Reklamowy kompromis. Oto jak radzą sobie z uchwałami krajobrazowymi w Trójmieście

Sklep z ziołami - przed i po konsultacjach ze specjalistami Gdańskiej Szkoły Szyldu.
Fot. Gdańska Szkoła Szyldu

Gdańska Szkoła Szyldu pomoże przedsiębiorcom w spełnieniu wymogów uchwały krajobrazowej.

Kolejne miasta zrywają z reklamową brzydotą, wprowadzając – nie zawsze bez komplikacji – miejscowe uchwały krajobrazowe. Oręż do walki dała im ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, potocznie: ustawa krajobrazowa.

Po blisko pięciu latach od wejścia w życie przepisów władze większości miast wciąż są na początku drogi. Jednak gdzieniegdzie uchwały już działają. A to oznacza nie tylko zakaz wieszania banerów i billboardów gdzie popadnie. Przepisy nakładają też ograniczenia na firmy reklamujące się szyldem rozumianym jako tablica na budynku, w którym prowadzona jest działalność.

Ułatwić życie przedsiębiorcom

O ułatwienie życia takim przedsiębiorcom starają się samorządy, organizacje pozarządowe i plastycy. W stolicy województwa pomorskiego ruszyła właśnie Gdańska Szkoła Szyldu. Twórcą przedsięwzięcia jest Fundacja Palma.

CZYTAJ TAKŻE: Ustawa krajobrazowa oczyści Kraków?

Zamieszczono tu m.in. poradnik „Szyld gdański”, pomocny przy projektowaniu zgodnych z przepisami tablic. „Podpowiemy, jak dobrać szyld, by stał się wizytówką. Odnajdź typ lokalu, w którym prowadzisz działalność, i wybierz spośród form szyldów dopuszczonych przepisami uchwały krajobrazowej Gdańska” – zachęcają autorzy przewodnika, czyli Gdański Zarząd Dróg i Zieleni i Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.

Obok poradnika na stronie Gdańskiej Szkoły Szyldów znajdują się propozycje zmian kilkunastu wybranych szyldów oraz lista kontaktów do projektantek i projektantów.

– Możemy pomóc na dwa sposoby. Albo skontaktować z wcześniej wybranym projektantem lub projektantką, albo skoordynować cały proces tworzenia szyldu, od projektu po realizację. W obu przypadkach przygotowanie projektu jest odpłatne – wyjaśnia Natalia Koralewska z Fundacji Palma.

Gdańska Szkoła Szyldu to niejedyna trójmiejska inicjatywa estetyczna. Od lat działa tu Stowarzyszenie Traffic Design, znane z licznych działań okołoarchitektonicznych – obok pół setki gdyńskich murali ma na koncie szyldy, rzeźby, instalacje, a nawet artystyczne kratki ściekowe.

CZYTAJ TAKŻE: Miasta szykują się do rewolucyjnego demakijażu

Gościnne występy w Warszawie

„Uważamy, że miasto – jego charakter, wygląd i funkcjonowanie – stanowi wspólną sprawę nie tylko samorządu, ale przede wszystkim mieszkańców reprezentujących różne grupy społeczne: przedsiębiorców, rzemieślników, aktywistów, ludzi młodszych i starszych. Sprzeciwiamy się wizualnej i architektonicznej bylejakości na ulicach oraz wszędobylskiej reklamie. Chcemy propagować społeczną odpowiedzialność za estetykę i dostępność miasta” – piszą w swoim manifeście członkowie stowarzyszenia. I działają.

Ostatnim przejawem tej działalności jest estetyzacja targowiska w Gdyni Orłowie. Udało się tu stworzyć autorskie murale zamiast banerów reklamujących pawilony, nowy szyld główny i poradnik dobrych praktyk dla miejscowych przedsiębiorców.

Traffic Design stoi też za wydanym nakładem Urzędu Miasta Gdyni poradnikiem dla przedsiębiorców i zarządców nieruchomości „Od strony ulicy”, stanowiącym podpowiedź, jak powinien wyglądać szyld w modernistycznym gdyńskim śródmieściu.

CZYTAJ TAKŻE: Billboardy dalej będą straszyć

Stowarzyszenie ma w dorobku również gościnne występy – za nami kilka edycji akcji re:design, prowadzonej zarówno w Gdyni, jak też w Warszawie (tu we współpracy z urzędem m.st. Warszawy w ramach programu rewitalizacji prawobrzeżnej części miasta pt. na_prawa Warszawa).

Dzięki stołecznej części przedsięwzięcia zakłady rzemieślnicze na Pradze Północ i Południe dostały profesjonalne i stylowe szyldy. Przyjemniej jest przecież, kiedy tablica np. zakładu optycznego nie razi w oczy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

4 czerwca w samo południe

Zbliża się 30. rocznica wyborów, które dały wolność. Samorządowe instytucje kultury zaplanowały na ten ...

Komu wodociąg, komu kanalizację

Nawet w dużych miastach nie wszyscy są podłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na wsiach to ...

Wstrzykiwacze z aplikacją na smartfonie

Z dzisiejszej perspektywy mam wrażenie, że początki naszej działalności były dużo bardziej ryzykowne i ...

Do zmiany granic trzeba zgody

Powiększenie obszaru którejś z gmin miałoby być niemożliwe bez zgody gminy, której teren miałby ...

Wejście do stacji Targówek Mieszkaniowy

Warszawskie metro coraz dłuższe

Na warszawskim Targówku są już gotowe nowe stacje metra. Na Woli trwa ich wykańczanie. ...

Obwodnica niezgody

Odcinek dawnej drogi wojewódzkiej, biegnący przez centrum miasta, stał się drogą powiatową, a w ...