Smog: lepsze powietrze w miastach czy urzędowy optymizm?

AdobeStock

Część miast opublikowała uśrednione wyniki całorocznych pomiarów stanu powietrza za 2019 r. Są zdecydowanie lepsze niż jesienno-zimowe rezultaty pomiarów dobowych.

Nie oznacza to, że jest dobrze – zastrzegają samorządy – jednak można odnieść wrażenie, że próbują w ten sposób poprawić nastrój mieszkańców. Tymczasem liczba smogowych dni w sezonie grzewczym pozostaje wysoka.

Dane z Krakowa pokazują, że w ciągu ostatnich pięciu lat powietrze się poprawia. O ile w 2015 roku średnie roczne stężenie pyłu PM10 wyniosło 54 mikrogramy na metr sześcienny, w 2016 i 2017 po 44, w 2018 – 43, to w 2019 zanotowano 35 µg/m sześc. Oznacza to, że krakowska atmosfera znalazła się wreszcie na dopuszczalnym poziomie – 40 mikrogramów na metr sześcienny w ujęciu średniorocznym.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Jednak wyniki pomiarów dobowych z zeszłego roku nie są już tak optymistyczne. Z informacji dostarczonych przez krakowski magistrat wynika, że dni, w których stężenie pyłu PM10 w powietrzu przekraczało dobową normę (50 µg/m sześc.) było w mieście aż 64. Porównanie z rokiem 2018 – kiedy zanotowano 140 takich dni – wypada zdecydowanie na korzyść, ale to wciąż dwa (najpewniej jesienno-zimowe) miesiące. Dobra wiadomość to brak dni z bardzo wyraźnym przekroczeniem normy (pow. 100 µg/m sześc.) od października do grudnia. Rok wcześniej w tym samym okresie były trzy takie doby.

Czujne szkoły

Odczyty z 211 czujników zainstalowanych na budynkach szkół w ponad dwudziestu gminach aglomeracji poznańskiej wskazują, że w żadnej dzielnicy Poznania ani w sąsiednich miejscowościach nie stwierdzono przekroczenia norm średniorocznego stężenia pyłów PM10 i PM2,5. „To pierwszy tak kompleksowy pomiar jakości powietrza podsumowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań” – informuje miasto.

CZYTAJ TAKŻE: Paradoks: powietrze w małych miastach może szkodzić bardziej niż w metropolii

Najwyższy wynik zanotowano w gminie Czerwonak – 32 µg/m sześc., najniższy w gm. Rokietnica – 18 µg/m sześc. Czujnik zainstalowany w jednej ze szkół Przeźmierowa wskazał 40,5 µg/m sześc. W samym Poznaniu najwyższe średnioroczne stężenie pyłu PM10 zarejestrowano na Wildzie – 27 µg/m sześc.

Podobnie jest w przypadku pyłu PM2,5. Zgodnie z normą obowiązującą w 2019 roku, poziom średniorocznego stężenia nie powinien przekraczać tu 25 µg/m sześc. (od bieżącego roku jest to 20 µg/m sześc.). Żadna z gmin na terenie metropolii nie przebiła poziomu 20. Jedynym punktem z miejscowym przekroczeniem rocznej normy okazała się szkoła w Radzewie – 27 µg/m sześc.

Optymizm z urzędu

Brzmi nieźle, ale znów wypada sprawdzić wyniki średniodobowe. Na Wildzie było 55 dni z przekroczeniem dopuszczalnego dobowego poziomu PM10 (50 µg/m sześc.). W „najczystszych” dzielnicach, Nowe i Stare Miasto, odpowiednio 32 i 34. To wciąż dużo i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zdaje sobie z tego sprawę.

CZYTAJ TAKŻE: Antysmogowa lotna kontrola

– Oczywiście nie zwalnia nas to z podejmowania systemowych działań w zakresie poprawy sytuacji. Wiemy, jaki wpływ na jakość powietrza ma palenie w piecach węglowych i kominkach, dlatego nadal będziemy wspierać mieszkańców w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz kontynuować akcje edukacyjne i kontrolne. Na podstawie danych widzimy, w jakich dzielnicach te działania powinny zostać zintensyfikowane – mówi, dodając jednak, iż „z danych wynika, że jakość powietrza w Metropolii Poznań nie jest tak zła, jak donoszą niektóre źródła”.

Urzędowy optymizm, wsparty średniorocznymi wynikami – które mimo dość ciepłej zimy nie są zachwycające – może się okazać zdecydowanie przedwczesny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Płatny postój nie działa jak trzeba

Złe oznaczenie stref może być podstawą podważenia legalności dochodów miast z tytułu opłat za ...

Wejście do stacji Targówek Mieszkaniowy

Warszawskie metro coraz dłuższe

Na warszawskim Targówku są już gotowe nowe stacje metra. Na Woli trwa ich wykańczanie. ...

Spalarnie lekiem na drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Niekoniecznie.

Samorządy widzą w spalarniach odpadów szansę na zredukowanie rosnących stert śmieci. Jednak nie umożliwią ...

Niezwykłe dzwony sandomierskich dominikanów

Po sześciu latach przerwy znów rozbrzmiewają trzy sandomierskie dzwony na wieży kościoła św. Jakuba. ...

Instytucje kultury ledwo zipią, choć pod otwartymi – kolejki

W województwie warmińsko-mazurskim jeszcze przed decyzją rządu instytucje się zamykały. Przy granicy czeskiej względny ...

Bez samorządów nie da się rządzić

Samorządy już dzisiaj cerują dziury państwa. Jak zostaną im odebrane pieniądze, to nie tylko ...