Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

AdobeStock

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – powinien zniknąć w ciągu najbliższych 12 lat.

O szkodliwości azbestu wiadomo od stu lat, w Polsce jego importu i obrotu zakazano ponad dwie dekady temu. Jednak budynki, w których wykorzystano azbestowe izolacje i pokrycia, wciąż stoją, zgodnie zresztą ze źródłem ich handlowej nazwy. „Eternit” wywodzi się z łacińskiego aeternum, czyli „wieczność”.

Chwilami można uwierzyć, że azbest rzeczywiście będzie truł po wsze czasy, mimo że zgodnie z przepisami musi zostać usunięty do 2032 roku. W raporcie sprzed czterech lat NIK wskazuje, że krajowy Program oczyszczania kraju z azbestu na lata 2009 – 2032 nie spełnia swojej roli. Tempo usuwania jest znikome, a ilość azbestu pozostaje niewiadomą. Izba oszacowała, że przy dotychczasowym tempie eliminacja wyrobów zawierających azbest potrwa 200 lat.

Usuwaniem szkodliwej substancji zajmują się także samorządy. Trwa nabór wniosków do programu „Azbest” w Poznaniu. Można uzyskać całkowity zwrot kosztów poniesionych przy usuwaniu i unieszkodliwianiu elementów zawierających rakotwórczy materiał. Kwota dofinansowania nie może jednak przekraczać 1 tys. zł za tonę.

CZYTAJ TAKŻE: Wywiezienie azbestu nie pomogło

Wnioski mogą składać osoby fizyczne i prawne, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych, które zdecydują się na wymianę pokryć dachowych, przegród, czy elewacji.

Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek i podpisać umowę o udzielenie dotacji, następnie zdemontować i prawidłowo unieszkodliwić azbestowe elementy, wreszcie przedstawić rozliczenie. Odpowiednie dokumenty można składać do końca kwietnia w siedzibie urzędu miasta.

Podobne działania realizuje się w wielu gminach. Krakowski program na lata 2017 – 2020 skierowany był do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i obejmował świadczenie przez gminę – za pośrednictwem wyspecjalizowanego podmiotu – usług w zakresie usuwania azbestu z dachów.

Odpowiednie programy realizowane są także w Słupsku, jednak – jak pokazuje przykład sprzed kilku lat – skala takich działań bywa niewielka. W 2017 roku usunięto w mieście 323 mkw. dachowego eternitu.

Gminy mogą korzystać z pieniędzy Unii Europejskiej (Regionalne Programy Operacyjne województw w zakresie gospodarki odpadami) oraz środków Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

CZYTAJ TAKŻE: Są pieniądze na likwidację cichego zabójcy – azbestu

Dla przykładu – w ubiegłym roku WFOŚiGW w Gdańsku zorganizował kolejny konkurs „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego”. Zakwalifikowano wnioski z blisko 90 pomorskich gmin.

Jak informuje gdański WFOŚiGW, podobne konkursy ogłaszane są od 12 lat. „W latach 2007 – 17 Fundusz zawarł z pomorskimi samorządami ponad 640 umów o dofinansowanie. Na realizację przedsięwzięć udzielił 9,3 mln zł dotacji ze środków własnych oraz 7,3 mln zł z budżetu NFOŚiGW. W wyniku zrealizowanych zadań unieszkodliwiono około 26 tysięcy ton odpadów zawierających azbest”. Dodatkowo, w latach 2003 – 2016 udzielono dotacji i pożyczek na 1,2 mln zł w trybie pozakonkursowym. Pozwoliło to na usunięcie dodatkowych 1,2 tys. ton wyrobów z azbestem.

Może jednak eternit nie okaże się wieczny, chociaż zgodnie z informacją NIK w samym tylko województwie pomorskim do unieszkodliwienia pozostaje ponad 150 tys. ton. Najgorzej jest na Mazowszu (ponad 900 tys. ton) i w Lubelskiem (ponad 700 tys. ton). Najlepiej – w regionach zachodnich (poniżej 100 tys. ton).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warzelnie kultury miejskiej

Któż nie kocha starych browarów? Nawet jeśli od dawna nie warzą piwa, wciąż mogą ...

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Kultura rozkwita jesienią

Lato minęło, ale w miastach jest co robić. Jesienna oferta zaspokoi potrzeby duchowe i ...

Kuszenie hinduskich firm

Wyjazd na szczyt gospodarczy do New Delhi, umowa ze stanem Maharasztra, współpraca z Mumbajem ...

Walka o uczciwą informację

Mowa nienawiści, fake newsy to jedno z większych zagrożeń współczesnego świata, dlatego każdy z ...

Spotkajmy się na rowerowym szlaku

Dla wspaniałych wrażeń, cudownych przygód z rodziną i przyjaciółmi, by odpocząć od świata. Powodów, ...

Handlowe życie na niepewnym gruncie

Targowiska przyciągały kupujących w czasach PRL, przyciągają i dziś, w dobie hipermarketów i galerii handlowych. Samorządy zapewniają o wsparciu ...