Gliwice znalazły kupca na zabytkowy budynek dyrekcji huty

mat.pras.

Kolejna architektoniczna perła ma szansę odzyskać dawny blask. Reprezentacyjny budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice ma nowego właściciela. Miasto od wielu lat czuwa, by zabytkowa, historyczna wartość przedwojennej architektury była jednym z niezbywalnych atutów miasta.

W Gliwicach przeprowadzono już wiele tak udanych renowacji. W prywatne ręce przekazano budynki m.in. przy ul. Plebańskiej, Długosza, Stalmacha czy Dworcowej, które teraz pełnią nowe funkcje a jednocześnie cieszą oko i są jedną z atrakcji turystycznych miasta. W czerwcu nowego właściciela znaleziono dla zabudowań przy ul. Kościuszki 44–46 (autorstwa Hansa von Poellnitza), które, tak jak budynek po Hucie Gliwice, są objęte indywidualną ochroną konserwatorską.

mat.pras.

Stojący na działce o powierzchni prawie 2000 mbudynek dyrekcyjny przy ul. ks. Hlubka 4 został wzniesiony na początku XX stulecia, w okresie największej prosperity huty założonej przez Salomona Huldschinsky’ego. Zabytkowy obiekt posiada klatkę schodową z kutymi balustradami oraz reprezentacyjne wejście zaakcentowane czterema masywnymi kolumnami jońskimi, zwieńczonymi trójkątnym naczółkiem. Zdobią je także płaskorzeźby przedstawiające alegorię przemysłu ciężkiego, handlu, żeglugi i budownictwa oraz symbole hutnicze – obcęgi, młot i żelazko.

mat. pras.

Prawdziwą perełką jest wpisany do rejestru zabytków wystrój gabinetu dyrektora i sali konferencyjnej. Składają się na niego oryginalne drewniane okładziny ścian i drzwi, meble, kominki oraz zegar. Zachowały się także obrazy. W sali konferencyjnej są to personifikacje handlu i przemysłu, ognia, wiatru, wody i światła, a w gabinecie dyrektora – obrazy o tematyce hutniczej oraz z motywami roślinnymi. Mimo upływu lat wciąż wiele elementów przypomina o dawnej świetności. Miasto szukało dla tej nieruchomości nowego właściciela, który przeprowadzi kosztowne prace, pozostając wiernym architekturze miejsca.

Zostanie nim Elektrownia Wiatrowa Toszek sp. z o.o. W licytacji za okazały gmach po dyrekcji Huty Gliwice zaoferowano kwotę 4,16 mln zł. Historyczny obiekt doskonale nadaje się na siedzibę banku, hotelu, instytucji publicznej, apartamentowca czy dużej firmy.

Tekst powstał przy współpracy z miastem Gliwice

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Większe pieniądze na naprawę dróg

O ponad 55 mln zł zwiększono pulę środków na odbudowę komunalnej infrastruktury technicznej, zniszczonej ...

Lokalne inicjatywy blokowane przez złe prawo

Gminy razem z mieszkańcami wydawały przewodniki oraz organizowały zajęcia świetlicowe. Takich działań w całym ...

Opryski szkodzą nie tylko komarom

Duże miasta raczej niechętnie zlecają opryski przeciwko komarom i kleszczom, w mniejszych takie zabiegi ...

Burmistrz Krynicy-Zdroju: wydłużamy sezon turystyczny

Chcemy, by Forum Ekonomiczne było w mieście jak najdłużej - mówi Piotr Ryba, burmistrz ...

O konsekwencjach wycieku imienia i nazwiska trzeba poinformować

Zawiadomienie o naruszeniu ochrony danych osobowych musi odnosić się do konkretnej sytuacji i być ...

Lokalne budżety czeka finansowa zapaść?

Przez rządowe zmiany w PIT i składkach na ZUS metropolia Warszawska straci 1,3 mld ...