Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ma nowego właściciela. Miasto od wielu lat czuwa, by zabytkowa, historyczna wartość przedwojennej architektury była jednym z niezbywalnych atutów miasta.
W Gliwicach przeprowadzono już wiele tak udanych renowacji. W prywatne ręce przekazano budynki m.in. przy ul. Plebańskiej, Długosza, Stalmacha czy Dworcowej, które teraz pełnią nowe funkcje a jednocześnie cieszą oko i są jedną z atrakcji turystycznych miasta. W czerwcu nowego właściciela znaleziono dla zabudowań przy ul. Kościuszki 44–46 (autorstwa Hansa von Poellnitza), które, tak jak budynek po Hucie Gliwice, są objęte indywidualną ochroną konserwatorską.

Stojący na działce o powierzchni prawie 2000 m2 budynek dyrekcyjny przy ul. ks. Hlubka 4 został wzniesiony na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Zabytkowy obiekt posiada klatkę schodową z kutymi balustradami oraz reprezentacyjne wejście zaakcentowane czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko.

Prawdziwą perełką jest wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar. Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej oraz z motywami roślinnymi. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. Miasto szukało dla tej nieruchomości nowego właściciela, który przeprowadzi kosztowne prace, pozostając wiernym architekturze miejsca.
Zostanie nim Elektrownia Wiatrowa Toszek sp. z o.o. W licytacji za okazały gmach po dyrekcji Huty Gliwice zaoferowano kwotę 4,16 mln zł. Historyczny obiekt doskonale nadaje się na siedzibę banku, hotelu, instytucji publicznej, apartamentowca czy dużej firmy.
Tekst powstał przy współpracy z miastem Gliwice
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.