Stara Nowa Huta w Krakowie i Śródmieście we Wrocławiu – to według brytyjskiej gazety „The Guardian” jedne z najlepszych dzielnic w europejskich miastach.
Zestawienie „10 of the best city neighbourhoods in Europe” zostało stworzone przez czytelników, którzy odwiedzali różne miasta. A Nowa Huta – przez wiele lat niedoceniana – znalazła się w podobnym rankingu po raz pierwszy.
Dobre miejsce do mieszkania
Czytelnicy „The Guardian” nie brali pod uwagę znanych centrów miejskich, czy centrów rozrywki. W rankingu umieścili dzielnice, które – ich zdaniem – z wielu względów są dobre do mieszkania.
CZYTAJ TAKŻE: Ranking Samorządów 2019: Najlepsi już po raz 15
Oceniane były np. jakość życia, wygoda, atrakcyjność przestrzeni, a nawet poczucie, że jest się we właściwym miejscu. Za najlepszą została uznana dzielnica Krakowa – tzw. stara Nowa Huta (najstarsze osiedla tej części miasta m.in. Centrum A, B, C, D i E , os. Zielone, Szkolne, Młodości, Kolorowe, Wandy, Stalowe, Na Skarpie). Czytelnicy docenili to, że Nowa Huta jest bardzo zielona, a zieleń jest idealnie skomponowana z architekturą. Podobał się im ład i harmonia w zabudowie dzielnicy, niezbyt drogie restauracje, ciekawe muzea i miejsca do spędzania wolnego czasu. Słowem wszystko to co składa się na dawny „robotniczy raj”.
Autor notatki o krakowskiej dzielnicy, Martin Charlesworth, nazywa Nową Hutę „mistrzowską klasą socjalizmu”. Wspomina też o wystawie w Muzeum Nowej Huty na os. Centrum E (kiedyś mieścił się tu Światowid – jedno z dwóch dużych nowohuckich kin). – Dzięki za parki i niedrogie mieszkania – pisze Charlesworth.
Nowa Huta to północno-wschodnia część Krakowa (do 1951 r. odrębne miasto), zbudowana dla pracowników kombinatu metalurgicznego – wtedy Huty im. Lenina, dziś huty Arcelor Mittal. Powstała na terenie dawnych podkrakowskich wsi, do tej pory jej sporą część stanowią peryferyjne osiedla wiejskie. Została wybudowana w stylu tzw. socrealizmu.
CZYTAJ TAKŻE: Nowa Huta ma być znów nowa
Poza Krakowem
Drugie miejsce w zestawieniu „Guardiana” zajęło wrocławskie Śródmieście. We Wrocławiu spodobała się recenzentom m.in. Hala Stulecia otoczoną „jedną z najpiękniejszych zieleni miejskich w Polsce”.
Autorka notki, Emily Moore, wyróżnia Wrocławski Manhattan – wybudowany w latach 70. ubiegłego wieku zespół sześciu wieżowców, liczne bary i restauracje wokół budynków uniwersyteckich, a także ścieżki rowerowe wzdłuż Odry, które pięknie się prezentują, zwłaszcza latem.
Poza polskimi dzielnicami, na liście magazynu znalazły się także m.in.: Wilhelminapark w Utrechcie („pięknie zielony obszar ze wspaniałymi willami, a także typowo holenderskimi wąskimi domami”), Vallecas w Madrycie („najlepsze widoki w Madrycie i zachód słońca nad centrum miasta”), Moabit w Berlinie, Le Panier w Marsylii, Howth w Dublinie, Döbling w Wiedniu, Józsefváros w Budapeszcie oraz Nea Smyrni w Atenach („duża zielona oaza z sosnami aleppo, cyprysami i kamiennymi sosnami, idealna na spacery”).
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.