Ponad 70 proc. rzek znajduje się w strefie niskiej wody, a IMGW–PIB dotychczas wydał w tej sprawie 68 ostrzeżeń. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej, gdyż zarówno w lipcu, jak i w sierpniu możemy się spodziewać fali upałów, podczas których słupki rtęci będą wskazywać powyżej 35°C.
Susza jest niebezpieczna dla ekosystemów, zwiększa ryzyko pożarów i stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa. Według szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego z 2022 roku, roczne straty związane z niedoborem wody na polach uprawnych dla trzech grup upraw: zbóż, roślin bulwiastych (ziemniaków i buraków cukrowych) oraz roślin oleistych (rzepaku, rzepiku i słonecznika), stanowiących ok. 80 proc. powierzchni zasiewów w Polsce, sięgają co najmniej 3,9 mld zł.
Fundusze na walkę z suszą dla samorządów
Walka z suszą jest koniecznością, choć wdrażanie odpowiednich działań wymaga sporych nakładów finansowych. Dr inż. Amadeusz Walczak, starszy konsultant ds. ochrony środowiska w Multiconsult Polska przypomina, że samorządy dysponują wieloma możliwościami uzyskania funduszy na walkę z tym zjawiskiem i jego skutkami.
– Programy dofinansowujące są przygotowywane przez WFOŚiGW i NFOŚiGW (w przeszłości były to programy „Adaptacja do zmian klimatu” i „Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach”). Wsparciem są także środki unijne pochodzące z programów FEnIKS czy LIFE – mówi ekspert.
Czytaj więcej
Władze miast i gmin mogą, a nawet muszą, same zadbać o bezpieczeństwo społeczności lokalnych oraz...