Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

mat.pras.

Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ma nowego właściciela. Miasto od wielu lat czuwa, by zabytkowa, historyczna wartość przedwojennej architektury była jednym z niezbywalnych atutów miasta.

W Gliwicach przeprowadzono już wiele tak udanych renowacji. W prywatne ręce przekazano budynki m.in. przy ul. Plebańskiej, Długosza, Stalmacha czy Dworcowej, które teraz pełnią nowe funkcje a jednocześnie cieszą oko i są jedną z atrakcji turystycznych miasta. W czerwcu nowego właściciela znaleziono dla zabudowań przy ul. Kościuszki 44–46 (autorstwa Hansa von Poellnitza), które, tak jak budynek po Hucie Gliwice, są objęte indywidualną ochroną konserwatorską.

mat.pras.

Stojący na działce o powierzchni prawie 2000 mbudynek dyrekcyjny przy ul. ks. Hlubka 4 został wzniesiony na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Zabytkowy obiekt posiada klatkę schodową z kutymi balustradami oraz reprezentacyjne wejście zaakcentowane czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko.

mat. pras.

Prawdziwą perełką jest wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar. Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej oraz z motywami roślinnymi. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. Miasto szukało dla tej nieruchomości nowego właściciela, który przeprowadzi kosztowne prace, pozostając wiernym architekturze miejsca.

Zostanie nim Elektrownia Wiatrowa Toszek sp. z o.o. W licytacji za okazały gmach po dyrekcji Huty Gliwice zaoferowano kwotę 4,16 mln zł. Historyczny obiekt doskonale nadaje się na siedzibę banku, hotelu, instytucji publicznej, apartamentowca czy dużej firmy.

Tekst powstał przy współpracy z miastem Gliwice

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nie płacisz? Zapomnij o kredycie

Nawet ponad 400 tys. złotych są winni samorządom lokatorzy mieszkań komunalnych ze Śląska. Coraz ...

Więcej gazu na Kujawach

Po latach starań gmina Lisewo doczekała się w końcu gazyfikacji. Do końca 2022 roku, ...

A jednak jest normalnie

Odetchnąłem z ulgą po przeczytaniu tekstów najnowszego „Życia Regionów”. Dlaczego tak się stało? I czemu ...

Wspólny bilet komunikacyjny dla Trójmiasta na razie… tylko w Gdańsku

Wspólny bilet na komunikację miejską i kolejową w ramach aglomeracji będzie od kwietnia testowany ...

Magazyn energii powstanie na poczcie

Wspólne badania i budowa instalacji fotowoltaicznych na terenie sortowni Poczty Polskiej w Lublinie – będą ...

Z Gliwicami zawsze po drodze

Gliwice obecnie są jednym z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Tu, na największym węźle ...