Warsztaty pierogarskie, gancarskie czy wikliniarskie, a także nauka przygotowania nalewek – takie m.in. atrakcje czekają na uczestników festiwalu Przypalanka w Grudziądzu.
Poza tym zaplanowano koncerty, wystawy czy pokazy grupy cyrkowej. A to wszystko już w nadchodzący weekend (27–29 września).
Grudziądz żywnością stoi. – Produkty spożywcze produkowane w naszym mieście już u schyłku XIX wieku były niezwykle cenione na Pomorzu i w całych Prusach. Ambasadorami miasta były wówczas czekolady przedwojennej fabryki Glokona, pyszne wędliny z rzeźni miejskiej, piwo z dwóch konkurujących browarów czy wódki i likiery z fabryki Ruchniewicza – opowiada Beata Adwent z Urzędu Miasta w Grudziądzu.
Do dziś miasto szczyci się cenionymi markami, produkowanymi według tradycyjnych receptur. – Jesteśmy dumni z naszych ambasadorów i chcemy pokazać tradycyjne pomorskie i grudziądzkie produkty – urzędniczka tłumaczy ideę festiwalu.
Do udziału w imprezie miasto zaprosiło regionalnych producentów gęsiny, miodów, dżemów i powideł, win, nalewek oraz browary rzemieślnicze, a uczniowie lokalnego technikum gastronomicznego przygotują potrawy sporządzone według historycznych przepisów.
– Dla mieszkańców i turystów przygotowaliśmy też szereg warsztatów, m.in. pierogarskich, pszczelarskich, konserwacji żywności naturalnymi metodami, a dla dzieci poprowadzimy warsztaty garncarskie, wikliniarskie oraz wyrobu oleju tradycyjną olejarnią. Przez trzy dni ze sceny na Rynku płynąć będzie dobra muzyka – zapewnia Beata Adwent. W piątek wystąpią: Boogie Band, Singin Birds, czy Zdrowa Woda, w sobotę: Dixid Brotherhood, Cecylia Steczowska i Libera & InoRos, a w niedzielę: Stroke, Felivers i Zuzanna Jabłońska.
– Jeśli wydarzenie spotka się z pozytywną reakcją uczestników, z pewnością będziemy ją kontynuować w kolejnych latach – zapowiada Beata Adwent.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.