Wielki piec w Krakowie ożyje w marcu

mat.pras.

Wielki piec w krakowskiej hucie im. T. Sendzimira prawdopodobnie wznowi działalność w połowie marca.

ArcelorMittal Poland, właściciel hutniczego kombinatu poinformował, że podjął decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej zakładu, która została zatrzymana w listopadzie 2019 r. Produkcję wstrzymano ze względu na pogarszające się warunki rynkowe. Piec nie działał przez ponad dwa miesiące.

CZYTAJ TAKŻE: Nowa Huta ma być znów nowa

Wygaszanie wielkiego pieca w hucie T. Sendzimira rozpoczęło się 23 listopada. Została również zatrzymana praca stalowni i linii ciągłego odlewania stali. Na czas postoju wszystkie instalacje wielkopiecowe i stalownicze zostały odpowiednio zabezpieczone m.in. przed korozją i zamarznięciem, a bieżący nadzór nad nimi sprawuje do dziś ta część pracowników, która pozostała w krakowskiej hucie.

Skutki wygaszenia

W czasie wygaszania pieca w krakowskiej hucie pracowało 3500 pracowników, z czego 800 stanowiły osoby związane bezpośrednio z jego działalnością. Arcelor Mittal zaplanował, że 400 z nich zostanie w Krakowie, a reszta dostała propozycje pracy w hucie koncernu w Dąbrowie Górniczej. Już zapowiedź wygaszenia pieca wywołała protesty pracowników kombinatu (krakowska huta do tej pory pozostaje jednym z większych pracodawców w mieście). Sprawą zajęli się też radni miasta. Został zwołany okrągły stół poświęcony problemowi. Podczas sesji Rady Miasta Krakowa Sylwia Winiarek, rzeczniczka ArcelorMittal zapewniała, pomimo wygaszenia pieca, firma nie planuje zwolnień pracowników.

CZYTAJ TAKŻE: Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

Władze miasta przygotowywały się jednak na różne okoliczności. – Nawet czasowe wyłączenie pieca oznacza dla Krakowa skutki finansowe. Przede wszystkim mniejsze wpływy z podatków CIT jakie płaci ArcelorMittal, również z podatków PIT. Jeżeli część pracowników, płacących podatki w Krakowie zostałaby zwolniona, to miastu automatycznie spadłyby wpływy – mówił Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu. Rada miasta przyjęła też rezolucję do prezydenta RP, premiera, rządu, parlamentarzystów i szefa Komisji Europejskiej w sprawie ograniczenia negatywnych skutków wyłączenia wielkiego pieca. Powstawały pomysły jak zagospodarować pracowników huty.

Potrzebne półprodukty

Zgodnie z deklaracjami ArcelorMittal planowany był kilkumiesięczny przestój pieca i wznowienie produkcji – gdy pozwoli na to sytuacja finansowa. – Planujemy wznowić pracę instalacji, jak tylko poprawią się warunki na rynku, a produkcja stali w Krakowie znów będzie opłacalna – zaznaczał Czesław Sikorski, wiceprezes  ArcelorMittal Poland. Piec stał nieczynny niespełna trzy miesiące. Jak wyjaśnił Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland, decyzja o jego ponownym uruchomieniu wynikła głównie z konieczności dostarczenia półproduktów do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca. Konieczne jest także uzupełnienie strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe. Firma zakłada, że ponowne uruchomienie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie nastąpi w połowie marca, ale ostateczna data będzie zależała od czasu potrzebnego na przygotowania.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce. W skład grupy wchodzi pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą także Zakłady Koksownicze Zdzieszowice, będące największym producentem koksu w Europie. AMP zatrudnia ok. 11 tys. osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko Poznań Ławica rośnie szybciej od planów

Lotnisko w Poznaniu obsłużyło od stycznia do lipca 2019 r. 1 325 269 pasażerów. ...

Radni Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego przystąpili do pracy

Za nami pierwsze posiedzenie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W obradach wzięło udział 51 radnych, z ...

Granice użytku ekologicznego muszą być precyzyjne

Rada Miejska nie wykazała, ażeby interes publiczny uzasadniał ustanowienie na prywatnym gruncie obszaru służącego ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...

Konferencje nad morzem

Dolina Charlotty to nie tylko komfortowy hotel między Ustką a Słupskiem oraz miejsce Festiwalu Legend ...

Lepiej się przyzwyczajmy: maszty będą częścią krajobrazu

Mieszkańcy Cieszyna protestują przeciwko wysokiemu masztowi telefonii komórkowej, który postawiono w mieście. Lokalne władze ...