zrób sobie Kopernika i eksperymentuj w domu” – zachęca warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Przepisy na doświadczenia pojawiają się codziennie na stronie kopernik.org.pl. Wybieramy „drożdżową pompkę”, do której potrzeba jakże popularnego zestawu – drożdży, cukru i wody. W tym jednak wypadku chodzi o gaz, który powstanie dzięki wspomnianym składnikom, napełniając balon zatknięty na naczynie.

Do wyboru również kurs majsterkowania. I to nie byle jaki – można zbudować helikopter albo odrzutowy samochód. Tutaj opisy zadań zastąpiono filmami instruktażowymi.

CZYTAJ TAKŻE: Kopernik dał przykład. Wkrótce powstaną kolejne centra nauki

Centrum Nauki Kopernik serwuje wiedzę w makro- i mikroskali. Pierwsza to przewodnik dla początkujących domowych astronomów (np. gdzie na wieczornym niebie można znaleźć Wenus), druga – materiały bezpośrednio związane z bieżącą sytuacją. Można przyjrzeć się m.in., jaka ilość patogenów – bakterii, wirusów – przenosi się za pośrednictwem przedmiotów lub poprzez zwykłe „przybicie piątki”.

Młodzi odkrywcy

Tuż obok zamieszczono inspiracje i materiały dla nauczycieli. „Dzielimy się scenariuszami lekcji i doświadczeń wypracowanymi w programach, które prowadzimy poza Kopernikiem” – zachęcają autorzy.

Jednym z takich programów jest Klub Młodego Odkrywcy – cykl eksperymentów prowadzonych pod okiem opiekunów. KMO to naprawdę klub – w Polsce i za granicą zrzesza kilkaset grup żądnych wiedzy. Przykładowy temat zajęć – „Powstawanie chmur, czyli dlaczego nie z każdej chmury pada deszcz?” Na starszych uczniów czeka ESERO – program edukacji kosmicznej Europejskiej Agencji Kosmicznej. Głównym celem jest tu rozwijanie pasji do nauk ścisłych oraz rozwój kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka). Przykładowe zajęcia – „Robimy kamerę na podczerwień”.

Niebo i kino

Nie możecie przyjść do nas, więc tym razem my odwiedzimy was – zapowiadają w łódzkim Centrum Nauki i Techniki EC1. „Cieszcie się materiałami, które dla was przygotowujemy. Filmy, transmisje na żywo, wirtualne spacery i oprowadzania, zagadki oraz quizy. Mamy w zanadrzu coś dla fanów kina, nauki, techniki, komiksów i gwiazd, dlatego zapewniamy, że będzie z czego wybierać”.

CZYTAJ TAKŻE: Klony Kopernika rosną w całym kraju

Materiały publikowane są od poniedziałku do piątku o godzinie 11 na stronie www.centrumnaukiec1.pl oraz w mediach społecznościowych. W ofercie wirtualne spacery po Centrum w towarzystwie animatorów, transmisje z miejscowego planetarium, ale też – jako że w dawnych budynkach łódzkiej elektrowni powstaje Narodowe Centrum Kultury Filmowej – migawka o polskim kinie z przełomu lat 50. i 60. Zapanowały wówczas odwilż, jazz i względna swoboda, a filmoznawcy nazwali ten krótki czas Kinem Nowego Obyczaju. „Niewinni czarodzieje”, „Nóż w wodzie”, „Do widzenia do jutra”…

– Ciekawi jesteśmy, czy potraficie wymienić tytuły wszystkich pojawiających się w klipie filmów? – pytają autorzy materiału przygotowanego na wystawę o historii kina polskiego „Kino Polonia”. Zgodnie z zapowiedziami będzie to największa atrakcja Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

W ogniu

Działa też gdańskie Hevelianum. „We współpracy z gdansk.pl przygotowaliśmy dla was filmy, z których dowiecie się między innymi jak powstaje grzmot, co to są węże faraona i czy można grać na kieliszkach” – zachęcają gdańscy edukatorzy.

Na pierwszy ogień poszedł… ogień właśnie. Tematem filmu otwierającego cykl jest bowiem „Ciepło i zimno”. – W momencie, gdy rozpalimy ognisko, płomień, który widzimy jest jedynie częścią energii, która do nas dociera. Oprócz światła odczuwamy też ciepło, dlatego lubimy siedzieć przy ognisku. Gdyby jednak spojrzeć na ogień okiem chemika czy fizyka, to ten ogień nie jest jednym zjawiskiem. Jest tu wiele zjawisk, które zachodzą jednocześnie – rozpoczyna Mateusz Bartoszewski, edukator Hevelianum, który zabiera młodego widza w naukową podróż. Ten i kolejne filmy dostępne są m.in. na profilu społecznościowym Centrum Nauki Hevelianum.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2019: przybywa pasażerów komunikacji miejskiej

Choć Polacy mają coraz więcej samochodów, chętniej korzystają też z transportu publicznego. Trend ten ...

Karol Trammer: Pociągi pod niespecjalnym nadzorem

Miejscowości bez dobrej komunikacji się wyludniają – mówi Karol Trammer, autor książki „Ostre cięcie ...

Nowa siedziba szpitala psychiatrycznego w Drewnicy to inwestycja mazowieckiego samorządu

Na zdrowie wydają tyle, ile mogą

Profilaktyka, sprzęt do leczenia, nowe szpitale – lokalne władze starają się przeznaczać na ochronę ...

Miliardy z podatków już wydane

Samorządy też korzystają na ożywieniu gospodarczym i uszczelnieniu systemu podatkowego. Ale szastać pieniędzmi nie ...

Dolny Śląsk – zagłębie literatury kryminalnej

We Wrocławiu rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Nagrodę Honorową Wielkiego Kalibru dla zagranicznego autora za ...

Jak złowić pracownika na studiach

Świętokrzyscy przedsiębiorcy wybrali najlepsze prace dyplomowe studentów miejscowej politechniki. Laureaci otrzymują nie tylko nagrody ...