„Kaczkomaty” uczą, jak dokarmiać ptaki

AdobeStock

W kolejnych miastach pojawiają się automaty z karmą dla  dzikiego ptactwa.

W ten sposób samorządowe firmy odpowiedzialne za parki, chcą by mieszkańcy przestali karmić kaczki czy łabędzie chlebem i resztkami domowego jedzenie. – To jest dla ptaków szkodliwe – tłumaczy Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Kraków stawia na parki

To właśnie w tym mieście w Parku Swojczyckim ustawiono niedawno pierwsze „kaczkomaty” – tak potocznie nazywa się automaty z karmą dla dzikiego ptactwa. – Wzorem innych miast postanowiliśmy dostarczyć właściwą karmę. Automaty ustawiliśmy także w celach edukacyjnych. Na „kaczkomacie” zamieszczona jest instrukcja dokarmiania. Poza informacją czym karmić, można też przeczytać np., żeby karmy nie wrzucać do wody – wyjaśnia Marek Szempliński.

Chleb jest szkodliwy

Jedno urządzenie kosztowało ok. tysiąc złotych. Automat ma być uzupełniany w miarę możliwości na bieżąco, odpowiednią karmą, mieszanką ziaren.

Podobnych urządzeń ma być we Wrocławiu więcej. Jeszcze w tym sezonie mają się pojawić w okolicach zbiorników wodnych na terenie czterech parków  Kozanów, Pilczyce, Stabłowice i Złotniki. Przed następną zimą ma się pojawić kolejnych kilkanaście urządzeń.

Wrocław to nie jedyne miasto, gdzie są automaty z karmą dla dzikiego ptactwa. W Gdańsku takie urządzenia znajdziemy przede wszystkim przy stawach i zbiornikach retencyjnych, łącznie jest ich 27. – Pojawiły się w ramach naszej akcji „Nie chlebem”, która zainaugurowana została w 2017 roku – mówi Magdalena Kiljan, rzecznik Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki park pod szczególną ochroną

Podkreśla, że tytuł projektu nie jest przypadkowy i ma na celu zmianę nawyków spacerowiczów, którzy karmią ptactwo chlebem. – Tymczasem zarówno dla zwierząt, jak i ekosystemu, chleb, zwłaszcza biały, jest szkodliwy. Może prowadzić do chorób układu pokarmowego ptaków, a nawet ich śmierci, a gnijące w wodzie pieczywo powoduje spustoszenie naturalnego środowiska – podkreśla Magdalena Kiljan.

Urzędniczka wyjaśnia, że zimą, gdy temperatura spada poniżej zera i leży śnieg regularnie uzupełnia się „kaczkomaty” w 100-gramowe torebki wypełnione specjalną mieszanką ziarna. Zawiera ona m.in. pszenicę, groch żółty, groch zielony, sorgo, kardi, dari, proso, rzepak i jęczmień. Karma jest bezpłatna i ogólnodostępna. Jednak w sezonie zimowym 2019/2020 z powodu braku mrozu i śniegu nie było potrzeby uzupełniania „kaczkomatów”.

Wiele osób chce karmić

W Krakowie  są trzy „kaczkomaty”. Dwa pierwsze zostały postawione nad Zalewem Nowohuckim, dzięki wsparciu krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Trzeci znajduje się w Parku Zaczarowanej Dorożki – sfinansowany ze środków Rady Dzielnicy.

CZYTAJ TAKŻE: Na pomoc pszczołom, czyli mniej koszenia w miastach

– Napełniane są specjalną karmą przeznaczoną dla ptaków. „Kaczkomaty” posiadają programator, dzięki któremu zapobiegamy przekarmianiu ptaków – jest to maksymalnie sześć podań w ciągu godziny – wylicza Dariusz Nowak z krakowskiego ratusza. Z urządzeń można korzystać w godz. 8 – 19. – Wiele osób chce karmić kaczki, stąd ograniczenie podań – mówi urzędnik.

Choć Zarząd Zieleni w Warszawie sam nie ustawia „kaczkomatów”, to takie urządzenia można spotkać w stolicy. Są m.in. w  parku Olszyna, Szczęśliwickim (projekt do budżetu obywatelskiego), parku ze Stawami Cietrzewia, przy potoku Służewieckim, nad Kanałem Bródnowskim (postawiony przez Urząd Dzielnicy) i niedaleko ul. Sarmackiej w Wilanowie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasto-fabryka w kolorze green

Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco – zapowiadają Węgrzy. W erze ...

Ekologiczna siedziba marszałka

Ekstremalnie niskie zużycie energii, stanowiska dla aut elektrycznych, odzyskiwanie deszczówki. Pomorze Zachodnie rozpoczyna budowę ...

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...

Rockowe party w Dolinie Charlotty

Johnny Depp, Joe Perry i Alice Cooper, czyli Hollywood Vampires zagrają 18 sierpnia na ...

Sieć 5G przyspieszy rozwój inteligentnych miast

Średni czas podróży mógłby być w Warszawie krótszy o niemal 40 proc., gdyby na ...

Czy podatek od realnej wartości nieruchomości może uratować budżety samorządów?

Zmiany w podatkach mogą być szansą

Lokalny PIT i danina uzależniona od wartości nieruchomości to kolejne pomysły na poprawę sytuacji ...