Miesiąc ograniczenia wolności za palenie węglem w piecu

Uchwała antysmogowa dla Krakowa weszła w życie 1 września 2019 r.
Fotorzepa, Piotr Guzik

Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia uznał za winnego mieszkańca, który spalał w piecu centralnego ogrzewania zabronione rodzaje paliw stałych – drewno i węgiel. To pierwszy tego typu wyrok.

Sąd wymierzył krakowianinowi karę jednego miesiąca ograniczenia wolności, zobowiązując go do wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Niestosowanie się do uchwały antysmogowej, która weszła w życie w Krakowie od 1 września tego roku, wykazała kontrola przeprowadzona przez strażników miejskich.

CZYTAJ TAKŻE: Są już efekty uchwały antysmogowej w Krakowie

– To była standardowa kontrola, jedna z wielu jakie strażnicy przeprowadzili po 1 września. Nikt nie poinformował nas o spalaniu niedozwolonych substancji – mówi Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. Jak poinformował Anioł, nieprawidłowości zostały wykryte 8 października podczas sprawdzania palenisk przy ul. Rymarskiej, w centrum Krakowa. Okazało się, że właściciel jednej z kontrolowanych posesji pali  w piecu węglem i drewnem. Strażnicy od razu skierowali wniosek do sądu o ukaranie.

Sąd uznał, że okoliczności zdarzenia i wina obwinionego nie budzą wątpliwości i uznał ten czyn za wykroczenie w związku z Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

CZYTAJ TAKŻE: Smog zatruwa młode mózgi

Od 1 września 2019 r. na terenie  Krakowa  obowiązuje zakaz spalania paliw stałych tj. węgla, drewna, peletu, ekogroszku itd. Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej wyciągane są konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Wykroczenia mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem od 20 zł do 500 zł  albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (tu grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł.).

W Krakowie każdy przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie. Decyzje o sankcjach strażnicy podejmują w oparciu m.in. o aspekty: socjalne, formalno-prawne i techniczne.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wałbrzych z inteligentnym system zarządzania odpadami

T‑Mobile Polska podpisał pierwszą umowę dotyczącą budowy rozwiązań inteligentnych dla miast w obszarze tzw. waste ...

Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne ...

Kto załata dziury dziury w kasach samorządów

Lokalne władze będą domagać się rekompensat, jeśli tzw. nowa piątka PiS uszczupli ich dochody ...

Inwestują w papieską Drawę

Ponad 170 km liczy szlak kajakowy im. Karola Wojtyły na rzece Drawie, jeden z ...

Mieszkańcy wielu miast poczekają jeszcze na uwłaszczenie

Biurokracja oraz częste zmiany w prawie spowodowały, że do końca roku nie uda się ...

Ekspresówka S1 powstaje w bólach

Wreszcie nieco przybliżyła się perspektywa przejechania ze Śląska na Podbeskidzie i Słowację jedną z ...